New York možno čoskoro nájdeme neďaleko Slovenska. Manhattanské mrakodrapy či vychýrené butiky tam však nehľadaj

  • Chudobné mestečko na východe Ukrajiny možno dostane nový názov
  • Ide o jeho pôvodné meno, a to New York
  • No metropola to veru nie je
Untitled design (99)
Unsplash/Dimitry Anikin, Unsplash/ Joshua Earle
  • Chudobné mestečko na východe Ukrajiny možno dostane nový názov
  • Ide o jeho pôvodné meno, a to New York
  • No metropola to veru nie je

New York na Ukrajine? Nič nie je nemožné. Na mape našich susedov sa pravdepodobne čoskoro objaví jedna z najobľúbenejších amerických destinácií.

Mestečko Novhorodske na východe Ukrajiny sa nesnaží napodobniť veľkolepú metropolu, a nejde mu ani o prilákanie turistov. Znamenalo by to návrat k pôvodnému názvu, o ktorý mesto prišlo v čase, keď Ukrajina patrila k Zväzu sovietskych socialistických republík. Ako informuje ČT24, Novhorodsko bolo založené v roku 1846 pod menom New York. V tom čase však tvorilo časť Ruského impéria.

Žiadne manhattenské mrakodrapy či nablýskané butiky

Slávne manhattanské mrakodrapy tam nečakaj, jeho dominantou sú veže továrne na výrobu fenolu. Nablýskané butiky, ktoré obsadzujú tie najvychýrenejšie značky, zas nahradili malé tržnice. Napriek tomu sa miestna benzínová pumpa nazýva New York. Menom, ktorým sa v 19. storočí pýšilo celé mesto.

Matovič si vyrobil medzinárodnú hanbu, môže za to jeho nemiestny vtip o Ukrajine a Sputniku

„Mesto sa premenovalo počas studenej vojny, pretože občania Sovietskeho zväzu verili tomu, že názov New York je známkou kapitalizmu,“ vysvetľuje tajomníčka novhorodskej radnice.

Pod rúškom vojny a chudoby

Malebné ukrajinské mesto trápi chudoba a trochu kapitálu navyše by sa mu veľmi hodilo. Netrápi ho len nepriaznivá hospodárska situácia, ale aj samotná poloha – keďže svoje miesto má neďaleko Donbasu, ktoré je okupované Ruskom pod rúškom pseudorepubliky a desivej vojny. Ozbrojené konflikty sú na očiach verejnosti viditeľné dennodenne.

Starosta Novhorodske Mykola Lenko sa domnieva, že návrat k pôvodnému názvu môže napraviť aspoň hospodársku situáciu a priniesť strategické partnerstvá.

Ukrajinka Julka si zamilovala Slovensko: Mala som pocit, že nás nemáte radi. V Bratislave to je lepšie

Nie každému sa predstava staronového názvu mesta pozdáva. Mnohí by náklady s tým spojené radšej použili na podporu potrebných oblastí. „Budeme si musieť zaobstarať nové doklady. To všetko stojí peniaze. A ľudia tu trú biedu,“ hovorí obyvateľka mesta Alla. Rozhodovať o prípadnom premenovaní bude tamojší snem.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech