Nezaočkovaní ľudia stoja Slovensko poriadny balík peňazí. Ministerstvo vyčíslilo, koľko musíme platiť za ich liečbu

  • Ministerstvo zdravotníctva vyčíslilo, koľko stála liečba pre nezaočkovaných, ktorí sa nakazili Covidom
  • Ide o údaj od septembra do 28. novembra 2021
Univerzitná nemocnica BA covid-19
TSR/Michal Svítok
  • Ministerstvo zdravotníctva vyčíslilo, koľko stála liečba pre nezaočkovaných, ktorí sa nakazili Covidom
  • Ide o údaj od septembra do 28. novembra 2021

Na liečbu nezaočkovaných, ktorí ochoreli na Covid-19, štát od začiatku septembra minul už viac ako 37 milióna eur. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v statuse na sociálnej sieti Facebook

Rezort zdravotníctva vysvetľuje, že liečba nezaočkovaných nie je len finančne náročnejšia, ale vyžaduje si aj väčší počet zdravotníckeho personálu.

Liečba pacientov, ktorí nie sú zaočkovaní, je v drvivej väčšine prípadov náročnejšia, dlhšia, vyžaduje si viac pracovných síl zdravotníkov, a teda je aj drahšia. Zaočkovaní pacienti majú spravidla ľahší priebeh, ich hospitalizácia je kratšia a vyžadujú si menej náročnú liečbu,“ uviedli.

37 miliónov 

Ministerstvo vysvetľuje, že od septembra do 28. novembra 2021 bolo na Covid-19 pozitívne testovaných približne 300-tisíc ľudí, väčšinou išlo o nezaočkovaných pacientov. „ Z nich vyše 78 % nebolo zaočkovaných,“ upresnilo ministerstvo. 

Zo statusu ďalej vyplýva, že náklady na liečbu daných pacientov predstavovali 40 miliónov eur. „ Z tejto sumy bolo až 37,5 milióna eur, teda 93,67 % použitých na liečbu pacientov, ktorí neboli zaočkovaní,“ skonštatovali.

Takže farma-firmy zarábajú najmä kvôli nezaočkovaným. To im nevadí? Keby sa zaočkovali, farmaceutické firmy by také príjmy nemali,“ uviedol v reakcii na príspevok Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky poslanec NR SR Tomáš Šudík (OĽaNO).

KOĽKO NÁS STOJÍ LIEČBA PACIENTOV S OCHORENÍM COVID-19Od septembra do 28. novembra bolo na ochorenie Covid-19 pozitívne…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, December 2, 2021

Na Slovensku očkovanie prvou dávkou doposiaľ podstúpilo 2 648 585, za predchádzajúci deň pribudlo 3 110 zaočkovaných. 

Aktuálne sú v nemocniciach hospitalizovaní najmä nezaočkovaní pacienti.

„V nemocniciach je 3 394 pacientov s COVID-19, na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 600 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 291 ľudí. Viac ako 82 percent z nich nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zdroje: Facebook/ Ministerstvo zdravotníctva SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie