Nezaočkovaní majú 29-krát väčšiu šancu, že skončia v nemocnici. Účinnosť vakcín však výrazne klesla

  • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v utorok zverejnilo dve štúdie
  • Prvá štúdia ukazuje, že nezaočkovaní majú výrazne väčšiu šancu byť hospitalizovaní na nákazu koronavírusom
  • Druhá štúdia ukazuje, že účinnosť vakcín môže postupne klesať
  • Američania chcú začať očkovať treťou dávkou už v septembri. Čakajú na súhlas regulačných úradov
vakcína US
SITA/AP, David Goldman
  • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v utorok zverejnilo dve štúdie
  • Prvá štúdia ukazuje, že nezaočkovaní majú výrazne väčšiu šancu byť hospitalizovaní na nákazu koronavírusom
  • Druhá štúdia ukazuje, že účinnosť vakcín môže postupne klesať
  • Američania chcú začať očkovať treťou dávkou už v septembri. Čakajú na súhlas regulačných úradov

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v utorok zverejnilo dve štúdie súvisiace s vakcínami na COVID-19. Prvá štúdia ukazuje na zvýšenú ochranu ľudí zaočkovaných proti koronavírusu. Druhá tvrdí, že účinnosť vakcín môže postupne klesať.

Nezaočkovaní majú 29-krát väčšiu šancu, že skončia v nemocnici

Prvá štúdia má dobré správy pre zaočkovaných ľudí a nezaočkovaných, naopak, varuje, že sa vystavujú zbytočnému riziku. Štúdia bola uverejnená v týždennej správe CDC o chorobnosti a úmrtnosti.

Podľa štúdie je u neočkovaných ľudí 29-krát vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie na koronavírus než u tých, ktorí sú úplne zaočkovaní. Neočkovaní jedinci majú aj vyššiu šancu, že sa nakazia na COVID-19. Pravdepodobnosť, že dostanú koronavírus je 5-krát vyššia.

vakcinácia
zdroj: Unplash/Mufid Majnun

Štúdia sledovala prípady infekcií a hospitalizácií u ľudí od 16 rokov z Los Angeles County od 1. mája do 25. júla.

„Tieto údaje o miere infekcie a hospitalizácie naznačujú, že autorizované vakcíny chránili pred infekciou SARS-CoV-2 a závažným ochorením COVID-19 v období, keď sa prenos prenosu variantu Delta zvyšoval,“ píše CDC v štúdii.

Regulačné úrady, odborníci v oblasti verejného zdravia ale aj predstavitelia Bidenovej administratívy tvrdia, že nezaočkovaní jedinci vystavujú seba a aj svojich blízkych zbytočnému riziku.

Ak ešte nie ste očkovaní, patríte medzi osoby s najvyšším rizikom, tvrdí Walensky 

Riaditeľka CDC, Dr. Rochelle Walensky, v utorok uviedla, že údaje ukazujú, že „ak ešte nie ste očkovaní, patríte medzi osoby s najvyšším rizikom“.

„Nepodceňujte, prosím, riziko vážnych následkov tohto vírusu. Očkovacie látky sú najlepším nástrojom, ktorý máme na zvládnutie tejto pandémie. Stále vidíme viac a viac údajov o bezpečnosti a účinnosti vakcín povolených v USA, a teraz máme plne registrovanú jednu vakcínu od FDA a mimoriadne údaje o bezpečnosti a účinnosti pre ostatné,“ povedala v utorok Walensky na tlačovej konferencii v Bielom dome.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

Štúdia pozorovala 43 127 infekcií u obyvateľov okresu Los Angeles v Kalifornii. Hospitalizácia s Covid-19 bola definovaná ako hospitalizácia do 14 dní po infekcii.

Účinnosť vakcíny klesla na 66 % pri variante delta 

Druhá štúdia sa zamerala na zdravotníkov v prvej línií, pričom zistila, že účinnosť vakcíny časom klesá. Dôvodom môže byť rozšírenie delta variantu, ktorý je v USA dominantným kmeňom koronavírusu.

CDC skúmalo pôsobenie oboch vakcín v reálnom živote už odvtedy, ako boli prvýkrát schválené na použitie u zdravotníkov a ľudí v prvej línii.

Tisíce týchto pracovníkov v šiestich amerických štátoch testovali každý týždeň a počas prejavovania príznakov ochorenia COVID-19, čo umožnilo výskumníkom odhadnúť účinnosť pri príznakovej a bezpríznakovej nákaze, uvádza TASR.

„V období od 14. decembra 2020 do 14. augusta 2021 bola úplná vakcinácia vakcínami na COVID-19 80 % účinná pri prevencii infekcie SARS-CoV-2, potvrdenej RT-PCR testami medzi pracovníkmi v prvej línii,“ uvádza CDC a dodáva, že pred nástupom delta variantu chránili vakcíny na 95 %, po nástupe detla variantu sa znížila odhadovaná účinnosť vakcíny na 66 %.  

Závery by sa mali byť „interpretované opatrne“, tvrdí CDC

CDC uviedlo, že závery tejto štúdie by mali byť „interpretované opatrne“, pretože pokles účinnosti vakcíny môže byť spôsobený sa „zlou presnosťou odhadov v dôsledku obmedzeného počtu týždňov pozorovania a malého počtu infekcií medzi účastníkmi.“

„Hoci tieto predbežné zistenia ukazujú mierne zníženie účinnosti vakcín proti COVIDu, zachované dvojtretinové zníženie rizika nákazy zdôrazňuje, že očkovanie proti COVIDu je naďalej dôležité a poskytuje výhody,“ napísali autori.

Portál Politico upozorňuje, že tieto štúdie prichádzajú krátko potom, ako CDC vydalo svoje tri štúdie o takzvaných prelomových infekciách, keď sa zaočkovaní ľudia nakazia koronavírusom.

Jedna z týchto štúdií uvádza, že účinnosť očkovania medzi dospelými v New Yorku klesla z 91,7 % na začiatku mája na 79,8 % koncom júla. Všetky tri štúdie ale potvrdili, že prelomové infekcie zostávajú naďalej veľmi zriedkavé.

Účinnosť vakcín klesá, tvrdia poprední vedci

„Je úplne zrejmé, že ochrana proti infekcii po úvodných dvoch dávkach sa časom začína znižovať. S rastúcim počtom prípadov variantu delta začíname vidieť dôkazy o zníženej ochrane pred miernym a stredne ťažkým priebehom ochorenia,“ píše sa v spoločnom vyhlásení, ktoré podpísali šéfka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walensky, zástupkyňa Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) Janet Woodcock, hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci a predstavitelia ďalších inštitúcií, uvádza TASR.

zdroj: tasr/AP Photo/Michael Sohn

„Na základe nášho najnovšieho hodnotenia, by sa súčasná ochrana pred závažným priebehom COVIDu mohla v nasledujúcich mesiacoch znížiť najmä u tých, ktorí majú oslabenú imunitu, alebo u tých, ktorí boli očkovaní v úvodných fázach vakcinácie,“ píše sa ďalej v dokumente.

Americké úrady chcú začať podávať tretie dávky vakcín od 20. septembra. Nárok na ne budú mať tí občania, ktorí boli úplne zaočkovaní látkami od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna pred ôsmimi a viac mesiacmi.

Novú očkovaciu stratégiu musia ešte oficiálne odobriť FDA a CDC. FDA už schválilo tretiu dávku pre ľudí s oslabenou imunitou.

Zdroje: CDC, CDC, TASR, Politico , White House, FDA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie