„Neželáme si rozdelenie Ukrajiny, nepotrebujeme to.“ Virálne video ukazuje Putinove lži

  • Video obsahuje úplne protichodné výroky ruského prezidenta
  • Séria útržkov ukazuje Putinovu nedôveryhodnosť
Ruský prezident Vladimir Putin počas príhovoru k národu v Moskve
Ruský prezident Vladimir Putin počas príhovoru k národu v Moskve, TASR/AP/Russian Presidential Press
  • Video obsahuje úplne protichodné výroky ruského prezidenta
  • Séria útržkov ukazuje Putinovu nedôveryhodnosť

O tom, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa príliš nedá veriť, pochybuje okrem tých najvernejších fanúšikov Kremľa a rusofilov, snáď už len málokto.

Navyše, posledný vývoj bojov na Ukrajine ani zďaleka neprebieha podľa jeho predstáv, čo určite neprispieva k Putinovej spokojnosti, vierohodnosti a predvídateľnosti, čo vidíme na najnovších alarmujúcich správach, že použitie jadrových zbraní už je reálnym scenárom, ako sme ťa informoval v našom článku.    

V tejto súvislosti sa v posledných dňoch na sociálnych sieťach, v prvom rade na Twitteri, objavilo výstižné video, ktoré je kompilátom série výrokov prezidenta Putina, v ktorých si sám sebe odporuje. Ide o zostrih jeho reálnych prejavov a tlačoviek, ktoré čas drsne preveril.

Rusko dávno uznalo hranice dnešnej Ukrajiny, zastrájal sa v roku 2008

Na prvé počutie sa môže zdať, že ide o výroky, ktoré sú vytrhnuté z kontextu, avšak ide o jasne a jednoznačne formulované výroky týkajúce sa Ukrajiny, respektíve Krymu. 78-sekundové video obsahuje sériu viacerých dvojíc výrokov, v ktorých si Putin explicitne odporuje, respektíve priznáva, že porušil záväzok, ktorý dal v minulosti.

Prvé klamstvo ruského prezidenta pochádza z rozhovoru pre nemeckú televíziu ARD ešte z roku 2008. „Krym nie je žiadne sporné územie. Rusko dávno uznalo hranice dnešnej Ukrajiny,“ povedal podľa Insideru tesne potom, čo Ruské vojská intervenovali v Gruzínsku a nemecký novinár sa logicky opýtal, či Ukrajinu, respektíve polostrov Krym, čaká rovnaký scenár. 

V nasledujúcej sekvencii však o chvíľu sedemdesiatnik Putin už na jar roku 2014, krátko po začiatku ruskej invázie na Krym, povedal: „Za chrbtom krymskej domobrany samozrejme stáli naši vojaci.“

V ďalšom komentári bol ešte explicitnejší, pretože už vôbec nezatajoval prítomnosť ruských vojakov na Kryme: „Je to fakt. Nikdy sme to neskrývali. Ruské ozbrojené sily, poviem to rovno, zablokovali ukrajinské ozbrojené sily rozmiestnené na Kryme.

Rusi, vrátane samotného Putina, pritom ešte v marci 2014 popierali, že by vojaci na Kryme pochádzali z Ruska, písalo Npr. Putin vtedy tvrdil, že po zuby ozbrojení muži s modernou vojenskou výbavou, ktorí si získali prezývku „malí zelení mužíci“, boli príslušníci lokálnej domobrany. Rusi podľa neho boli časťou „humanitárnej misie“.

Video ukazuje Putinovu nevypočítateľnosť

V ďalšej časti minútu a štvrť trvajúceho videa v ruskej Štátnej dume obhajuje anexiu Krymu prihovárajúc sa k Ukrajincom so slovami: „Neverte tým, ktorí vás strašia Ruskom, kričia, že za Krymom budú nasledovať ďalšie regióny. Neželáme si rozdelenie Ukrajiny, nepotrebujeme to.“

Ďalší záber však tieto slová jednoznačne vyvracia, pretože zobrazuje Putina, ako deklaruje začiatok špeciálnej vojenskej operácie, ktorej cieľom je „demilitarizovať a denacifikovať“ Ukrajinu.

Jedna z posledných sekcií virálneho videa spomína Putinov výrok z 8. marca, ktorý vyslovil v televíznom prejave pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.

„Bojových akcií sa nezúčastňujú a nebudú sa ich zúčastniť vojaci základnej služby. A nebudú ani povolávaní záložníci,“ cituje z Putinovho prejavu The Moscow Times.

Pri vyhlásení čiastočnej mobilizácie z 21. septembra, o ktorej sme ťa informovali aj v našom článku, však boli povolaní aj záložníci. Do armády však majú podľa ďalších informácií narukovať aj civili, hoci Kremeľ opakuje, že mobilizácia je čiastočná.

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

V tomto kontexte sa britský Express odvoláva na ukrajinského novinára Volodymyra Zolkina, ktorý sa rozprával s matkou 21-ročného vojnového zajatca Turova Vjačeslava Igoreviča, ktorý bol súčasťou vyššie spomenutej čiastočnej mobilizácie povolávajúcej dodatočných 300-tisíc vojakov.

Tá vôbec nevedela, že jej syn je na Ukrajine a že je zajatec. „Je na Ukrajine? Ale rozprávali sme sa s ním! Je naozaj na Ukrajine? Bolo nám povedané, že ich nepošlú na Ukrajinu,“ povedala šokovaná.

Ukrajinská strana dodnes zverejňuje telefonáty rodičov odvedených ukrajinských dvadsiatnikov, ktorí nemajú ani poňatia o tom, že ich synovia boli naverbovaní.

Zdroje: Twitter, Insider, The Moscow Times, Express, Npr

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá