Ukrajinci riešia, ako postupovať v prípade jadrového útoku. Biely dom má obavy, zintenzívňuje rozviedku

  • Ukrajina pripravuje pokyny pre obyvateľov, čo robiť v prípade jadrového útoku
  • USA má obavy, že prípravu na útok odhalí až keď bude neskoro
Na ilustračnej snímke ruský prezident Vladimir Putin a systém balistických striel krátkeho doletu Iskander-K
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ukrajina pripravuje pokyny pre obyvateľov, čo robiť v prípade jadrového útoku
  • USA má obavy, že prípravu na útok odhalí až keď bude neskoro

Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) v najbližších dňoch zverejní pokyny pre obyvateľstvo pre prípad použitia jadrových zbraní.

Ako v stredu informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), SNBO podľa jej tajomníka Olexija Danilova pripravila podrobné pokyny pre Ukrajincov určené pre prípad, že Rusko použije taktické jadrové zbrane.

Danilov súčasne zdôraznil, že ani hrozba nasadením jadrovej zbrane Ukrajinu neprinúti, aby prestala brániť svoje územie pred okupačnou ruskou armádou.

Britská stanica BBC s odvolaním sa na magazín Politico v stredu na svojom konte na platforme Telegram informovala, že pre USA bude ťažké predpovedať možný ruský úder taktickými jadrovými zbraňami.

V článku sa píše, že USA zintenzívňujú aktivity rozviedky a tajných služieb a snažia sa identifikovať, ktoré rozhodnutia a činy ruskej armády by mohli naznačovať, že Rusko uskutoční jadrový útok.

Súčasní i bývalí predstavitelia USA sa pritom súčasne obávajú, že takéto varovanie môže prísť do Washingtonu príliš neskoro.

Autori článku totiž pripomínajú najnovšie vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina a zástupcu tajomníka ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva, v ktorých naznačili možnosť využiť na ochranu „územnej celistvosti“ všetky možné prostriedky.

USA venujú osobitnú pozornosť Kaliningradskej oblasti

Autori sa v tejto súvislosti odvolávajú aj na expertov, ktorí si myslia, že Moskva môže pristúpiť k použitiu jadrových zbraní s relatívne nízkou účinnosťou.

Hlavným problémom pri pokuse predpovedať použitie taktickej – nie strategickej – jadrovej zbrane je to, že takéto jadrové hlavice je schopná niesť väčšina ruských lietadiel a konvenčných rakiet.

V praxi to podľa magazínu Politico znamená, že ak Putin alebo jeho velitelia nechcú, aby sa svet vopred dozvedel o ich zámeroch, Spojené štáty možno až príliš neskoro zistia, že Rusko prešlo z konvenčných zbraní na atómové.

Momentálne sa však analyzujú všetky dostupné informácie – od komerčne dostupných satelitných snímok až po údaje získané pomocou prieskumných lietadiel alebo na internete.

USA v rámci toho venujú osobitnú pozornosť Kaliningradskej oblasti, ruskej exkláve vklinenej medzi Poľskom a Litvou, kde Rusko nainštalovalo nadzvukové rakety a systémy použiteľné pri konvenčných aj jadrových úderoch. Politico píše, že posledný týždeň nad mestom Kaliningrad krúži niekoľko amerických prieskumných lietadiel BoeingRC-135.

O zámere použiť zbrane hromadného ničenia môžu svedčiť aj nie príliš zjavné znaky: napríklad presuny určitých jednotiek z bojísk – okrem tých, ktoré sú schopné zapojiť sa do jadrového útoku.

Iné zdroje magazínu Politico sú presvedčené, že údajné prípravy na jadrový útok môžu byť zo strany ruského vedenia zámerne neskrývané – aby západné krajiny pochopili, kam všetko smeruje, a urobili ústupky.

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

Poľsko vyzvalo NATO, aby dôrazne zareagovalo, ak Rusko nasadí jadrové zbrane

Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau v utorkovom rozhovore pre americkú stanicu NBC uviedol, že Severoatlantická aliancia by mala použiť „devastačnú“ konvenčnú silu v prípade, ak by Rusko v rámci vojenskej ofenzívy na Ukrajine nasadilo jadrové zbrane. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Rau počas svojej návštevy vo Washingtone v relácii „Meet the Press NOW“ povedal, že ruský prezident Vladimir Putin sa vyhráža použitím jadrových zbraní na území Ukrajiny a nie útokom na NATO, čo podľa neho znamená, že NATO by malo zareagovať konvenčnými zbraňami, avšak táto odozva by mali byť zničujúca. „A toto je podľa mňa jasné posolstvo, ktoré Aliancia momentálne vysiela Rusku,“ poznamenal Rau.

Šéf poľskej diplomacie tiež konštatoval, že Rusko sa možno bude snažiť využiť referendá v štyroch okupovaných regiónoch Ukrajiny na „ospravedlnenie mimoriadnych prostriedkov“ na obranu anektovaných regiónov.

Referendá o anexii ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku prebiehali od minulého piatka do utorka tohto týždňa.

Proruskí predstavitelia v uvedených regiónoch v utorok večer po sčítaní hlasov uviedli, že ich obyvatelia rozhodli o pripojení k Rusku. Západné krajiny však už vopred avizovali, že Ruskom zmanipulované referendá na Ukrajine neuznajú.

Putin podľa Raua vojnu na Ukrajine, ktorá trvá už sedem mesiacov, jednoznačne prehráva. Ako priblížil, mobilizácia „slabo vycvičených a zle vyzbrojených“ záložníkov pravdepodobne priebeh (vojny) nezmení. Zdôvodnil to aj tým, že ukrajinským silám sa predtým v niektorých oblastiach podarilo poraziť profesionálnych ruských vojakov.

Vyhlásená čiastočná mobilizácia však podľa Raua môže byť zlomovým okamihom na „ruskom domácom fronte“. Ako vysvetlil, tento krok šéfa Kremľa totiž zrejme podkope podporu invázie zo strany ruského obyvateľstva.

„Teraz bude musieť každá ruská rodina zaujať postoj k tejto vojne, uvedomujúc si, že ich milovaní tam (na Ukrajinu) môžu byť poslaní a môžu ich tam zabiť,“ povedal Rau.

Zdroje: TASR, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá