Nicholsonovej drsný odkaz Matovičovi: Nedokážem sa ospravedlniť, vláda sa už musí prebrať

  • Ludia Duriš Nicholsonová definitívne opustila SaS
  • Dôvodm je neschopnosť Slovenska čerpať peniaze, ktoré si teraz požičiavame
Lucia Ďuriš Nicholsonová
TASR/Martin Baumann
  • Ludia Duriš Nicholsonová definitívne opustila SaS
  • Dôvodm je neschopnosť Slovenska čerpať peniaze, ktoré si teraz požičiavame

V podcaste Moniky Tódovej z Denníka N sa Lucia Ďuriš Nicholsonová rozhovorila o svojom odchode zo SaS. Tvrdými slovami nešetrila. Ospravedlňovať sa nemieni. „Nedokážem sa ospravedlniť, robím to v mene ľudí, ktorí si nemajú za čo kúpiť jedlo a základné hygienické potreby,“ vraví.

Vraj o problémoch s čerpaním a presúvaním eurofondov vedel aj Richard Sulík. Pri telefonáte sa jej opýtal, či si je vedomá, že pôjde proti koaličnému partnerovi. „Oznámila som mu, že som, že musím. Celá tá tlačovka ma mrzí, nešla som tam na nikoho útočiť, ale bez nej by ma nik nepočúval,“ vysvetľuje.

Radšej odišla, akoby to malo upadnúť do zabudnutia

„Nemám plán B, nebudem hrať divadlo a zakladať si vlastnú stranu. Nechcela som však, aby to upadlo do zabudnutia, ako každý výstup v parlamente. Premrhali sme svoju historickú šancu a ja som sa to nedozvedela on vlastnej vlády, ale z Európskeho parlamentu,“ vraví Nicholsonová, ktorá sa nestačí diviť, ako mohlo Slovensko odignorovať absolútnu pomoc zo strany Európskej komisie v podobe presunu miliardy eur z eurofondov z jedného, do druhého sektoru. „Nechcela som ani veriť, že sa to stalo.“

AKTUÁLNE: Lucia Ďuriš Nicholsonová potvrdila odchod zo strany SaS

Za svojím názorom ale pevne stojí. Podľa jej vyjadrení zaslala z Bruselu slovenskej vláde množstvo listov, ktoré pojednávali o rôznych problematikách, medzi nimi aj o zvýšenom násilí na ženách. Ani v jednom prípade jej neprišla od ministerstiev odpoveď. Podľa jej slov už nemohla ďalej ostávať v tomto druhu pasivity. Keď zistila, že sme premrhali miliardu, zavolala Sulíkovi. Ten sa jej na tlačovej konferencii ani len nezastal.

Musela som povedať vláde, hlavne Matovičovi, aby sa prebral

„Ľudia na východnom Slovensku už teraz končia na ulici. Čo budeme robiť. Oni skutočne o to bývanie s rodinami prídu, pretože to nemajú z čoho zaplatiť. Mám na to relevantné dáta,“ kritizuje nedostatočnú pomoc obyvateľom Slovenska.

„Nerozmýšľam o sebe v superlatívoch, ale som v EP a som Predsedníčka pre zamestnanosť a sociálne vedy. Matovič mal počúvať obsah toho, čo som hovorila. Dnes som tam stála na tlačovke ja, v roku 2023 to môže byť Fico a Pellegrini, ale to už bude všetkým jasné, že sme tie peniaze nevyčerpali a mohli sme.“

Ďalej dodáva, že obrovským problémom nie je len jedna miliarda, ale to, že ďalšia nebude. „Zadlžujeme sa, tie peniaze si požičiavame, berieme ich zo štátneho rozpočtu. Vláda sa spolieha na to, že prídu ďalšie eurofondy, ale ja už teraz viem, že nebudú. Sú to peniaze určené na iné projekty. Výstavby ciest, kamerový systém do obcí,“ vraví a dopĺňa, že najväčším problémom je, že namiesto toho, aby sme si miliardu presunuli, sme si ju požičali. Tá z rozpočtu prepadne, no požičanú budeme musieť vrátiť.

Stratil sedliacky rozum

Zdá sa, že Matovič stratil jednoduchý cit pre matiku alebo sedliacky rozum. Zhrozená Nicholsonová vraví, že práve preto sa rozhodla mu napísať otvorený list, v ktorom vládu vyzvala, aby sa v pomoci občanom postavila rozumne. Množstvo ľudí prepadá cez sito finančnej pomoci. „Nastaviť pomoc len pre tých, ktorí nie sú dlžníkmi, im neumožní pri strate príjmu začať splácať dlh z roku 2014.

Kičura sa chcel nabaliť na pandémii, mal osobne zmanipulovať tender na respirátory. Hrozí mu 15 rokov

Keď som si dala zaslať zoznam neplatičov v sociálnej poisťovni, bolo to asi 600 000 ľudí. Ja nevravím, že všetkých 600 tisíc prepadlo sitom štátnej finančnej podpory, ale na toto mala vláda pamätať. Neviem si predstaviť, že prídete zo dňa na deň o akýkoľvek príjem a nemá vás kto a čo zachrániť. Jednoducho sme ako v čase vojny. Máme núdzový stav. Štát sa mal k tomu postaviť tak, aby týchto ľudí zachránil od prepadu do chudoby, ktorú týmto prehlbujeme.“

Dodáva, že sama bola v čase novinárskej kariéry tá, ktorá chodila na tlačové konferencie a „ukazovala prstom“ na neprávosti. „Bola som tiež prvá, ktorá povedala, že by Kollár mal odstúpiť z postu pre papalášizmus. Nemôžem ukazovať prstom na ostatných a nevyvodiť voči sebe zodpovednosť,“ dodáva na margo svojho odchodu zo SaS.

Zdroj: Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech