Nikdy nebudeme mať vakcínu na aktuálny variant, hovorí biochemik. Pribudlo viac ako 1 000 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 159
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 422
Na snímke muž držiaci v rukách vakcínu.
TASR/DPA/Imvanex, Jynneos
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 159
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 422

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 659, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 159 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 205 716, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 808 387 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 396 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 183.

Nikdy nebudeme mať vakcínu, ktorá bude zacielená na aktuálny variant koronavírusu. Aj napriek tomu je však očkovanie najúčinnejší nástroj proti Covidu, povedal český biochemik Jan Trnka. Informuje iRozhlas.cz.

Aktuálne prevláda v populácii subvariant BA.4 a BA.5, objavuje sa však nový variant, ktorý sa šíri ešte rýchlejšie. Jan Trnka by za najlepšiu prevenciu považoval vakcínu zacielenú na aktuálne prevládajúcu mutáciu, to však nie je reálne.

„Aj keď je vývoj vakcíny proti Covidu najrýchlejší v histórii, predsa len to chvíľu trvá,“ povedal Trnka. Covid môžeme podľa jeho slov stále len dobiehať, pretože sa šíri globálne a oveľa rýchlejšie než akékoľvek iné respiračné vírusy.

Tým, že sa rýchlo šíri, aj rýchlo mutuje. „Vieme, že aj vakcín proti úplne najpôvodnejšiemu variantu vírusu sú napriek tomu účinné,“ uviedol biochemik.

Hoci by teda presne zacielená vakcína mohla mať lepšiu účinnosť, stále považuje aj aktuálne očkovacie látky za najlepší nástroj, ako sa pred koronavírusom chrániť.

Ochranný efekt očkovania klesá s časom, zrejme nikdy však podľa Trnku nebude úplne nulový. „Ale obvyklá odhadovaná slušná ochrana je zhruba štyri až šesť mesiacov po dávke. Je to samozrejme individuálne a je to otázka toho, či človek predtým prekonal Covid a podobne,“ vysvetlil Jan Trnka pre iRozhlas.cz.

Na snímke vakcíny proti koronavírusu a náplaste.
zdroj: TASR/AP/Ben Garver/The Berkshire Eagle

Je pravdepodobné, že v októbri a v novembri budú k dispozícii novšie upravené vakcíny, myslí si biochemik. Naviac zatiaľ nie je jasné, ako epidemiologickú situáciu zmení aktuálna letná vlna, ktorú zažívame prvýkrát. Podľa Trnku je možné, že sa očakávaná jesenná vlna posunie na zimné mesiace alebo začiatok jari.

Rast prípadov

Počet infekcií koronavírusom v Európe sa v uplynulých šiestich týždňoch strojnásobil a tvoria takmer polovicu celosvetových nákaz. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Počet hospitalizácií pacientov s koronavírusom sa v rovnakom období zdvojnásobil, hoci počet pacientov umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti zostal na nízkej úrovni.

Šéf WHO pre Európu Hans Kluge vo vyhlásení označil COVID-19 za „nebezpečné a potenciálne smrteľné ochorenie“, ktoré by ľudia nemali podceňovať.

Dodal, že motorom nových vĺn infekcií na európskom kontinente sú vírusy príbuzné variantu omikron, pričom opakované infekcie by mohli viesť k takzvanému „dlhému Covidu.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

WHO uviedla, že 53 krajín európskeho regiónu, do ktorého organizácia zahŕňa aj strednú Áziu, minulý týždeň nahlásilo takmer tri milióny nových infekcií koronavírusom, pričom tento vírus každý týždeň zabíja približne tritisíc ľudí.

„Zároveň s rastom počtu prípadov pozorujeme aj viac hospitalizácií, čo sa v jesenných a zimných mesiacoch len zvýši,“ poznamenal Kluge.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA, iRozhlas.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá