Nikdy nezbohatneš, ak budeš celý život len šetriť. Slováci majú čoraz väčší záujem investovať

  • Len 13 % Slovákov bolo ochotných podstúpiť investičné riziko
  • Počas koronakrízy však začal rásť záujem o online obchodovanie
investovanie peniaze
Unsplash/Jamie Street, Unsplash/KAL VISUALS
  • Len 13 % Slovákov bolo ochotných podstúpiť investičné riziko
  • Počas koronakrízy však začal rásť záujem o online obchodovanie

Ušetrený cent je zarobený cent, znie finančná rada Benjamina Franklina. O príležitosť zbohatnúť však prichádzaš, ak sa zameriaš iba na šetrenie, domnieva sa milionár Steve Adcock, ktorý je v predčasnom dôchodku. Ten tvrdí, že iba šetrením peňazí ešte nikto nikdy nezbohatol, uviedol to pre portál Grow.

Za osvedčenú stratégiu preto považuje investovanie, ktoré pomáha zvyšovať kúpnu silu peňazí. Avšak, rovnako dôležité ako investovať je peniaze si aj odkladať. Obe musia zohrávať kľúčovú úlohu.

„Nanešťastie, tento rok sa kvôli koronavírusu až príliš veľa ľudí presvedčilo o tom, aké dôležité je mať finančnú rezervu v čase núdze,“ vysvetľuje Neil Solomon, výkonný riaditeľ spoločnosti WealthPro LCC v New Yorku. Jedným dychom však dodáva, že sporiace účty nie sú dobré na budovanie dlhodobého bohatstva. Za hlavné dôvody považuje infláciu a rozsiahly nárast cien, ktoré znižujú kúpnu silu peňazí. Za to investovanie umožňuje zvýšiť kúpnu silu peňazí a zohľadniť pritom infláciu, píše sa v článku Growu.

Rastie záujem o online obchodovanie

Väčšina Slovákov bola však v investovaní ešte donedávna konzervatívna. Všetko zmenila až prebiehajúca pandémia. Stano Viktorín z XTB, online investičnej platformy, povedal, že záujem sa zvýšil predovšetkým o online obchodovanie na burze, a to až päťnásobne. Jednou z výhod takéhoto investovania je, že si užívateľ spravuje portfólio sám a nemusí platiť poplatky správcovským spoločnostiam. V rozhovore pre náš portál okrem iného hovorí tiež o tom, do čoho sa oplatí investovať, alebo o tom, ako nenaletieť burzovým webstránkam.

Konzervatívnejší mladí ľudia

O tom, že pred vypuknutím koronakrízy sme investičné príležitosti toľko nehľadali, svedčí aj prieskum Slovenskej sporiteľne, ktorý vyšiel koncom januára a podľa ktorého je iba 13 % Slovákov ochotných podstúpiť investičné riziko. Môže za to viacero skutočností. Medzi najčastejšie uvádzané dôvody patria vysoké náklady na bývanie a energiu.

Veľa Slovákov nie je ochotných podstúpiť riziko najmä z dôvodu, že sa obávajú straty peňazí, pričom konzervatívnejší sú predovšetkým mladí ľudia zakladajúci si rodinu.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že sporiaci účet majú dve tretiny Slovákov. Populárne sú však aj investičné a kapitálové životné poistenia. Dôchodkové piliere vidí ako investičnú príležitosť 40 % ľudí, zatiaľ čo do nehnuteľnosti investuje 23 % a do fondov a cenných papierov 21 %. Ak investujú nad rámec sporiacich účtov, dôvodom je najmä zaistenie si budúcnosti na dôchodku a vykrytie nečakaných výdavkov.

Poslanci nechcú, aby sa psy držali na reťaziach. Navrhujú veľké zmeny

„Kým štvrtina Slovákov vníma investovanie pozitívne, polovica má k nemu neutrálny vzťah. Tri štvrtiny tých, ktorí by investovali do podielových fondov, akcií či dlhopisov, sa cítia dobre informovaní o súvisiacich rizikách,“ vysvetľuje Marta Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Za ideálne považuje mať finančnú rezervu na tri až šesť mesiacov.

Zdroje: Grow, Slovenská sporiteľňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá