Nobelovu cenu za mier získal Svetový potravinový program

  • WFP je najväčšia humanitárna organizácia zameraná na boj proti hladu a podporu potravinovej bezpečnosti
  • Vlani WFP poskytol pomoc takmer 100 miliónom ľudí v 88 krajinách, ktorí boli obeťami akútnej potravinovej neistoty a hladu
severná kórea, jedlo, deti, chudoba
TASR/AP Photo/WFP, Gerald Bourke, HO
  • WFP je najväčšia humanitárna organizácia zameraná na boj proti hladu a podporu potravinovej bezpečnosti
  • Vlani WFP poskytol pomoc takmer 100 miliónom ľudí v 88 krajinách, ktorí boli obeťami akútnej potravinovej neistoty a hladu

Nobelovu cenu za mier za rok 2020 získal Svetový potravinový program (WFP) za „jeho úsilie v boji proti hladu, za jeho prínos pre zlepšenie podmienok pre mier v oblastiach postihnutých konfliktmi a za pôsobenie ako hnacia sila v snahách zabrániť použitiu hladu ako zbrane vojny a konfliktu“.

Nórska Nobelova komisia chce týmto ocenením zároveň upozorniť na milióny ľudí, ktorí trpia alebo čelia hladu.

BREAKING NEWSThe need for international solidarity and multilateral cooperation is more conspicuous than ever. The…

Gepostet von Nobel Prize am Freitag, 9. Oktober 2020

WFP je najväčšia humanitárna organizácia zameraná na boj proti hladu a podporu potravinovej bezpečnosti a je hlavným nástrojom Organizácie Spojených národov (OSN) v úsilí zbaviť sa hladu vo svete.

Ako komisia zdôraznila na webstránke nobelprize.org, vlani WFP poskytol pomoc takmer 100 miliónom ľudí v 88 krajinách, ktorí boli obeťami akútnej potravinovej neistoty a hladu. Minulý rok pritom počet ľudí trpiacich akútnym hladom dosiahol najvyššie číslo za mnoho rokov – 135 miliónov.

Za nárastom sú zväčša vojny a ozbrojené konflikty. V súčasnosti situáciu okrem toho zhoršuje aj pandémia koronavírusu, poukázala komisia.

Bill Gates o vakcíne: Nie všetci sa budú chcieť dať zaočkovať. Určil čas, kedy sa vrátime do normálu

Nórska Nobelova komisia tiež upozornila na potrebu dostatočnej finančnej podpory pre WFP a podobné organizácie, bez ktorej by kríza súvisiaca s hladom mohla dosiahnuť nepredstaviteľné rozmery. Poskytnutie pomoci na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti podľa nej nielenže zamedzuje hladu, ale tiež pomáha zlepšiť vyhliadky na stabilitu a mier, keďže medzi hladom a konfliktom existuje spojenie.

WFP „sa ujal vedenia v kombinácii humanitárnej práce s mierovým úsilím prostredníctvom priekopníckych projektov v Južnej Amerike, Afrike a Ázii,“ uvádza sa na webstránke.

Svetový potravinový program zohráva kľúčovú úlohu v mnohostrannej spolupráci pri vytváraní potravinovej bezpečnosti ako nástroja mieru a významnou mierou prispieva k mobilizácii členských štátov OSN v boji proti použitiu hladu ako zbrane vojny a konfliktu,“ vyjadrila sa ďalej komisia na margo tohtoročného laureáta ceny za mier a dodala, že jeho práca v prospech ľudstva je „úsilím, ktoré by mali byť schopné podporiť všetky národy sveta“.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech