IT NOC nebola len oslavou technológií, ale aj zdvihnutým prstom

  • V stredu večer 29.3. to na FIIT STU v Mlynskej Doline žilo ako uprostred skúškového. Tento rok sa na IT NOC prišiel pozrieť rekordný počet študentov a ja som rada, že mohla byť jedným z nich. Najviac ma dostali diskusie expertov na aktuálne témy, ktoré neboli len manifestom technológií, ale zároveň aj zdvihnutým prstom a upozornením, že sme ako ľudstvo prišli na neprebádané územie. Technológie v našom živote síce hrajú zásadnú rolu, no nesmieme stratiť schopnosť kriticky myslieť a hlavne nechať ich myslieť za nás.
priestor_jaroslav_novak-1024×683
Nexteria
  • V stredu večer 29.3. to na FIIT STU v Mlynskej Doline žilo ako uprostred skúškového. Tento rok sa na IT NOC prišiel pozrieť rekordný počet študentov a ja som rada, že mohla byť jedným z nich. Najviac ma dostali diskusie expertov na aktuálne témy, ktoré neboli len manifestom technológií, ale zároveň aj zdvihnutým prstom a upozornením, že sme ako ľudstvo prišli na neprebádané územie. Technológie v našom živote síce hrajú zásadnú rolu, no nesmieme stratiť schopnosť kriticky myslieť a hlavne nechať ich myslieť za nás.

Minulý týždeň som mala možnosť zúčastniť sa podujatia Night of Chances Technology 2017. Event sa konal na Fakulte informatiky a informačných technológii STU v Bratislave už po piaty raz, no pre mňa to bola prvá skúsenosť s technologickou NOC-ou.

NOC ukázala študentom obe strany technologickej mince

Ostať do noci na “fitke” a byť obklopená davmi študentov bolo zvláštne príjemne. Aj veľká aula získala v tento večer lákavejší nádych. Tu sa celý večer aj slávnostne otvoril príhovorom dekanky FIIT STU Márii Bielikovej a panelovou diskusiou na tému Ako môže IT zlepšiť spoločnosť?

zdroj foto: Nexteria

Spíkri Michal Štencl (CEO Sygic), Peter Škodný (CEO Accenture), Juraj Malcho (CTO ESETu) a Vladimír Matouš (CIO Tatra Banka) odštartovali NOC diskusiou, ktorej téma sa v priebehu otočila na Ako môžu technológie ohroziť spoločnosť? Vladimír Matouš zhrnul názory všetkých spíkrov: ,,Technológie sú dobrý sluha, ale zlý pán. Mali by sme sa vyvarovať toho, poviem to tak “ľudovo”, aby sme z nich nezblbli a nezabudli kriticky myslieť. Je potrebné si uvedomiť, že technológie sa dajú použiť k hocijakému účelu a ľudia, ktorí chcú škodiť iným ľuďom, používajú presne tie isté technológie ako my, a tak k tomu treba pristupovať.

zdroj foto: Nexteria

,,Čím viac dát budeme vytvárať, tým bude centrálny počítač informovanejší a neviem, či to bude v konečnom dôsledku pre nás dobré.

CTO ESETu Juraj Malcho sa zamýšľal nad možným zneužitím nekonečného množstva informácií aj nad etickou stránkou technologického pokroku. Také množstvo dát môže byť v nesprávnych rukách účinnou zbraňou a zástupca ESETu sa vyjadril, že sa bojí, že hackeri by sa mohli snažiť takúto sieť napadnúť.

zdroj foto: Nexteria

Michal Štencl ešte pritvrdil: ,,Ja pôjdem ešte ďalej. Ja dúfam, že tieto útoky budú, lebo to znamená, že nie sme riadení centrálnym systémom. Keď totiž príde artificial intelligence, teda všeobecná umelá inteligencia, nie ak, pretože tomu sa nedá zabrániť a keď začne pracovať s tými všetkými dátami, racionálne dokáže v podstate nabudiť ľudí, aby spravili prevrat, zvolili prezidenta… dokáže riadiť ľudí. Napríklad môj syn, ktorý má osem rokov a pracuje s Youtube, tak on dostáva neustále tie isté veci, ktoré hľadá. Youtube predpokladá, že asi toto ho zaujíma, tak mu chce pomôcť a znova mu to podsunúť. Takže jeho myslenie sa nerozširuje, ale extrémne zužuje a to je to. Svet sa polarizuje. Môjho syna ovláda Youtube, ovláda ho systém.” Otázka na záver, či páni prelepujú svoju kameru na notebooku, uvoľnila atmosféru a pohotová reakcia Vladimíra Matouša, že nie, lebo sa nemá za čo hanbiť, vrátili ľudí v sále späť na Zem z ďalekého Matrixu a NOC mohla veselo pokračovať.

zdroj foto: Nexteria

Spoločnosti si pripravili hry a hlavolamy od výmyslu sveta

Po skončení panelovej diskusie sa 700 študentov rozpŕchlo medzi množstvo stánkov, ktoré si firmy pre študentov pripravili, na prednášky prebiehajúce súčasne vo veľkej a malej aule a v IT clube a na workshopy či speed dating. Poniektorí sa rozhodli pustiť do aktivít ako jazda na howerboarde spoločnosti Exponea, futbal na dotykovom Visionbox-e, umiestnenom na podlahe, ktorý na odreagovanie priniesol T-com.

zdroj foto: Nexteria

A keď študenti po športovom výkone vyhladli, mohli si hneď vedľa pochutnať na chrumkavých karamelových wafličkách. Izba číslo 13, špeciálne kvôli NOCi, vytvorila mobilný hlavolam, pripomínajúci veľký otvorený kufor, ktorý pozostával z množstva hlavolamov. Ak sa riešiteľom podarilo dostať sa cez všetky hádanky, vo vnútri ich čakalo prekvapenie. Ako sa na správnu technologickú konferenciu patrí, mohli sme sa zapojiť do diania aj prostrednítvom svojich smartfónov.

Po postnutí fotky na Instagram s #nightofchances som si ju mohla ísť fyzicky vyzdvihnúť v printke a získať okrem množstva nových dojmov aj fotku na pamiatku. Na diskusiách sa zas lídrov a expertov mohli študenti pýtať otázky cez slido.com, ktoré sa zjavovali na veľkej obrazovke. Každý mohol dať páčik na otázky, ktoré ho zaujímajú a tak sme sa všetci dozvedeli, čo nás konkrétne zaujímalo z danej témy.

Spoločnosti predstavili svoje technologické vychytávky
V „podzemí“ pred hlavnou aulou FIIT sa to študentmi hemžilo najviac. Všetci networkovali a obehávali jednotlivé stánky spoločností, ktoré sa priam predbiehali v tom, aby študentov zaujali. Zastavila som sa na chvíľu pri každom, kde na mňa čakali milí a nadšení zástupcovia firiem, ochotní odpovedať na všetky otázky. Niektoré stánky si dali naozaj záležať… od rôznych dobrôt, mali pripravené súťaže, či svoje produkty, ktoré som si mohla na vlastnej koži otestovať.

zdroj foto: Nexteria

Exponea mala pre tých akčnejších už spomínanú jazdu na howeboarde a pre kóderov zas súťaž o  Amazon Echo Dot alebo bluetooth slúchadlá. Získal ich každý, kto vylúštil Javascript zadanie. Spoločnosť Innovatics zas ukázala študentom, ako dokáže v reálnom čase rozoznávať tváre a odtlačky prstov. Po témach úvodnej panelovej diskusie ma schopnosti týchto aplikácii až mierne vyľakali, tak som šla objavovať ďalej. Auditorská firma PWC, ktorá získala titul office roka ho priniesla na NOC ukázať prostredníctvom VR okuliarov, cez ktoré som mohla zostriť na bodku v zornom poli a tak som sa posúvala jednotlivými miestnosťami officu. Spoločnosť Unicorn zas predstavila svoj generátor statickej energie, takže študenti z tohto stánku odchádzali značne strapatejší.

zdroj foto: Nexteria

Množstvo spoločností ponúkalo rôzne vzdelávacie programy, pozvánky na prax či na inú formu spolupráce. Študenti bažiaci po praktických skúsenostiach si naozaj mali z čoho vyberať a ešte sa pri tom aj najedli a zoznámili s kopou super ľudí.

Workshopy firiem umožnili študentom stať sa na hodinu ich súčasťou

Okrem toho, zároveň s prednáškami, prebiehali pre vybraných študentov aj osobné stretnutia s lídrami spoločností a interatívne workshopy, ktoré pripomínali cviká so zástupcami spoločností. Každý mal svoju tému a študenti dostali možnosť stať sa členom tímu firmy a riešiť reálne zadania priamo vo svojich učebniach. Keďže na každom workshope bolo najviac 10 ľudí, každý dostal možnosť sa prejaviť.

zdroj foto: Nexteria

Na Projektovom manažmente spoločnosti ESET bola väčšina študentov, no objavila sa tam aj slečna, ktorá sa v manažmente už pohybuje a chcela si rozšíriť obzory a vyskúšať svoje schopnosti v inej firme. Po workshope som sa ponáhľala na diskusiu o Môj hologram je out of office o technológiách VR a AR, z ktorej som sa zas presunula do malej auly do IT clubu, kde mali prednášky spoločnosti ESET, Unicorn Systems a Tatra Banka.

zdroj foto: Nexteria

Po nabitom programe s množstvom nových informácii a vedomostí, sme ich mohli vstrebávať a rozoberať na afterparty. Afterku, na ktorej zostalo po namáhavom večeri mnoho študentov, odštartoval známy stand up komik Jaro Abaffy, ktorý je sám absolventom FIIT STU a je obľúbený vďaka svojim vtipom a príhodách o živote IT-čkara. Po ňom nasledovala kapela On the Road, ktorá vytvorila skvelú atmosféru a všetci sme si spolu na záver zaspievali. A potom, že informatici sa nevedia baviť.:)

zdroj foto: Nexteria

My všetci sme strojcami nových technológii aj lepšej spoločnosti

Event Night of Chances pre mňa bola nesmierne zaujímavá a príjemná skúsenosť. Stretli sa tu ľudia s podobnými záujmami, aby si ich spoločne vychutnali a zdieľali medzi sebou svoje názory. Je veľa ľudí, ktorým záleží na tom, čo robia a chcú to robiť tak dobre, aby tým prospeli nielen sebe, ale aj celej spoločnosti. V technológiách sa momentálne dejú veľké veci a ešte väčšie sa len chystajú. Asi najviac mi rezonuje po tejto skúsenosti v hlave myšlienka, vyplývajúca z hlavnej panelovej diskusie o vplyve IT na spoločnosť. Technológie nám môžu byť veľmi užitočné, no nesmieme si ich nechať prerásť cez hlavu a stratiť kritické myslenie. Aj keď pravdepodobne už čoskoro budú múdrejšie a schopnejšie ako my, vždy to budeme my ľudia, kto má navrch.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá