Novú kolekciu vyrobili z plastového odpadu. Za rok dokážu vyčistiť oceán o rozlohe Barcelony

  • Športová značka Nebbia sa spojila so spoločnosťou SEAQUAL, aby vytvorili kolekciu ekologického oblečenia
  • Na výrobu jedných legín použili 8 plastových fliaš
  • Za rok takto dokážu vyčistiť oceán o rozlohe Barcelony
NEBBIA
NEBBIA
  • Športová značka Nebbia sa spojila so spoločnosťou SEAQUAL, aby vytvorili kolekciu ekologického oblečenia
  • Na výrobu jedných legín použili 8 plastových fliaš
  • Za rok takto dokážu vyčistiť oceán o rozlohe Barcelony

Do oceánu vyhodíme ročne až 12 miliónov ton plastov. Z toho približne 90 % plastových úlomkov padá na jeho dno, ničí morský ekosystém a ubližuje morským živočíchom. Plastový problém je dobre známym fenoménom súčastnosti, o ktorého riešenie sa snaží mnoho spoločností po celom svete.

Jedným z riešení je obmedziť používanie plastov a plastových výrobkov. Čo však s odpadom, ktorý už vznikol? Jediným možným riešením je v súčastnosti recyklácia, tá sa snaží o znovupoužitie materiálov, aké by inak skončili v prírode.

Španielska spoločnosť SEAQUAL sa v spolupráci s rybármi, mimovládnymi organizáciami, miestnymi komunitami a úradmi podieľa na čistení oceánov od morského odpadu. Tento odpad je zhromažďovaný zo Stredozemného mora a európskeho Atlantiku.

Firma dlhodobo skúmala, ako by mohla nahromadený odpad využiť čo najefektívnejšie. Z analýz nakoniec vyplynulo, že ho vďaka jedinečnému procesu dokáže premeniť na vločky, ktoré následne zmení na 100 % recyklované polyesterové vlákno. Toto vlákno má takmer totožné vlastnosti ako panenský polyester, a tak môže byť použité rôznymi spôsobmi, vrátane výroby aktívneho športového oblečenia.

Svoju ruku k dielu sa rozhodla priložiť aj značka Nebbia, ktorá je známa výrobou funkčného športového oblečenia. Spojili sa so španielskou spoločnosťou SEAQUAL a vznikla nová kolekcia, ktorá je vyrábaná práve z plastov vylovených z mora. V rámci tejto línie si už od augusta môžeš vybrať dizajnové dámske šortky, legíny a tielká.

Na výrobu jedných športových legín sa použije v priemere osem plastových fliaš, ktoré by sa za iných okolností v prírode rozkladali viac ako 500 rokov. Namiesto znečistenia životného prostredia je však možné tieto fľaše v špeciálnom procese zmeniť na už spomínané vlákno, z ktorého vyrábajú funkčné fitness oblečenie. Týchto osem fliaš predstavuje 200 gramov odpadu, čo sa na prvý pohľad môže zdať málo, avšak za rok to predstavuje vyčistenie plochy o rozlohe celej Barcelony.

zdroj: NEBBIA

Výrobca oblečenia tvrdí, že ide iba o jeden z mnohých krokov, ktoré do budúcnosti plánuje podniknúť v rámci ochrany prírody a životného prostredia. Firma chce znížiť produkciu odpadu a čo najviac recyklovať. Oblečenie zo 100% recyklovaného plastu NEBBIA x SEAQUAL prichádza do predaja ako súčasť kolekcie Fitness Meets Fashion, ktorej posolstvom je prepojenie funkčnosti fitness oblečenia s najnovšími trendami v móde.

zdroj: NEBBIA

Podobným spôsobom prispela k vyčisteniu oceánov aj slovenská značka BEKVÅM, ktorá vyrába ekologické plavky z materiálu nazývaného ECONYL®. Ten pochádza z Talianska a je vyrobený z nylónového odpadu, aký v moriach zostáva napríklad po rybárskych sieťach. Odpad zbierajú dobrovoľní potápači z organizácie Healthy Seas.

 Viac čítaj TU>>Martina vyrába ekologické plavky. Neuveríš, aký recyklovaný materiál na to používa

Svoju kolekciu z morského odpadu má aj populárna značka adidas a nesie názov UltraBOOST Uncaged Parley. Rada tenisiek vznikla v roku 2016 v spolupráci s organizáciou Parley For The Oceans. Viac sa dozvieš tu: Nové adidasy vyrobené z odpadu

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech