Nový COVID automat: Pozor na prísne pravidlá, Slovensko černie každým týždňom viac. Najhorší je sever a východ

  • Od pondelka platí nový COVID automat, najhoršie na tom je severné a východné Slovensko
  • Mnoho okresov mení svoje farby, toto sú opatrenia, ktoré by mali ich obyvatelia dodržiavať
pjimage - 2021-10-24T173747.571
Unsplash/Sharon McCutcheon Unsplash/Chewy
  • Od pondelka platí nový COVID automat, najhoršie na tom je severné a východné Slovensko
  • Mnoho okresov mení svoje farby, toto sú opatrenia, ktoré by mali ich obyvatelia dodržiavať

V pondelok sa opäť mení COVID automat. Na Slovensku nebudeme mať ani tento týždeň zelené okresy, počet tých čiernych sa však zdvojnásobil. Západná časť Slovenska je na tom celkom dobre, najhoršie na tom je severné a východné Slovensko. Na východnom Slovensku nebude počas tohto týždňa ani jeden oranžový okres.

zdroj: korona.gov.sk

Aj tento týždeň sú na tom najlepšie okresy, ktoré sú oranžové. Konkrétne ide o okresy Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Partizánske, Pezinok, Šaľa a Trnava.

Do červenej fázy sa tento týždeň dostalo 27 okresov. Sú to okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Brezno, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Levice, Malacky, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Piešťany, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senec, Senica, Topoľčany, Trenčín, Turčianske Teplice, Žarnovica, Zlaté Moravce a Zvolen.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

30 okresov bude od pondelka v druhej najhoršej farbe – v bordovej. Prísnejšie opatrenia budú v okresoch Banská Bystrica, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Humenné, Kežmarok, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice – okolie, Krupina, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Námestovo, Poltár, Poprad, Prešov, Ružomberok, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom a Žilina.

Ako sme už písali, týmto dňom sa zvyšuje aj počet čiernych okresov. Na opatrenia by si mali dávať pozor obyvatelia okresov Čadca, Tvrdošín, Michalovce, Bardejov, Stará Ľubovňa, Levoča, Stropkov, Svidník, Sabinov a Kysucké Nové Mesto.

Pozor na opatrenia!

Ak bývaš v okrese, ktorý je oranžový, rúško musíš nosiť v interiéri a na hromadných akciách aj v exteriéri. Školy fungujú v podstate normálne, s karanténou pri objave nákazy, obmedzené sú do určitej miery len vysoké školy.

Ak si vysokoškolák, na prednášky v oranžovom okrese pôjde prezenčne 100 ľudí v „základe“, 400 ľudí OTP alebo 1 000, ak sú plne zaočkovaní.

V oranžovom okrese sa režim zaočkovaných a OTP v exteriéri reštaurácie naje bez kapacitného limitu, v interiéri musí byť obsadenie jedného stolu najviac 4 osobami, alebo osobami z jednej domácnosti. Taktiež musia v interiéri platiť dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. V prípade režimu základ je možný vstup len do exteriéru, pričom na terase môže byť maximálne 10 osôb.

zdroj: korona.gov.sk

Červené okresy

Ak je tvoj okres červený, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinný respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou na hromadných podujatiach.

Vysoké školy majú prísnejšie opatrenia, 20 ľudí v „základe“, 40 študentov s OTP alebo 120, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte môžeš byť, len ak chodíš prezenčne do školy.

V červenom okrese sa v režime „zaočkovaní“ alebo OTP v exteriéri reštaurácie naješ bez kapacitných obmedzení, interiéri zas môžu byť 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti; v interiéri rozostup stolov najmenej 2 metre. V prípade režimu „základ“ je povolený okienkový predaj a rozvoz.

zdroj: korona.gov.sk

Bordové okresy

Ak patríš do bordového okresu, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest, a to buď rúškom, respirátorom, šálom, alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V bordovom okrese sa v režime zaočkovaných môžeš v exteriéri reštaurácie stravovať bez kapacitných obmedzení. V interiéri sú povolené 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, pričom je nutný rozostup stolov najmenej 2 metre a konzumácia len posediačky-

V režime OTP sa v bordovom okrese povoľuje len exteriér bez kapacitných obmedzení, s rozostupom stolov v exteriéri najmenej 2 metre. V režime základ je povolený len okienkový predaj a rozvoz.

zdroj: korona.gov.sk

Čierne okresy

Ak je tvoj okres čierny, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest a to buď rúškom, respirátorom, šálom alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V čiernom okrese je povolený len predaj zabalených jedál so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Fitness centrá sú v čiernych okresoch zakázané pre všetky režimy. Môžeš však navštíviť napríklad herňu. 

zdroj: korona.gov.sk

Tretiu dávku dostanú viaceré skupiny

Od pondelka sa môžu osoby staršie ako 55 rokov, osoby so zvýšeným rizikom nákazy a osoby nad 18 rokov s pridruženými ochoreniami zaregistrovať na očkovanie treťou dávkou. 21. októbra to na tlačovej besede uviedla primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava Alena Koščálová. Informuje o tom tlačová agentúra SITA. 

Koščálová tiež uviedla, že na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bolo k 21. októbru prihlásených 23-tisíc ľudí. Za dva týždne si tretiu dávku vakcíny nechalo vpichnúť viac ako 6 400 ľudí.

Momentálne sa očkuje najmä v skupinách imunokompromitovaných osôb, ktorí dostávajú takzvanú dodatočnú dávku. Začali sa už očkovať aj zdravotníci a klienti zariadení sociálnych služieb, ktorí dostávajú vakcínu po viac ako šiestich mesiacoch od podania druhej dávky.

Zdroje: Korona.gov.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie