NOVÝ PRIESKUM: 3 z 5 Slovákov trpia nadváhou alebo obezitou. Odborníci vydali predpoveď do roku 2035
- O 10 rokov bude trpieť nadváhou alebo obezitou každý druhý človek
- Teraz ňou trpí takmer 13 % slovenských detí vo veku 7 rokov

- O 10 rokov bude trpieť nadváhou alebo obezitou každý druhý človek
- Teraz ňou trpí takmer 13 % slovenských detí vo veku 7 rokov
Takmer 60 % Slovákov trpí nadváhou alebo obezitou, pričom mnohí si svoj zdravotný stav ani neuvedomujú. Vyplýva to z februárového sociologického prieskumu agentúry Ipsos pre spoločnosť Lilly, ktorý sa konal na vzorke 800 respondentov vo veku od 18 do 65 rokov, informovala TASR.
Situácia je o to znepokojujúcejšia, že až dve pätiny ľudí vnímajú svoj index telesnej hmotnosti (BMI) ako nižší, než v skutočnosti je. Polovici slovenskej populácie sa za posledný rok hmotnosť dokonca zvýšila, napriek tomu, že dve tretiny Slovákov sa už niekedy pokúšali schudnúť.
„Obezita nie je rozhodne považovaná za prejav spokojnosti a dobrého života,“ upozorňuje riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský. Slováci si uvedomujú hlavné príčiny tohto problému – nadmerný príjem kalórií (79 %) a nedostatok pohybu (76 %). Medzi ďalšie faktory zaraďujú hormonálne poruchy, psychologické faktory, vplyv liekov a genetiku.
Diabetologička Ľubomíra Fábryová zdôrazňuje, že obezita je chronické a celoživotné ochorenie, ktoré otvára dvere mnohým ďalším zdravotným problémom. „Ak by sme pozornosť venovali preobezite a obezite, mohli by sme predísť ďalším chronickým ochoreniam,“ vysvetľuje odborníčka.
Podľa štatistík žije na Slovensku s obezitou 29 % dospelých. Od roku 2010 neustále narastá počet ľudí s vysokým BMI, pričom v roku 2024 malo vysoký index telesnej hmotnosti až 64 % dospelých. Situáciu výrazne zhoršila aj pandémia COVID-19.
4 miliardy obéznych do roku 2035
Obezita má priamy súvis s 236 rôznymi diagnózami, od depresie cez astmu a neplodnosť až po rakovinu. Navyše výrazne skracuje dĺžku života. Odborníci varujú, že globálny trend je ešte alarmujúcejší – do roku 2035 budú na svete až štyri miliardy ľudí s nadváhou alebo obezitou a očakáva sa zdvojnásobenie detskej obezity.
Kardiológ a prezident Ligy proti obezite Ivan Majerčák upozorňuje, že človek žijúci s obezitou si často neuvedomuje, že trpí ochorením. „Nie je to jeho chyba, že jeho pokusy o zníženie hmotnosti boli neúspešné,“ vysvetľuje odborník. Zdôrazňuje tiež, že pri liečbe obezity neexistuje „zakázané jedlo“.
Odborníci odporúčajú niekoľko krokov k úspešnému zvládnutiu tohto ochorenia:
- pochopiť obezitu ako chronické ochorenie,
- zabezpečiť správnu diagnostiku a záznam do zdravotnej dokumentácie,
- zamerať sa na všetky piliere liečby – výživu, pohyb, spánok a prípadnú farmakoterapiu,
- ponúknuť včasnú a adekvátnu liečbu,
- podporovať pacienta v dlhodobej terapii a režimových opatreniach.
Pozitívnou správou je, že viac ako polovica Slovákov je v tomto roku rozhodnutá regulovať svoju váhu, v priemere o 12 kilogramov.
Takmer 13 % slovenských detí vo veku 7 rokov trpí obezitou
Podľa prieskumu, ktorý realizoval Kaufland v spolupráci so Slovenskou obezitologickou asociáciou, pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, sa viac ako tretina školákov vo veku 7 rokov stravuje v rýchlom občerstvení.
„Aktuálne údaje naznačujú, že situácia na Slovensku je skutočne vážna a vyžaduje si pozornosť odbornej i laickej verejnosti,“ hovorí prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová.
Preto sa Ministerstvo školstva rozhodlo pripraviť projekt „Aktívna škola“, ktorý podporí pohybovú gramotnosť žiakov, zvýši fyzickú aktivitu v školách a vytvorí lepšie podmienky pre zdravší životný štýl.
Reťazec Kaufland dokonca nedávno spustil projekt Krúžkov varenia na 25 základných školách po celom Slovensku. „Školáci v rámci nich varia jednoduché a zdravé jedlá a pri varení ochutnajú, aj to je pre nich nové, pripravia si zdravšie verzie obľúbených dezertov. Taktiež tieto recepty a pozitívny vzťah k jedlu prenášajú aj do domáceho prostredia,“ konštatuje Eva Blaho, riaditeľka a odborná garantka programu.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, TS/Kaufland