Nový prieskum odhalil, koho chcú Slováci za šéfa parlamentu. Prekvapivé umiestnenie Blahu

  • Agentúra Ipsos zverejnila prieskum pre Denník N
  • Ako sú na tom s dôverou ďalší politici?
Peter Pellegrini Ľuboš Blaha
Ilustračná fotografia TASR/Jakub Kotian
  • Agentúra Ipsos zverejnila prieskum pre Denník N
  • Ako sú na tom s dôverou ďalší politici?

Richard Raši, nominant Hlasu a súčasný minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, sa javí ako najprijateľnejší nástupca zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho vo funkcii predsedu parlamentu. Naznačuje to prieskum Ipsosu pre Denník N.

Prieskum skúmal popularitu viacerých politikov 

Oficiálnym kandidátom hlasu je Richard Raši, ktoré tento post pripadol podľa koaličnej zmluvy, ktorá bola podpísaná Smerom, Hlasom a SNS minulý rok na jeseň. No záujem o túto funkciu má aj predseda koaličnej strany SNS Andrej Danko. Práve z tejto dvojice by ľudia na mieste Pellegriniho radšej videli Richarda Rašiho. 

Zároveň dodáva, že Raši je viac či menej prijateľný pre vyše 38 percent opýtaných, približne rovnaké množstvo respondentov si ho v tejto funkcii neželá. Danko je prijateľný pre asi 22 percent respondentov, opačný postoj má niečo cez 63 percent ľudí.

Okrem kandidáta Hlasu Richarda Rašiho a predsedu SNS Andreja Danka sa prieskum zameral aj na troch podpredsedov parlamentu: Petra Žigu (Hlas), Ľuboša Blahu (Smer) a Michala Šimečku (PS).

Aj keď je Šimečka lídrom opozičnej strany a jeho zvolenie za predsedu parlamentu je nepravdepodobné, jeho zaradenie do prieskumu umožňuje porovnať popularitu koaličných politikov s aspoň jedným opozičným predstaviteľom.

Okrem spomínaných politikov prieskum skúmal aj popularitu Rudolfa Huliaka, predsedu parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a druhého najvýraznejšieho politika SNS v parlamente po Dankovi.

Ako dopadli ďalší 

Podľa denníka pôsobí Raši zo šestice politikov pre verejnosť najprijateľnejšie. Kandidátom na predsedu NR SR, ktorý nepolarizuje, by bol aj Peter Žiga, ktorého ale skoro pätina voličov nepozná. Z celej vzorky prieskumu sa k nemu vyjadrilo viac ako 30 percent respondentov. Akceptovaným predsedom Národnej rady SR by bol pre viac ako 27 percent respondentov, ale iný, opačný, postoj má skoro 42 percent respondentov.

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha by bol prijateľný pre takmer štvrtinu respondentov (asi 53 percent ho odmieta), predsedu PS Michala Šimečku si v takejto funkcii vie predstaviť vyše 30 percent opýtaných (proti je 53 percent). Rudolfa Huliaka by akceptovalo asi 17 percent voličov, takmer 57 percent je proti, asi štvrtina nevedela odpovedať.

Zdroj: Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá