Nový Raspberry Pi 3 má zabudovaný Bluetooth a WiFi a stojí stále rovnako

  • 28. februára mal Raspberry Pi je štvrté narodeniny, a spolu s prianiami k narodeninám vítame aj jeho najnovšiu verziu.
RaspPi3-1 (1)
  • 28. februára mal Raspberry Pi je štvrté narodeniny, a spolu s prianiami k narodeninám vítame aj jeho najnovšiu verziu.

Takmer presne rok po príchode Raspberry Pi 2, uzrel svetlo sveta nový Raspberry Pi 3, Model B. Je prvým 64-bitovým Raspberry Pi a je dodávaný so zabudovaným Wi-Fi a Bluetooth.

RaspPi3-1 (1)

foto: Raspberry Pi

 

Špecifikácie:

  • Štvorjadrový 64-bitový ARM Cortex A53 s frekvenciou 1.2 GHz
  • Je približne o 50% rýchlejší ako Raspberry Pi 2
  • 802.11n Wireless LAN
  • Bluetooth 4.1 (vrátane Bluetooth Low Energy)
  • 400MHz VideoCore IV multimedia
  • 1GB LPDDR2-900 SDRAM (900MHz)
  • 100 Mb/s Ethernet port, 4x USB 2.0, HDMI výstup
  • Cena 35 dolárov

Neslúži len ako náhrada stolového počítača, ale tiež na použitie v oblasti vstavaných projektov. Pi 3 bol zámerne navrhnutý skôr ako vývoj než revolúcia pre platformu Raspberry Pi. A to dáva zmysel.

S viac než 8 miliónmi predaných Raspberry Pi je udržanie spätnej kompatibility pre nadáciu dôležité. To je veľa užívateľov a učebných materiálov.

 

Na pohľad nový model vyzerá takmer úplne rovnako ako jeho predchodca. Ale zatiaľ, čo si udržuje rovnakú cenovku, sa mnohé zmenilo práve pod povrchom. Bolo upustené od architektúry ARM v7 použitej v Raspberry Pi 2 a toto je prvý 64-bitový Raspberry Pi, so štvorjadrom ARM Cortex A53 taktovaným na 1,2 GHz.

Vďaka tomu je o viac ako 50% rýchlejší ako Raspberry Pi 2 a takmer desaťkrát rýchlejší ako pôvodný model B. Ale výkon má aj svoje úskalia a Raspberry Pi 3 si vypýta o 50% viac energie, než Raspberry Pi 2.

RaspPi3-9 (1)

foto: Raspberry Pi

 

Zdá sa, že poskočenie vo výkone je vcelku slušné. Aj napriek zachovaniu 1 GB pamäte RAM, tak ako Raspberry Pi 2 to vyzerá, že nový model môže byť dostačujúci, aby nahradil stolný počítač pre nenáročných používateľov.

Asi najväčšou zmenou je, že nový Raspberry Pi 3 prichádza so zabudovaným Wi-Fi a Bluetooth 4.1. To znamená, že nový model bude podporovať “klasický” Bluetooth, ale aj Bluetooth LE (Low Energy). Podľa dokumentov predložených americkému telekomunikačnému úradu FCC je WiFi verzia 802.11n podporovaná len so šírkou kanálu 20 MHz a maximálna podporovaná rýchlosť komunikácie tak bude zrejme 72.2 Mbps.

RaspPi3-13 (1)

foto: Raspberry Pi

 

Aj keď si Wi-Fi a Bluetooth mohol k Raspberry pridať aj predtým pomocou USB, zakomponovanie hardvéru do dosky všetko zjednodušuje. Predtým by ťa pridanie Bluetooth a WiFi adaptérov stálo ďalších 20 dolárov, ich zabudovanie do dosky eliminuje tieto náklady a tiež vyrieši problémy s nekompatibilným hardvérom a ovládačmi.

Ak ťa nový Raspberry Pi 3 zaujal, môže byť tvoj už za 35 dolárov (cca 32 eur). K dispozícií je cez element14 a RS Components.

RaspPi3-10

foto: Raspberry Pi

Zdroj: makezine.com, zdroj fotografií: makezine.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK