Nový rebríček najhorších áut za rok 2024: Týchto 10 modelov pohorelo v teste odolnosti

  • Výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut nedopadli dobre ani pre domáce značky
  • Pozri sa, kúpu ktorých áut by si mal poriadne zvážiť
Auto, servis
Ilustračné foto Canva/Stockphoto, Nejron
  • Výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut nedopadli dobre ani pre domáce značky
  • Pozri sa, kúpu ktorých áut by si mal poriadne zvážiť

Diskusia o spoľahlivosti automobilov je často veľmi citlivá. Na jednej strane sa odborníci snažia byť čo najobjektívnejší v analýzach, testoch a prieskumoch. Na druhej strane však nie je možné zohľadniť všetky každodenné situácie a jazdné návyky vodičov.

Ako uvádza portál Autoviny.sk, rebríčky spoľahlivosti áut sú preto založené na objektívnych dátach, ale nezohľadňujú dôležité faktory, ako je napríklad spôsob, akým vodič svoje auto používa.

Nemeckí motoristickí novinári predstavili rebríček automobilov s najnižšou spoľahlivosťou. Testovali viac ako 100 áut a hodnotili ich spoľahlivosť pri prejazde 100 000 kilometrov. Tento nájazd, ktorý bežný motorista zvládne za osem rokov, museli autá v testoch prekonať za jediný rok. Tento fakt výrazne ovplyvňuje výsledky.

Intenzívne používanie totiž nie je bežným spôsobom prevádzky týchto vozidiel. Zisti, ktoré vozidlá dopadli v rebríčku spoľahlivosti najhoršie.

Ford Fiesta 1.0 EcoBoost 

Vozidlo Ford Fiesta 1.0 EcoBoost dosiahlo poruchové skóre 52. Počas testov na 100 000 km sa objavilo viacero problémov. Najskôr sa uvoľnila upevňovacia skrutka na napínači rozvodového remeňa, čo poškodilo motor.

Riadenie tiež spôsobovalo ťažkosti a objavili sa aj straty chladiacej kvapaliny. Tieto problémy ovplyvnili celkové hodnotenie spoľahlivosti vozidla.

Subaru XV 2.0D

Subaru XV 2.0D dosiahlo poruchové skóre 44. Už v priebehu jedného roka sa na vozidle objavilo množstvo problémov. Na podvozku sa začala tvoriť hrdza, panely vo vnútri vŕzgali a spojka sa výrazne opotrebovala.

Okrem toho sa rýchlo znehodnotilo aj sedadlo vodiča. Tieto defekty sa objavili v takom množstve, že Subaru za jeden rok vykázalo viac problémov než iné automobily za celý svoj životný cyklus.

Audi Q3 2.0 TDI quattro 

Vozidlo značky Audi Q3 2.0 TDI quattro dosiahlo poruchové skóre 42. Pri teste odolnosti potrebovalo novú prevodovku, čo výrazne zvýšilo celkové prevádzkové náklady, aj keď oprava prebehla v rámci záruky. Tento problém bol taký závažný, že ostatné defekty sa zdali takmer triviálne.

Na snímke sú autá
zdroj: Canva/Pexels

Po necelých 28 000 kilometroch praskla lambda sonda a došlo k poškodeniu systému recirkulácie výfukových plynov a osvetlenia. Tieto problémy pridali ďalšie výdavky a znížili celkovú spoľahlivosť vozidla.

BMW 218i Active Tourer

BMW 218i Active Tourer dosiahlo poruchové skóre 42. Po 36 000 kilometroch sa zlomilo ložisko kľukového hriadeľa, čo viedlo po deviatich mesiacoch k potrebe výmeny motora. Pri rozobratí motora sa ukázalo, že vozidlo vykazuje nadmerné opotrebovanie.

Autori recenzie navyše kritizovali chyby v dielenskom spracovaní, čo ďalej znižovalo celkovú spoľahlivosť tohto modelu. Tieto problémy nielen zvýšili náklady na údržbu, ale aj negatívne ovplyvnili dojem z kvality vozidla.

Chevrolet Orlando LT + 2,0 TD 

Vozidlo Chevrolet Orlando LT + 2,0 TD dosiahlo poruchové skóre 35. Toto vozidlo muselo ísť dvakrát do servisu kvôli roztrhnutej manžete hnacieho hriadeľa a zaseknutým dverám batožinového priestoru.

Ku koncu testu odolnosti sa pridali aj problémy s automatickou prevodovkou, ktorá vykazovala silné opotrebovanie. Tieto opakujúce sa problémy výrazne ovplyvnili spoľahlivosť a celkové prevádzkové náklady vozidla.

Na ďalšej strane nájdeš ďalšie modely najhoršie hodnotených áut >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Autoviny.sk, t-online.de

Najnovšie videá

Trendové videá