Nový športový trend nesie názov „plogging“. O čo pri ňom ide?

  • Ak miluješ šport, pri tejto aktivite môžeš spojiť príjemné s užitočným
  • Nový športový trend s názvom „plogging“, pochádzajúci zo Švédska, si už získal ľudí po celom svete
  • Vďaka nemu dostáva beh pozitívny ekologický rozmer
pexels.com
  • Ak miluješ šport, pri tejto aktivite môžeš spojiť príjemné s užitočným
  • Nový športový trend s názvom „plogging“, pochádzajúci zo Švédska, si už získal ľudí po celom svete
  • Vďaka nemu dostáva beh pozitívny ekologický rozmer

Patríš medzi ľudí, ktorí si aspoň z času na čas radi vyčistia hlavu a sú vyznávačmi behu? A zároveň si potrpíš na to, aby sa ľudstvo viac staralo o naše prírodné dedičstvo? A čo tak spojiť obe tieto aktivity dokopy? Nový športový trend s názvom „plogging“ dodáva behu významný ekologický rozmer. Ide o kombinovanú aktivitu, ktorá spája beh so zbieraním odpadkov. Podporuje tak nielen zdravý životný štýl samotného bežca, ale aj záchranu našej planéty.

Zakladateľom tohto fenoménu, ktorý vznikol v roku 2016 vo Švédsku, je 57-ročný Švéd Erik Ahlström. Po tom, ako žil istý čas na severe krajiny, sa vrátil späť do Štokholmu a uvedomil si, že sú ulice omnoho viac znečistené odpadom, ako tomu bolo predtým. Už v tomto období začali vznikať prvé skupinky, ktorý tento smer podporili.

Pojem „plogging“ je zložený z dvoch základných slov, a to „jogging“ a „plocka upp“, čo predstavuje švédsky výraz pre slovo „zdvihnúť“. Ide o disciplínu, ktorá si už stihla získať sympatie ľudí po celom svete. Obľube sa teší aj na sociálnych sieťach, kde dodnes vzniklo už niekoľko skupín, v ktorých fanúšikovia napríklad pravidelne zdieľajú fotky množstva zozbieraného odpadu.

praxi sa zistilo, že toto cvičenie je efektívnejšie aj z hľadiska spaľovania kalórií, nakoľko ide o aktivitu, ktorá si vyžaduje ohýbanie tela a zapojenie ramien. Tak napríklad počas pol hodiny venovanej ploggingu môžeš spáliť v priemere až 288 kalórií, kým pri „obyčajnom“ behu je to približne 235 kalórií. Nehovoriac o tom, že beh s naloženou taškou odpadu nemusí byť tiež úplne jednoduchý na kondíciu.

Nový fenomén sa už teraz považuje za hit v oblasti fitness a predpokladá sa, že naplno ovládne práve rok 2018. Niet sa však čomu ani čudovať. Objem plastov, ktorý sa objavuje stále častejšie vo vodách po celom svete je alarmujúci.

Len nedávno sa však takáto negatívna udalosť spájala už aj so Slovenskom, keď sa v médiách objavili fotky jednej z našich riek, ktorú zaplavila hromada plastov (viac TU). Je teda povzbudzujúce, že sa ľudia po celom svete dokážu spojiť a podporiť takýto skvelý nápad. Chýba už len jedno: aby sa tento nový trend rozšíril aj u nás na Slovensko.

Zdroj: independent.co.ukbusinessinsider.comtelegraph.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK