O dva týždne môžeme mať 800 nových prípadov denne, vyhlásil Matovič. Sprísnenie opatrení nás neminie

  • Pandemická komisia dnes navrhla zmeny v protiepidemiologických opatreniach
  • Zmeny majú nastať v nosení rúšok, usporadúvaní hromadných podujatí aj na hraniciach
matovic
TASR/Dano Veselský
  • Pandemická komisia dnes navrhla zmeny v protiepidemiologických opatreniach
  • Zmeny majú nastať v nosení rúšok, usporadúvaní hromadných podujatí aj na hraniciach

Epidemiologická situácia na Slovensku sa veľmi zhoršila. Vyhlásil to po rokovaní pandemickej komisie hlavný hygienik SR Ján Mikas. Komisia preto navrhne zmeny v opatreniach proti šíreniu koronavírusu.

Najrizikovejšie sú práve svadby, oslavy, diskotéky a nočné kluby. Teda nie už import zo zahraničia. V súčasnosti sa vírus šíri touto cestou. Ľudia musia byť opatrní voči sebe a voči svojmu okoliu,“ povedal Mikas. Na komisii teda padli návrhy na obmedzenie hromadných podujatí.

Komisia opäť navrhuje limit 30 ľudí na svadbách, 100 ľudí pri interiérovej a 200 pri exteriérovej hromadnej akcii, kde sa sedí. Súčasne majú nastať zmeny aj pri nosení rúšok a zmeny nastanú aj na hraniciach. Návrhy a ich konečná podoba bude známa až v pondelok po rokovaní krízového štábu. Ak štáb a vláda opatrenia schváli, platiť by mohli už od 1. októbra.

Slovensko má rekordných 419 nových prípadov. Pokazili sme si to, reaguje premiér

Premiér Igor Matovič podotkol, že už nebude bojovať za slobodu nezodpovedných ľudí, ako naposledy. „Sklamal som sa v tom, keď som bojoval za väčšiu slobodu, myslel som si, že ľudia si tú slobodu budú vážiť. Dopracovali sme sa k anarchii. Týždeň proti týždňu je nárast 78 percent,“ nahneval sa premiér a upozornil, že sprísňovanie opatrení nás tentokrát neminie.

Včera pribudlo 419 pozitívne testovaných ľudí, no podľa Matoviča to v skutočnosti mohlo byť až 6 000 len v tento jeden deň. Potenciálne infekčný je každý osemdesiaty človek. O dva týždne to môže byť jeden zo 40. Nakazený človek je totiž infekčný aj 10 dní, kým sa mu prejavia príznaky.

„Ak máte ľudia Boha pri sebe, tak sa správajte zodpovedne,“ povedal. „Teraz máme denný priemer 250 prípadov, o dva týždne to môže byť 800 nových denne. Väčšina rešpektuje pravidlá, no tretina ľudí na ne, s prepáčením, serie. A na toto majú doplácať pocitví ľudia v ohrození života. Ľudia nad 65 rokov majú väčšiu šancu, že zomrú, ako nejaký zasran na ulici, čo si myslí, že COVID-19 je chrípočka a výmysel židojašterov,“ nahneval sa premiér.

Dodal, že za nezodpovednosť ľudí môžu aj hoaxy, obzvlášť poukázal na doktora Igora Bukovského. „Prosím, aby ste prestali šíriť konšpiračné bludy. Nie ste hoden vášho titulu. Ani ja nie som, ale ani vy nie ste. Lebo ľudia na toto budú doplácať životmi,“ prihovoril sa známemu lekárovi, ktorého nazval bláznom.

Ak by aj krízový štáb prijal prísne opatrenia, ich výsledky uvidíme až o dva týždne, možo neskôr. Toľko totiž trvá inkubačná doba koronavírusu a ľudia, ktorí sa nakazia dnes či zajtra, budú pozitívne testovaní až oveľa neskôr. Hlavný hygienik Ján Mikas zdôraznil, že opatrenia v prvom rade treba dodržiavať a nie ich obchádzať. „Zbytočne budeme mať dobré opatrenia, keď ich nebude nikto dodržiavať,“ povedal.

🔴 Predseda vlády Igor Matovič po rokovaní pandemickej komisie 🦠

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Freitag, 25. September 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech