O našej kauze so Sputnikom už píše aj New York Times. Priestor vyjadriť sa dostal aj Matovič, hovoril opäť o ŠÚKL

  • Kauze Sputnik sa podrobnejšie venoval aj jeden z najčítanejších denníkov na svete New York Times
  • Médium vykreslilo ruskú vakcínu „ako mimoriadne efektívnu pri šírení chaosu a rozdelenia v Európe“
  • Denník opísal nákup ruskej vakcíny aj následné politické fiasko Matoviča
  • Ten pre New York Times tvrdil, že Rusi nám chceli pomôcť a znova kritizoval ŠÚKL
Igor Matovič
TASR/Dano Veselský
  • Kauze Sputnik sa podrobnejšie venoval aj jeden z najčítanejších denníkov na svete New York Times
  • Médium vykreslilo ruskú vakcínu „ako mimoriadne efektívnu pri šírení chaosu a rozdelenia v Európe“
  • Denník opísal nákup ruskej vakcíny aj následné politické fiasko Matoviča
  • Ten pre New York Times tvrdil, že Rusi nám chceli pomôcť a znova kritizoval ŠÚKL

Nákup ruskej neregistrovanej vakcíny a následná rezignácia Mareka Krajčího aj Igora Matoviča zaujala svetové médiá, ktoré im venovali nejeden článok.

Svetové médiá reagujú na Matoviča: Výmenu nazvali rošádou, spomínajú pizzu a väčšina vidí ako príčinu sporu Sputnik V

Teraz sa kauze Sputnik podrobnejšie venoval aj jeden z najčítanejších denníkov na svete – New York Times. Ten opísal Matovičove vítanie Sputnika V, ktoré sa udialo v čase, keď bolo Slovensko na vrchole rebríčka v počte úmrtí. „Hrdo pózoval pre fotografie na asfalte pred debnami plnými toho, čo podľa neho bude lekárskou záchranou jeho krajiny,“ napísal New York Times.

Úsilie mu vybuchlo do tváre, píše denník

Denník opísal aj symboliku nákupu Sputnika V pre Rusko, aj keď naša krajina je pomerne malý trh v Európskej únii, ktorá práve ruskú vakcínu odmietala.

„Úsilie slovenského vodcu Igora Matoviča mu však čoskoro vybuchlo do tváre, čo ho stálo prácu a takmer zvrhlo celú vládu – len tri mesiace po prijatí novej bezpečnostnej stratégie založenej na jednoznačnej podpore NATO a ostražitosti voči Rusku,“ píše denník, ktorý opisuje koaličnú krízu aj fakt, že šlo o utajený nákup, o ktorom nevedeli ani koaliční partneri.

zdroj: SITA/Marek Lukáč

New York Times upozorňuje, že stále nevieme, či ide o medicínsky zázrak Ruska, jedno je ale podľa neho isté: „ukázal sa byť mimoriadne efektívnym pri šírení chaosu a rozdelenia v Európe.“

Matovič sa pre denník vyjadril, že veril, že ľudia budú vďační za to, že doniesol Sputnik V na Slovensko, namiesto toho sa stal nepriateľom ľudu.

Denník oslovil aj riaditeľa Slovenského inštitútu bezpečnostnej politiky Petra Kölesa, ktorý mu opísal zmenu v dezinformačných prúdoch internetu. Predtým, než sa dostal Sputnik V na scénu, proruské dezinformačné weby zbrojili proti očkovaniu. „Zrazu, keď Putin oznámil Sputnik, príbeh sa zmenil,“ uviedol Köles.

Rozruch po príchode Sputnika bol rýchly a zúrivý

Americké médium spomína aj snahy Andreja Danka, ktorý je veľmi dobre známy svojím priateľstvom s Ruskom, vyjednať dávky ruskej vakcíny na Slovensko.

Denník tvrdí, že Matovič sa inšpiroval pri nákupe vakcín susedným Maďarskom a učinil tak aj napriek tomu, že jeho koaliční partneri trvali na registrácii Európskou liekovou agentúrou (EMA).

„Rozruch po príchode Sputnika bol rýchly a zúrivý. Aby udržal svoju krehkú koaličnú vládu nad vodou, pán Matovič sa 30. marca dohodol na odstúpení z pozície vodcu a na výmene pracovných miest so svojím ministrom financií, čo je ponižujúca degradácia,“ píše New York Times.

matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský

Štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus uviedol, že Rusko nemalo v pláne pád vlády, ale po anexii Krymu „by bol pád vlády pre nich veľmi úspešným príbehom.“

Denník pripomína aj problém Sputniku v Brazílii, kde mu tamojší regulačný úrad odmietol dať zelenú a uviedol, že bunky, na kultiváciu adenovírusu sú problematické. Vírus by sa potencionálne mohol replikovať.

Rusi nám chceli pomôcť tvrdí Matovič

Politológ Pavol Baboš uviedol, že Matovič nebol „nikdy proruský“, ale „veľmi naivný“ a dodal, že Matovič „padol do pasce, ktorú pripravila ruská propaganda“.

Matovič sa ale ako obeť ruskej propagandy necíti a znova sa zastal Rusov: „Chceli pomôcť, ale namiesto toho, aby sme im poďakovali, sme povedali:„ Ste hlúpi a podvádzate ľudí po celom svete.“

Príbeh Miloša Zemana: Spasiteľ ČSSD i pomstychtivý a vulgárny prezident, ktorý ťahá za nitky a má blízko k Putinovi

Matovič znova napadol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorého oficiálne stanovisko bolo podľa Matoviča „mimoriadne politické nekorektné“.

Denník pripomenul, že riaditeľka ŠÚKL-u Zuzana Baťová čelí vyhrážkam smrťou kvôli ruskej vakcíne. Pre New York Times sa Baťová odmietla vyjadriť, pretože nechce rozdúchavať ďalšie vášne. Silvia Pastoreková zo Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá sa zúčastnila skúmania Sputnika uviedla, že problémom bola chýbajúca dokumentácia.

Zdroj: New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech