O Slovensku opäť píšu vo svete. Naši výskumníci zaujali významnou inováciou, o ktorej sa oplatí vedieť

  • Dnes sú 3D tlačiarne bežnou technológiou, ktorú najnovšie preverila aj koronakríza, keď vďaka tomu vznikli tisíce ochranných štítov
  • V dynamicky rozvíjajúcom sa segmente 3D tlače teraz prichádzajú slovenskí výskumníci so sľubnou inováciou, ktorá pochádza z dielne vedcov zo Slovenskej akadémie vied a Slovenskej technickej univerzity
Ilustračný obrázok/ Pixabay
  • Dnes sú 3D tlačiarne bežnou technológiou, ktorú najnovšie preverila aj koronakríza, keď vďaka tomu vznikli tisíce ochranných štítov
  • V dynamicky rozvíjajúcom sa segmente 3D tlače teraz prichádzajú slovenskí výskumníci so sľubnou inováciou, ktorá pochádza z dielne vedcov zo Slovenskej akadémie vied a Slovenskej technickej univerzity

Tím okolo Zdenka Špitálskeho z Ústav Polymérov SAV vyvinul nový, extra silný hybridný materiál pre FFF 3D tlač, ktorý aj napriek tomu, že vzniká recykláciou dosahuje, významne lepšie mechanické vlastnosti.

Členkou výskumného tímu je tiež docentka Ivona Černičková z Ústavu materiálov Materiálovotechnologická fakulta Trnava (MTF) a ich spoločné výsledky si už všimli aj v zahraničí.

„Tím zistil, že okrem jednej vzorky bola každá kombinácia kompozitných materiálov, ktorá sa použila, vhodná pre proces 3D tlače. Testovanie odhalilo, že ich novo vyvinuté vlákna boli extrémne silné, pričom vrstvy pevne priľnuli. Pridanie expandovaného grafitu zvýšilo hustotu materiálov, čo viedlo k niekoľkým zlepšeným mechanickým vlastnostiam. Vedci dokázali splniť svoj cieľ, ktorým je vytvorenie lacného vysokopevnostného kompozitu zvolením lacnejšieho recyklovaného materiálu PETG oproti panenskému PETG,“ píše o výskume Slovákov portál 3dprintingindustry.com.

zdroj: SjF STU

Začiatky 3D tlače siahajú do roku 1984, keď Charles W. Hull požiadal o patentovanie metódy založenej na kalení plastov UV žiarením. Dnes už je 3D tlač pomerne rozšírená aj na Slovensku. Už od roku 2018 dostáva práve táto technológia pomerne veľký priestor aj na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Práve tu pribudla nová učebňa, v ktorej nájdeš okrem zariadenia na virtuálnu realitu aj 3D tlačiarne. Vybavenie učebne dostali študenti do daru od spoločnosti Penta Real Estate Slovensko a jej celková hodnota je 15 000 eur. 

zdroj: Pixabay

„Podpora vedy a výskumu na univerzitách je pre nás dôležitá nielen z pohľadu vzdelávania študentov, ale aj z hľadiska vývoja inovácií a nových technologických riešení, ktoré môžeme aplikovať v našich projektoch. Som preto presvedčený, že nová učebňa s najmodernejším zariadením je dobrou investíciou do dlhodobého úspechu univerzity, nás ako developera a celkovo slovenskej spoločnosti,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ v Penta Real Estate Slovensko.

Vybavenie novej učebne je zamerané na 3D tlač stavebných a architektonických modelov a technológia virtuálnej reality slúži na výskum zvuku v priestore. 

zdroj: SjF STU

V neposlednom rade pomáhali študenti vďaka 3D tlači aj počas koronakrízy. Tak ako veľa iných spoločností na Slovensku a vo svete, aj študenti stojníckej fakulty STU sa zapojili do výroby ochranných pomôcok.

Odborníci z fakulty vyvinuli dva prototypy. Ide o nové modely rámov ochranných okuliarov pre 3D tlač. Ich použitie spolu s rúškom tvorí dvojitú ochranu. Využiť ich môžu napríklad doktori v lekárskych ambulanciách, ale aj širšia verejnosť.

Pani Gulanová a jej tím sa o svoje prototypy podelili aj so svetom. Oba modely sú voľne dostupné na webstránkach thingiverse.comprusaprinters.org.

Zdroj: STU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá