O Slovensku už píšu vo svete: Pre slovenských Rómov je návšteva pápeža na Luníku IX znamením inklúzie

  • Ide o gesto začlenenia tejto komunity, ktorá je jednou z najviac marginalizovaných menšín v krajine
  • BBC označilo pápežovu návštevu Slovenska za dlhú.
  • Porovnávali ju s Maďarskom, kde sa zdržal pár hodín
Luník IX stretnutie pápež
TASR/František Iván
  • Ide o gesto začlenenia tejto komunity, ktorá je jednou z najviac marginalizovaných menšín v krajine
  • BBC označilo pápežovu návštevu Slovenska za dlhú.
  • Porovnávali ju s Maďarskom, kde sa zdržal pár hodín

Pápežova utorková návšteva košického sídliska Luník IX je znamením inklúzie pre slovenských Rómov, napísala agentúra AP. Pápež v utorok popoludní prišiel na košické sídlisko Luník IX, kde sa stretol s rómskou komunitou. Podľa AP ide o gesto začlenia tejto komunity, ktorá je jednou z najviac marginalizovaných menšín v krajine a dlho „trpí diskrimináciou a chudobou“.

Pápež sa počas svojej cesty usiluje „vziať do náručia“ aj tých členov spoločnosti, ktorí sú najviac odsúvaní na jej okraj, napísala v pondelok na svojej webovej stránke stanica BBC.

František v pondelok popoludní navštívil centrum Betlehem v bratislavskej Petržalke, kde sa venujú charitatívnej činnosti, najmä s dôrazom na pomoc pre ľudí bez domova. BBC pápežovu návštevu na Slovensku označila za dlhú v porovnaní s nedeľňajším niekoľkohodinovým pobytom Svätého Otca v Maďarsku.

Cirkevný analytik Imrich Gazda podľa BBC vyjadril súhlas s vatikánskymi komentátormi, ktorí sú presvedčení, že pápež vysiela jemný odkaz. František sa s maďarským premiérom Viktorom Orbánom nezhoduje v otázke prijatia žiadateľov o azyl v Európe – najmä migrantov z moslimského sveta –, pripomína britská stanica.

Pápež František
zdroj: TASR/Michal Svítok

Pápež v nedeľu v Budapešti na záver 52. medzinárodného eucharistického kongresu odslúžil svätú omšu, počas ktorej Maďarsko vyzval, aby „natiahlo svoje ruky ku každému“. Predtým absolvoval 40-minútové stretnutie s Orbánom.

Pápeža v pondelok v prezidentskom paláci privítala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Tú BBC označila za „liberálnu političku“, ktorá v súvislosti so záležitosťami ako práva LGBT komunity a utečenci používa „tolerantnejšie a inkluzívnejšie“ vyjadrenia.

Františkova štvordňová návšteva Slovenska, ktorú začal v nedeľu popoludní, je prvou cestou pápeža do tejto krajiny za posledných 18 rokov, všíma si BBC. Slovensko naposledy navštívil Ján Pavol II. v roku 2003.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech