O tom, ako vykašlanie sa na korporátny flek kvôli snu o startupe obrátilo môj život naruby

  • Konečne som dostal SMSku. A začalo to.
image_1411116215.png
  • Konečne som dostal SMSku. A začalo to.

„Zajtra o 5:00 ráno, let číslo AZ610 z Ríma do New Yorku.“

SMSka, ktorá v nedeľu večer dorazila na môj BlackBerry mala vo zvyku určiť moju ďalšiu destináciu a  klienta na nastávajúci týždeň. 

Pracoval som pre jednu z troch najpoprednejších svetových strategických konzultingových spoločností. Život zbalený v jednom kufri. Život konzultanta, ktorému chýbali všetci a všetko, okrem excelovských dokumentov. Život biznismana, ktorý nám na prestížnych školách, z ktorých hrdo nosíme tituly, kladú za to ideálne otroctvo.

Ali Mese

Po pár hodinách spánku ma súkromný šofér zavezie na letisko Fuimicino v Ríme, aby som stihol svoj exkluzívny let v biznis triede do NYC. Po príchode sa ubytujem v drahom štvorhviezdičkovom hoteli a mierim priamo do kancelárie môjho klienta.  Môj plat? Ten bol tiež exkluzívny. Spoločnosť bola hrdá na to, že patrí medzi najlepšie platených zamestnávateľov v tomto priemysle.

 

Rodičia

Aj napriek tomuto všetkému som cítil, že s mojím konzultingovým životom nie je všetko v úplnom poriadku. Uvedomil som si, že viac nedokážem zniesť všetky tieto exkluzívne žvásty, takže som jedného dňa zavolal rodičom:

 „Oci, mami, dal som výpoveď. Chcel by som začať pracovať na svojom vlastnom startupe.“

 Moja mama skoro dostala infarkt. Nie je to práve informácia, ktorú chce vaša matka – perfekcionalistka – počuť po tom, čo vás počas štúdia na top biznis škole podporovala a vy ste mali super známky. Snažil som sa ju trochu upokojiť. Nepomohlo to.

 „Mami, neznášam to. Všetci títo konzultanti sa iba tvária, že sú šťastní, pritom berú antidepresíva. Spím 3-4 hodiny denne. A všetky tie firemné benefity, čo nám nasľubovali, vôbec neexistujú. Pamätáš, ako nám sľubovali päťhviezdičkové hotely? Pracujem 20 hodín denne a nemám si ich kedy užiť. Skvelé raňajky? Nikdy na ne nebol čas. Úžasné obedy a večere? Veď je to nakoniec vždy len sendvič, ktorý zjem pred excelom. Oh, a mimochodom, namiesto toho, aby som si v prvej triede celý let vychutnával šampanské, len čumím do excelu. A ten úžasný plat? Veď nemám čas minúť z neho ani cent.  Neznášam svoj život, mami, je to naprd. Veď sa nemám ani kedy stretávať so svojou priateľkou. Už sa viac nemôžem pretvarovať, chcem začať svoj vlastný biznis.“

 Moji rodičia si užívajú dôchodok po tom, ako skončili svoje nudné vládne 9-to-5 profesie. Vedel som síce, že keďže v rodine nemáme žiadne predošlé skúsenosti s podnikaním, bude veľmi náročné vysvetliť rodičom, ako sa veci majú, ale rozhodne som nečakal ten telefonát od mamy hneď ďalšie ráno:

„Taaaaak, ako tvoj biznis? Darí sa mu?!“

 Mohol som hovoriť, čo som chcel, nedokázal som vysvetliť, že založenie  biznisu si vyžaduje viac ako jeden deň.

 

Priateľka, kamaráti & spoločenské kruhy

Moja priateľka ma vždy vo všetkom absolútne podporovala, a tak tomu bolo aj teraz. Prišiel čas oznámiť to kamarátom, ktorí momentálne šplhali po svojich kariérnych rebríčkoch v prestížnom korporátnom svete. Všetkým som povedal, že som dal výpoveď, pretože sa chcem venovať svojmu snu a založiť si startup. Niektorí kamaráti sa so mnou postupne úplne prestali stretávať. Pravdepodobne preto, že si mysleli, že som divný, keďže toto bolo už druhé „prestížne“ zamestnanie, ktoré som v poslednej dobe nechal plávať.

Aj keď zvyšok mojich priateľov mi naozaj veľmi fandil, niečo na našom vzťahu sa zmenilo: čoskoro som si uvedomil, že sa vyhýbam spoločenským stretnutiam. Keď som sa stretol s priateľmi, nemal som pre nich neustále nové a nové odpovede na otázky, ako sa práve môjmu startupu darí, alebo či budem ďalší Zuckerberg. „Oh, človeče, sme na teba takí hrdí, istotne dostaneš nejakú obrovskú investíciu!“

Práca na startupe je dlhá cesta a ja som sám seba dostal pod neuveriteľný tlak len preto, že som si tak zakladal na tom, čo si ľudia okolo mňa myslia.

Deň za dňom som bol čoraz viac osamelý, depresívnejší a vyhýbal som sa všetkých spoločenským aktivitám. Napredovanie môjho startupu nebolo také rýchle, ako si moje okolie predstavovalo, a mne sa už nechcelo donekonečna vysvetľovať, že startupom trvá roky, kým z nich vznikne niečo ako Facebook alebo Twitter, ako ich poznáme teraz. Jediný čas, kedy som sa cítil dobre, bol s inými priateľmi – podnikateľmi. Je to tak, iba podnikateľ dokáže pochopiť podnikateľa.

 

Cash, cash, cash

Aby spoločenský tlak a samota neboli málo, stretol som sa aj s matkou všetkých stresov : peniaze mi dochádzali závratnou rýchlosťou. Tento fakt zabíjal moju produktivitu a schopnosť normálne sa rozhodovať. Panikáril som a mal som pocit, že musím byť okamžite úspešný a okamžite zarobiť nejaké peniaze.

Raz som sa dokonca pristihol pri tom, že si požičiavam pár centov od mojej priateľky, pretože som nemal peniaze na fľašu vody. Nevedel som, že takýto je začiatok tohto náročného života s množstvom vzostupov a pádov.

 

Dnes

Dosť bolo drámy: od tých čias už prešli viac ako dva roky. Teraz už píšem tento článok v nádhernom rezorte v Thajsku a sŕkam svoje mojito. Nie, nesnažím sa vás oblbnúť, a nie, nie je zo mňa zakladateľ startupu, z ktorého sa stal milionár.

Pravdou však je, že môj biznis pravidelne vynáša dostatok peňazí na to, aby som mohol cestovať po svete a pracovať od všadiaľ, kde majú wifi.

Predsa len však existuje päť vecí, ktoré by som sa chcel samého seba opýtať ešte predtým, ako som sa pustil na túto strastiplnú cestu. Päť otázok, ktoré by si mal položiť každý začínajúci podnikateľ predtým, ako urobí prvý krok:

  1.        Ste pripravení na ten spoločenský tlak?

Ak máte priateľov a rodinu bez skúseností s podnikaním, bude pre vás veľmi náročné dostatočne im vysvetliť, čo sa snažíte dosiahnuť, a spoločenský tlak bude len rásť.  Tak veľmi mi záležalo na tom, čo si myslia ostatní – tak veľmi, že to zničilo môj život.  Bol som na seba prísny a trestal som sa tak, že som si pridával viac a viac práce, len aby som mohol čo najskôr všetkým povedať, že už som úspešný. A to až do dňa, kým som si neuvedomil, že na mňa vlastne všetci kašlú, tak prečo by som sa mal ja trápiť?

Ľudia vám venujú iba pár sekúnd svojej pozornosti. Žijeme v roku 2014, nikto nemá čas na to, aby sa zaoberal inými ľuďmi. Ak vám tak veľmi záleží na tom, čo si myslia iní, budete len márniť čas tým, aby ste im dokázali, že ste úspešní, namiesto toho, aby ste sa sústredili na váš startup. Zabezpečte si život, ja som tak urobil.

  1.        Ste nezadaní alebo máte partnera, ktorý vás vždy podporí?

Ako dospievame, o svoje životy sa viac delíme so svojimi partnermi ako so svojimi priateľmi alebo rodinou. Ja som mal šťastie, pretože mám úžasnú priateľku. Bolo však smutné sledovať rozpadať sa vzťahy iných mojich známych, ktorí podnikajú.

Pracovať na svojom vlastnom biznise je náročné, oveľa náročnejšie, ako som si pôvodne predstavoval. V mysli vám neustále pobehuje milión vecí, o ktorých žiadna iná osoba, vrátane vašej priateľky, nemá ani poňatia.  Ak ste zadaní, presvedčte sa, že váš partner chápe, že je niekedy normálne, keď nie ste schopní sústrediť sa ani len na bozk. Áno, ani len na normálny francúzák.

  1.        Máte dostatok hotovosti aspoň na rok dopredu?

Dobre, tak to ešte vynásobte aspoň troma, pretože peniaze sa vám budú míňať nepredstaviteľnou rýchlosťou. Počas celého toho procesu sa stretnete s mnohými skrytými výdavkami –  účtovné poplatky, peniaze na právnika, pokazený iPhone, počítač, atď. Zvykajte si na menší byt, menšie porcie jedla a obracanie každého centu, ktorý vám bol v minulosti úplne ukradnutý.

Tie posledné mesiace predtým, ako vám úplne dôjdu peniaze, budú obzvlášť náročné a tlak na vás bude narastať tak neuveriteľne, že nebudete schopní ani normálne spávať. Úspech príde pomaly a hotovosť sa minie rýchlo, takže sa nenechajte zaskočiť a plánujte vždy dopredu.

  1.        Ste pripravení spať len pár hodín denne?

Keď som odchádzal z korporátneho sveta, myslel som si, že začnem konečne žiť svoj sen – budem pracovať vtedy, kedy chcem ja. Až dokým som si neprečítal nasledujúci citát Loriho Greinera:

Všetko to začalo tým, že som sa na chvíľku zobudil uprostred noci. Zo začiatku to bolo preto, že som bol príliš nadšený svojimi nápadmi a mal som ich neúrekom. Skrátka som sa nemohol dočkať rána, aby som na nich mohol pracovať.

Potom prišla fáza, kedy som preháňal. Pracoval som príliš veľa, pretože som mal pocit, že na mojich nápadoch musím pracovať stále viac a ešte oveľa viac.  Avšak, čím viac som pracoval, a čím neskôr som si šiel ľahnúť, tým bolo zložitejšie skutočne zaspať, a kvalita môjho spánku sa znižovala.

Ako výsledok tohto procesu sa mi bežne stávalo, že dva až tri dni v týždni som nebol schopný urobiť absolútne nič produktívne.

Nenechajte sa oklamať mojimi fotkami z Instagramu. Nenechajte sa oklamať správami o nejakom super financovaní startupu, ktorého  zakladatelia sa stali milionármi. Ten príbeh za tým všetkým pozlátkom je o mnohých bolestivých, ťažkých dňoch, prebdených nociach a neustálych odmietnutiach a zlyhaniach. Cesta za úspechom je dlhá. Veľmi dlhá. Veľmi často až príliš dlhá.

  1.        Ako definujete úspech?

Každý z nás má v živote rozdielne priority. Pre väčšinu ľudí sú prioritou číslo jedna peniaze, zatiaľ čo pre iných je to vyrovnaný život. Z tohto dôvodu teda každý považujeme za úspech niečo iné. Podľa toho, ako si zadefinujeme svoj úspech, bude sa rozdeľovať aj naša cesta za tým, ako ho dosiahnuť. Ak vám najviac záleží na peniazoch a na verejnom úspechu, bude vaša cesta za úspechom pravdepodobne dosť náročná.

Pamätajte na Hemingwayove múdre slová: „Je dobré mať stanovený cieľ našej cesty, ale je to práve cesta, na čom záleží.“

Úspešní podnikatelia nemusia byť tí, ktorí zarábajú milióny. Nezabudnite, že takých je len hŕstka.  A predsa existujú tisícky ľudí, ktorým sa podarí začať startup, držia ho v dobrom stave a nikdy sa o nich v žiadnych správach nedozviete. Nezáleží na tom, ako veľmi vám vaša cesta narušila život alebo aké ťažké to ešte bude, užite si tú jazdu a choďte za svojim snom. Tony Gaskin to povedal perfektne: „Ak nepracujete na svojom sne, zamestná vás niekto iný, aby ste pracovali na tom jeho.“

Zdroj: BI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech