Obchodníci kritizujú vládu: Otvorte všetky predajne. Vyhradené hodiny pre seniorov sú tiež nezmyselný úzus

  • Zväz obchodu si myslí, že by predavačky mali byť zaočkované hneď po zdravotníkoch
  • Volajú aj potom, aby sa otvorili všetky potravinárske aj nepotravinárske predajne, za prísnych podmienok
  • Otváracie hodiny pre dôchodcov sú podľa nich nezmyselný úzus
TASR/ František Iván, Pavel Neubaue
  • Zväz obchodu si myslí, že by predavačky mali byť zaočkované hneď po zdravotníkoch
  • Volajú aj potom, aby sa otvorili všetky potravinárske aj nepotravinárske predajne, za prísnych podmienok
  • Otváracie hodiny pre dôchodcov sú podľa nich nezmyselný úzus

Zväz obchodu žiada, aby sa otvorili všetky predajne, a to potravinárske aj nepotravinárske, za dodržania prísnych hygienických podmienok. Povedal to na tlačovej konferencii prezident ZO SR Martin Katriak za účasti 1. viceprezidenta ZO SR Pavla Konštiaka. Informovala o tom Televízia Markíza.

„Prísne hygienické pravidlá,  prísnych 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka. Toto je záležitosť, ktorá si myslím, že sa dá vykonať,“ povedal Martin Katriak s tým, že  v súčasnosti začínajú chodiť kontroly, ktoré ich chcú „biť po hlave“. „A to len za to, že predávame žiarovky. Zväz obchodu volá po tom, aby boli otvorené všetky predajne.

Chcú očkovať predavačky

Zároveň sú za to, aby sa zrušili otváracie hodiny pre seniorov, pretože sú využívané len veľmi slabo. Na konferencii oznámil aj to, že pred dvoma mesiacmi podal podnet na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky, týkajúci sa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa umožňuje chodiť na nákup do obchodov ľuďom, ktorí sú pozitívni na nový koronavírus. „Generálna prokuratúra podala proti tejto vyhláške protest, teda dala nám za pravdu,“ vyhlásil Martin Katriak.

Veľký prehľad obchodov a služieb, ktoré nedostali stopku. Sem môžeš ísť aj napriek tvrdému lockdownu

Podľa Konštiaka by sa mali aj pracovníci maloobchodu dostať do kritickej infraštruktúry podobne, ako do nej pred pár týždňami boli parlamentom zaradení poľnohospodári. Nezaslúžia si naše predavačky byť zaradené do kritickej infraštruktúry, keď od marca 2020 sú denno-denne vystavené v predajniach riziku nakazenia ochorením COVID-19?“

Prvý viceprezident takisto  upozornil na to, že aj obchodníci sú v prvej línii tak, ako lekári, a preto by podľa neho mali byť čím skôr zaočkovaní, najlepšie hneď po zdravotníkoch.

Volajú aj za to, aby boli zrušené otváracie hodiny pre seniorov, pretože predajne sú v čase od 9.00 do 11.00 hod. prázdne. „Tento z nášho pohľadu nezmyselný úzus by už mal byť zrušený, pretože dôchodcovia môžu chodiť do predajní 24 hodín a ostatní zákazníci vo vyhradených hodinách pod hrozbou sankcie nemôžu nakupovať,“ povedal  Konštiak.

Zdroj: Televízia Markíza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech