Obchody by mohli byť zatvorené aj v nedele: Cigániková hovorí o argumentoch padnutých na hlavu

  • Poslanci v piatok pokračovali diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu
  • Podľa predkladateľov sú zo zákona všetky nedele dňami pracovného pokoja
Ženy v obchodnom centre a zákazníci v Tesco
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván, TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanci v piatok pokračovali diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu
  • Podľa predkladateľov sú zo zákona všetky nedele dňami pracovného pokoja

V piatkovom rokovaní sa venovali poslanci Národnej rady (NR) SR diskusii k návrhu novely Zákonníka práce. V nej totiž navrhuje skupina poslancov, aby boli obchody na Slovensku okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku.

Pomoc manželstvám, rodinám a deťom

Predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS) v rozprave pripomenul, že zákaz nedeľného predaja je jednou z tém, ktorá sa opakovane vracia. Je to podľa neho veľmi zlý nápad, ktorý nikomu nepomôže, ale veľa ľuďom poškodí.

„Nehovorím, že krajina nemá mať žiadne regulácie. Štát by však mal stanovovať a vymáhať len nevyhnutne potrebné regulácie. Kľúčová je ich zmysluplnosť,“ zdôraznil. Existuje podľa neho množstvo argumentov, prečo sa predkladatelia nedeľného zákazu mýlia.

„Zákaz nedeľného predaja urobí veľa škody, ale len minimum úžitku,“ vyhlásil Viskupič.

Predkladatelia vo svojom návrhu upozornili, že podľa zákona sú všetky nedele dňami pracovného pokoja. Napriek tomu má Slovensko vysoký podiel práce zamestnancov počas nedele oproti iným krajinám EÚ.

„Práca počas nedele spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 % zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou. Navrhovaná zmena zavádza oproti súčasnému stavu približne 44 dní v roku, kedy zamestnanci nemusia vykonávať pracovnú činnosť a má tak ambíciu pomôcť manželstvám, rodinám a deťom,“ vysvetlili svoj zámer predkladatelia.

V tejto súvislosti redakcia Startitup oslovila obchodné reťazce Tesco a Kaufland. Martina Polakovičová, hovorkyňa Tesca, uviedla, že v spoločnosti sú presvedčení, „že takej zásadnej reštrikcii, ako je zákaz nedeľného predaja, by mala predchádzať dlhšia a odborná diskusia s dotknutými, ako aj širokou verejnosťou“.

„Zákaz negatívne ovplyvní možnosť zamestnancov si privyrobiť počas nedele, pričom ich záujem o prácu v tento deň aj vzhľadom na aktuálne ekonomickú situáciu stále narastá.“

„Rovnako tým zhoršíme možnosti nákupov zákazníkov, napríklad takých skupín ako zdravotníkov, pre ktorých môže by náročné nakúpiť si v iných časoch. Zároveň tým podporíme cezhraničné nakupovanie v nedeľu,“ dodala hovorkyňa.

Kaufland sa do vydania článku k situácii nevyjadril.

Argumenty padnuté na hlavu

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) na sociálnej sieti uviedla, že na stole je opäť jeden z návrhov, ktorým chcú politici „bohorovne vyriešiť problémy iných ľudí“.

„Sledovala som dnes chvíľu diskusiu o zákone, ktorým by chceli poslanci zakázať obchodom mať otvorené v nedeľu, lebo predavačky nemôžu byť so svojimi deťmi. Niektoré argumenty sú fakt padnuté na hlavu,“ píše Cigániková.

Poslankyňa uviedla, že Ministerstvo financií SR je toho názoru, že tento zákon pripraví o prácu približne 1 700 ľudí, a nie 3 000. Takže by sa podľa Cigánikovej, ironicky, nemal kto na čo sťažovať.

„Ale vlastne to nevadí. Lebo zatvorením obchodov síce docielime, aby mohli byť predavačky s deťmi doma, no ale veď sa môžu zamestnať v gastre, tam otvorení ostávajú,“ rozhorčene uvádza ďalej.

Ján Richter (SMER-SD), bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, by podľa Cigánikovej tento zákon podporil, pričom ešte ako minister práce zistil, „že takýto zákaz by poškodilo cca 60 000 študentom pracujúcim najmä cez víkendy. Čo tam po nich,“ ironizuje Cigániková.

Karol Kučera (OĽANO) tvrdí, že zatvorením obchodov by sa mala zvýšiť kultúra národa, pretože ľudia budú chodiť do divadla, kina alebo na futbal. „Pán poslanec konečne vyriešil odvekú dilemu slovenských rodín, či sa v nedeľu najedia, alebo pôjdu podporiť lokálny športový klub,“ upriamila Cigániková.

„No a poslanec Vašečka povedal, že síce v pôvodnom návrhu otvárajú obchody počas vybraných sviatkov, ale smerákom sľúbil, že to pozmeňovákom dá preč v druhom čítaní. Včera som počúvala rozhovor s Milanom Majerským, ktorý spomínal na časy, kedy pán Vašečka sľuboval, že po prehre vo voľbách predsedu KDH ostane v hnutí a nepôjde preč,“ dodala vo svojom príspevku poslankyňa Jana Bittó Cigániková.

O tomto návrhu sa má hlasovať v utorok (7. januára) o 11:00.

Zdroje: TASR, Facebook/ Janka Bittó Cigániková

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá