Objavil sa nový variant koronavírusu. Útočí v Británii a prichádza zo zahraničia

  • Variant B.1.621 sa rozšíril vo Veľkej Británii
  • Potvrdilo sa tam už 16 prípadov tohto variantu
  • Infekčnejšia Delta je však stále na prvom mieste
Covid - Čína
Unsplash/Viktor Forgacs/JC Gellidon
  • Variant B.1.621 sa rozšíril vo Veľkej Británii
  • Potvrdilo sa tam už 16 prípadov tohto variantu
  • Infekčnejšia Delta je však stále na prvom mieste

Vo Veľkej Británii vyšetrujú nový variant koronavírusu, uvádza denník Independent. Ide o variant, ktorý poznáme ako B.1.621. V Anglicku bolo doposiaľ 16 potvrdených prípadov variantu B.1.621.

„K vývoju došlo, keď oficiálne údaje ukázali, že miera koronavírusu v domácnostiach bola na vyššej úrovni ako v januári,“ uvádza Independent. Ak sa minulý týždeň z 95 ľudí nakazil jeden človek, tento týždeň je infikovaný už jeden zo 75 ľudí.

Žiadne dôkazy však nevyvracajú účinnosť očkovania ani pri tomto variante. Nateraz sa tiež zdá, že nespôsobuje vážnejšie zdravotné problémy.

Takmer všetky potvrdené prípady sú spojené so zahraničným cestovaním a neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa tento typ koronavírusu prenášal vo Veľkej Británii komunitne.

Pôvod variantu B.1.621

Tento variant bol prvýkrát zaznamenaný v januári 2021 v Kolumbii, uvádza Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Taktiež sa ukazuje, že prenos tohto variantu spôsobuje najmä cestovanie.

Delta je v rozkvete

Potvrdené prípady Delta variantu, ktorý je vysoko prenosný, sa v Anglicku od minulého týždňa zvýšil o 33 716, teda na 286 765 prípadov. Po laboratórnych zisteniach tento variant predstavuje až 99 % prípadov v celom Anglicku.

V období medzi 21. júnom a 19. júlom bolo s variantom Delta hospitalizovaných 1 788 ľudí. Len 29,6 % pacientov, čo predstavuje jednu tretinu ľudí, bola zaočkovaných obomi dávkami a viac ako polovica hospitalizovaných nie je proti Covidu zaočkovaná vôbec, predstavuje to až 54,3 % ľudí.

Tieto najnovšie údaje o hospitalizácii opäť ukazujú, aké dôležité je očkovanie pri ochrane pred ťažkými chorobami a smrťou,“ uviedla pre Independent doktorka Jenny Harries, výkonná riaditeľka pre zdravotnú bezpečnosť.

Dve dávky očkovacej látky sú proti Covid-19 oveľa účinnejšie ako jedna dávka,“ dodáva Harries.

Zdroje: independent, ECDC.europa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech