Oblečenie z rybích hláv či vnútorností – aj to je budúcnosť. Umožní to nová technológia na výrobu udržateľného materiálu

  • Vedci na výrobu plastu využívajú odpad zo spracovania rýb
  • Rybie kosti, hlavy, koža a vnútornosti sa dajú zmeniť na využiteľný materiál, ktorý by mohol nahradiť polyuretány vyrobené z ropy
oblčenenie/ryby
unplash/v2osk, freepik
  • Vedci na výrobu plastu využívajú odpad zo spracovania rýb
  • Rybie kosti, hlavy, koža a vnútornosti sa dajú zmeniť na využiteľný materiál, ktorý by mohol nahradiť polyuretány vyrobené z ropy

Plasty ničia ekosystémy po celom svete. Od roku 1964 vzrástla ich produkcia až 10-násobne. Podľa portálu Euroactiv výroba nového plastového materiálu navyše zvyšuje závislosť na fosílnych palivách.

Približne 5-6 % svetovej ropy sa využije v chemickom priemysle. Do polovice tohto storočia by sa mal dopyt výrobcov plastov po rope zvýšiť až na 20 %. Plasty ovplyvnili a zmenili každú oblasť nášho života – od stravovania, cez odevy až po maloobchod. Podľa portálu Šetri je ich najväčšou výhodou odolnosť. Sú vytvorené tak, aby vydržali čo najdlhšie.

Každý rok v oceánoch pribudne až deväť miliónov ton plastového odpadu. Pre predstavu – to je toľko, ako keby sme vyhodili každú minútu približne 1,4 milióna pollitrových plastových fliaš. Aj preto posledné roky narastá snaha chrániť životné prostredie. Cieľom je nájsť alternatívne materiály a spôsoby ich výroby.

Ekologická katastrofa: Respirátory sú horšie ako PET fľaše. Mesačne ich spotrebujeme takmer 130 miliárd

Ekologickejšia alternatíva

Polyuretán je druh plastu, ktorý sa nachádza takmer všade v topánkach, odevoch, chladničkách, stavebných materiáloch a podobne. Avšak tieto veľmi všestranné materiály majú veľké nevýhody. Tradičné polyuretány získané z ropy sú toxické pre syntézu a pomaly sa rozkladajú, teda nie sú vôbec ekologické.

Ekológovia z Kanady prišli s veľmi zaujímavou, biologicky odbúrateľnou alternatívou. Na výrobu plastu využívajú odpad zo spracovania rýb, ktorý by inak vyhodili. Vedci pre Science Daily povedali, že rybie kosti, hlavy, koža a vnútornosti sa dajú zmeniť na využiteľný materiál, ktorý by mohol nahradiť polyuretány vyrobené z ropy. Ide o ich ekologickejšiu alternatívu.

zdroj: Unplash/Charles Deluvio

Vedci predstavia svoje výsledky na jarnej konferencii Americkej chemickej spoločnosti (ACS) koncom apríla. „Polyuretány na báze rybieho oleja by mohli pomôcť uspokojiť potreby udržateľnejších plastov,“ myslia si vedci.

Bežný spôsob výroby polyuretánov predstavuje podľa nich niekoľko environmentálnych a bezpečnostných problémov. Vyžaduje surovú ropu a fosgén (bezfarebný a vysoko toxický plyn). Pri syntéze vznikajú izokyanáty (dráždivé látky pre dýchacie cesty) a konečný produkt sa v prostredí samozrejme nerozloží v „rozumnom“ čase. Magazín Engineering & Technology ďalej uvádza, že vzhľadom na tieto problémy rastie dopyt po ekologickejších alternatívach k polyuretánom.

Olej z lososa

Vedci vravia, že plasty na báze rybieho oleja by poskytli ekologické riešenie a zároveň by pomohli efektívne využívať potravinový odpad z tovární. Podľa portálu Webnoviny sa v štúdii zamerali na to, ako sa materiál bude správať počas svojho životného cyklu a čo sa s ním stane na konci životnosti.

„Je dôležité, aby sme začali navrhovať plasty a plánovali koniec ich životnosti – či už je to chemická degradácia, ktorá premení materiál na oxid uhličitý a vodu, alebo recyklovanie a opätovné použitie,“ dodala Fancesca Kerton, vedúca kanadského tímu Memorial University of Newfoundland.

Rybacinou smrdieť nebudeš

Webnoviny ďalej informujú, že na výrobu materiálu využili olej extrahovaný zo zvyškov lososa po jeho spracovaní na konzumáciu pre ľudí. Tento spôsob bude predstavovať vhodnú náhradu pri výrobe oblečenia, topánok, chladničiek, rôznych balení alebo stavebných materiálov.

Kanadský tím sa zameral aj na výskum, čo bude s materiálom, keď sa z neho stane v podstate odpad, povedzme nepotrebný kus oblečenia.  K namočeným kúskom materiálu do čistej vody pridali enzým, ktorý štiepi tuky podobné tým, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji. Vedci odpozorovali mikrobiálny rast. Podľa nich tieto pozorovania dokázali, že nový materiál je možné biologicky rozložiť.

Ľudia sa nemusia báť ani toho, že by oblečenie smrdelo rybacinou. „Keď začínate spracovávať rybí olej, je cítiť ten typický rybací zápach. V ďalšom procese však zápach úplne zmizne,“ vysvetlila Kerton.

Zdroje: Euroactiv, Šetri, Science Daily, Engineering & Technology

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá