Obľúbenú retro značku topánok mnohých Slovákov chce zachrániť len 25-ročný podnikateľ

  • Legenda obuvníctva Botas mala po 70 rokoch skončiť
  • Firma mladého Václava Staňka jej podáva záchranné koleso
vasky a botas
reprofoto: Instagram/botascz, Vasky
  • Legenda obuvníctva Botas mala po 70 rokoch skončiť
  • Firma mladého Václava Staňka jej podáva záchranné koleso

O tom, že sa takmer legendárna ikona obuvníckeho sveta z čias Československa dostala do likvidácie, sme informovali už dávnejšie. Značka topánok Botas udávala uznávané trendy na celom trhu a niet sa čo čudovať, že sa pojem „botasky“ uchytil aj v bežnom slovníku Slovákov a Čechov. 

Po vzniku nasledoval skutočne raketový úspech a stala sa naozaj značným synonymom pre všetky športové topánky. Donedávna si človek myslel, že je koniec a táto legenda obuvníctva sa vytratí z regálov. Len včera sa však do tejto hry pridala ďalšia ikona, ktorá má na českom, ale aj slovenskom trhu naozaj úspech. Je ňou značka Vasky.

Botas v likvidácii

Podľa informácií portálu Seznam Zprávy sa firma ocitla už v roku 2020 v stratových číslach, čo tak nejak už naznačovalo, kadiaľ sa tento príbeh bude uberať. Dôvodom pre ukončenie výroby boli podľa spolumajiteľa vlastníckej firmy a predsedu správnej rady Botasu Františka Nestávala enormné ceny za energie a s tým spojené náklady. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Botas.cz (@botascz)

Vtedy však Nestával prezradil len toľko, že sa firma buď predá, alebo sa časť výroby presunie inde. Botas však poslal do likvidácie, čo bolo prekvapením pre mnohých fanúšikov tejto značky. 

„Po dohode s likvidátorom nebudeme poskytovať ďalšie informácie médiám,“ uviedol Nestával. Obuvnícka firma Botas dosiahla v roku 2021 zisk po zdanení v prepočte viac ako 320-tisíc eur, zatiaľ čo v roku 2020 skončila v strate takmer 126-tisíc eur, informuje ČT24.

Veríme, že značka Botas s viac než 70-ročnou tradíciou nezanikne, pretože o ňu prejavilo vážny záujem viac než 10 potenciálnych kupcov. Ako to celé dopadne, to sa uvidí časom,“ povedal pre redakciu iDNES.cz Nestával. Jeden zo záujemcov je však skutočne výnimočný. Ide o známeho výrobcu obuvi Vasky.

Do ringu vstupuje Vasky

Ikonickej značke Botas na pomoc prichádza český gigant. Spoločnosť Vasky priniesla aj na Slovensko skutočnú baťovskú tradíciu. Jej príbeh je však ešte unikátnejší.

Václav Staněk totiž založil túto obuvnícku firmu už v jeho 18 rokoch. To, že sa firme Vasky darí, je nespochybniteľný fakt. Nie nadarmo sa totiž Staněk dostal do rebríčku Forbes 30 pod 30. 

„Nevyrábame obuv na to, aby vydržala jednu sezónu, ale na to, aby vydržala čo najdlhšie. Dbáme na to, aby bol materiál čo najkvalitnejší. Radšej budeme mať nie stopercentne ekologické šnúrky, než aby to boli nejaké recyklované, ktoré sa budú trhať,“ hovorí Staněk v našom predošlom článku

Celkom čerstvo oznámila firma Vasky, že by chcela, aby česká obuvnícka tradícia pokračovala, a preto by rada hodila pomocné lano firme Botas. 

zdroj: Vasky

„Keď som zakladal spoločnosť Vasky, mojím cieľom bolo udržať poctivú obuvnícku výrobu v Českej republike. Aby česká obuv zostala súčasťou našej krajiny, nielen jej histórie. Botas bol jedným z dôvodov, prečo som veril, že je to skutočné. Preto som majiteľovi firmy zavolal hneď potom, ako som sa dozvedel, že značka je v likvidácii. Rýchlo sme našli spoločnú reč. Obaja chceme, aby sa topánky naďalej vyrábali v Českej republike v čo najvyššej kvalite,“ hovorí Staněk pre portál CzechCrunch.

Doteraz však stále nie je jasné, o akej sume sa medzi firmami diskutuje. Na túto investíciu chcú nazbierať prostriedky aj cez akciu na ich e-shope, kedy do výpredaju dali 8-tisíc párov topánok značky Botas, ktoré mali na sklade.

Ako ďalej informuje CzechCrunch, tak priemerná cena topánok vo výpredaji sa pohybuje okolo 100 eur. Vasky by z tohto výpredaju mohol získať na investíciu približne 800 000 eur. Staněk ďalej tvrdí, že to ani zďaleka však nepokryje celých 100 % sumy na odkúpenie. 

Zdroje: ČT24, CzechCrunch, Seznam Zprávy, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá