Obľúbený doplnok zvyšuje riziko mŕtvice a zlyhania srdca. Užívajú ho aj mnohí Slováci

  • Doplnky s rybím olejom sa užívajú na podporu zdravia srdca
  • Podľa novej štúdie sú spojené s vyšším rizikom mozgovej príhody
Losos
Freepik
  • Doplnky s rybím olejom sa užívajú na podporu zdravia srdca
  • Podľa novej štúdie sú spojené s vyšším rizikom mozgovej príhody

Rybí olej je obľúbeným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca. Napriek tomu najnovšia štúdia ukazuje, že pravidelná konzumácia rybieho oleja môže prispieť k zvýšenému riziku viacerých zdravotných problémov.

„Aj v prípade liekov na predpis, ktoré sú čistými verziami rybieho oleja, sa vyskytuje riziko pre vznik fibrilácie predsiení a niekedy aj mŕtvice. Lekári sú v tejto súvislosti opatrní,“ uviedol pre CNN kardiológ Andrew Freeman.

„Celkovo by som povedal, že dni, keď ľudia chodia do obchodu a kupujú veľké množstvo rybích olejových kapsúl, aby zostali zdraví, by mali skončiť, ale rybí olej môže stále zohrávať úlohu u ľudí, ktorí už majú srdcové ochorenia.“

Zvýšené riziko mŕtvice

Fibrilácia predsiení je typ arytmie, teda nepravidelného srdcového tepu, ktorý sa prejavuje chvením alebo silným búšením v hrudi. Ako informuje SSVPL, najväčším rizikom pri fibrilácii predsiení je tvorba krvnej zrazeniny vo vnútri srdca, ako aj vyčerpanie srdca vedúce k jeho zlyhaniu. Toto ochorenie je spojené s vyššou úmrtnosťou, zhoršenou kvalitou života, či nižšou fyzickou výkonnosťou.

Štúdia publikovaná v časopise BMJ Medicine zistila, že pravidelné užívanie doplnkov s rybím olejom zvyšuje riziko fibrilácie predsiení a mŕtvice u ľudí s dobrým kardiovaskulárnym zdravím.

Výskum, ktorý analyzoval údaje od viac ako 415 000 ľudí vo veku 40 až 69 rokov, ukázal, že pravidelné užívanie rybieho oleja bolo spojené so zvýšeným rizikom vzniku týchto stavov o 13 % pre fibriláciu predsiení a o 5 % pre mŕtvicu.

Kardiológ Dr. Andrew Freeman z National Jewish Health v Denveri vysvetlil, že voľne predajné doplnky rybieho oleja sa odporúčajú len zriedka a nie sú zahrnuté v odborných lekárskych usmerneniach. Tieto doplnky totiž môžu obsahovať kontaminanty a ťažké kovy, ako je ortuť, čo môže viesť k ďalším zdravotným rizikám.

Na druhej strane, štúdia tiež ukázala, že u ľudí s existujúcimi srdcovými ochoreniami môže rybí olej znížiť riziko progresie fibrilácie predsiení do srdcového infarktu o 15 % a riziko progresie zo srdcového zlyhania do smrti o 9 %. Tieto výsledky naznačujú, že rybí olej môže mať určité výhody pre ľudí, ktorí už majú srdcové problémy.

Dr. Freeman upozornil, že aj v prípade čistých verzií rybieho oleja na predpis, ako je Vascepa a Lovaza, stále existuje riziko fibrilácie predsiení a niekedy aj mŕtvice. Preto by sa tieto doplnky mali užívať s opatrnosťou a len po konzultácii s lekárom​.

Odporúčania odborníkov

Odborníci odporúčajú získavať omega-3 mastné kyseliny z potravinových zdrojov, ako sú sardinky, jazerný pstruh, makrela, sleď či voľne žijúci losos, ktoré majú vysoký obsah týchto zdravých tukov a zároveň nízky obsah ortuti.

Pri konzumácii väčších rýb je však potrebná opatrnosť kvôli vyššiemu obsahu ortuti, ktorá môže preniknúť do krvného obehu, mozgu či materského mlieka, a spôsobiť rôzne neurologické, reprodukčné a imunitné problémy.

Riasy predstavujú ďalší vynikajúci zdroj omega-3 mastných kyselín, no aj chia semienka, edamame, ľanové semienka, konopné semienka či vlašské orechy môžu byť skvelou voľbou pre doplnenie týchto životne dôležitých tukov do stravy.

Celkovo je dôležité pristupovať k užívaniu doplnkov rybieho oleja opatrne a vždy to konzultovať so svojím lekárom. Aj keď môžu mať určité výhody, najmä pre ľudí s existujúcimi srdcovými ochoreniami, riziká spojené s ich užívaním by nemali byť podceňované.

Zdroje: CNN, SSVPL, BMJ Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá