Obrovský objav: Vedci našli priamo v oku znak na odhalenie prudko rastúcej choroby

  • Zákerné ochorenie postihuje mozog
  • Americkí lekári našli nový prístup, ako ochorenie včasne odhaliť
alzheimer mladý človek
Ilustračné foto: Unsplash/Sayan Ghosh, National Cancer Institute
  • Zákerné ochorenie postihuje mozog
  • Americkí lekári našli nový prístup, ako ochorenie včasne odhaliť

Lekárom sa najnovšie podaril prelomový objav v oblasti liečby Alzheimerovej choroby. Tej sa hovorí aj choroba starých. Zákerné neurodegeneratívne ochorenie postihuje ľudský mozog a prejavuje sa miznutím spomienok a zhoršením schopnosti rozmýšľať, čo nakoniec vyústi až do úplného znemožnenia vykonávať jednoduché úkony, ovplyvňuje aj motoriku a mnoho ďalších oblastí života.

Prvé prejavy na očnej sietnici

Pri tejto chorobe je naozaj dôležité, pokiaľ sa ju podarí odhaliť včas. Aj preto má najnovší objav amerických očných lekárov cenu zlata. „Oko je okno nielen do duše, ale aj do mozgu. Keď sa pozrieme na zadnú stranu oka k očnému nervu a sietnici, vidíme priamo do nervovej sústavy,“ hovorí pre CNN oftalmologička Christine Greerová.

Lekári skúmali orgány 86 ľudí, ktorí boli v okamihu úmrtia v rôznych štádiách nervového ochorenia. Výskum trval 14 rokov.

Experti sa sústredili na mozgy a oči pacientov. Mali tak príležitosť sledovať, ako Alzheimerova choroba postihuje nervovú sústavu a ktoré časti tela zasahuje ako prvé. V rámci štúdie si všimli, že na sietnici sa Alzheimerova choroba prejavuje ako prvá.

Podľa autorov ide o najväčšiu skupinu vzoriek sietnice, aká bola kedy študovaná. „Určité zmeny na očnej sietnici boli spojené so zmenami v častiach mozgu zodpovedných za pamäť a orientáciu v priestore a v čase,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie Maya Koronyo-Hamaoui.

Tieto zmeny si všimli oční lekári aj na ľuďoch, ktorí doposiaľ nevykazovali žiadne iné príznaky Alzheimerovej choroby. Práve preto by závery tejto štúdie mohli využiť oční lekári aj neurológovia k včasnej diagnóze choroby. To by mohlo byť kľúčom k včasnému eliminovaniu rozvoja ochorenia.

Prevratný objav v Izraeli

Pred časom sme ťa informovali, že čoraz viac dôkazov poukazuje na metabolické poškodenie u pacientov s Alzheimerovou chorobou, ktorých počet celosvetovo podľa odhadov dosiahne do roku 2050 až 135 miliónov. Neurológovia tvrdia, že ochorenie sa začína rozvíjať už niekoľko desaťročí pred nástupom demencie a zhoršením kognitívnych funkcií, píše The Jerusalem Post.

Znížený metabolizmus je výsledkom dysfunkcie mitochondrií, ktoré produkujú väčšinu energie v bunkách. Podieľa sa aj na bunkovej smrti, zápale a imunitnej odpovedi. Aj keď je Alzheimerova choroba spojená s mitochondriálnou dysfunkciou, v súčasnosti neexistujú žiadne potencionálne lieky, ktoré by sa zameriavali práve na tento aspekt.

Vedci z Ben-Gurionovej univerzity v Negeve v Beershebe navrhujú nový liečebný prístup so zameraním sa na tzv. mitochondriálneho vrátnika – napäťovo závislý aniónový kanál-1 (VDAC1) –, ktorý riadi mitochondriálnu aktivitu a bunkový život a smrť. Svoj výskum aplikovali u myší a dosiahli významné zlepšenie vo viacerých parametroch.

Ich výskum bol len nedávno publikovaný v prestížnom časopise Translational Neurodegeneration. Výsledky ich štúdie naznačujú, že ich inovatívny prístup nielen chráni pred degeneráciou, ale tiež podporuje zdravý rast a normálne fungovanie neurónov. Ďalej terapia tiež zabránila poklesu kognitívnych schopností u myší, ako je napríklad učenie a pamäť.

Je vskutku zaujímavé, že ochranné účinky sa dosiahli bez významného zníženia určitých plakov, o ktorých sa bežne predpokladá, že sú hlavnými príčinami AD. To naznačuje, že súčasné myšlienky naznačujúce, že tieto prvky sú primárnou príčinou choroby, nemusia presne odrážať základnú príčinu Alzheimerovej choroby.

Zdroje: CNN, The Jerusalem Post, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá