Fantastický objav: Vedci našli prelomový prístup k liečbe Alzheimerovej choroby

  • Zákerné ochorenie postihuje mozog
  • Izraelskí vedci navrhujú nový liečebný prístup k chorobe
Snímok röntegenu
Ilustračná fotografia: Unsplash/David Matos, National Cancer Institute
  • Zákerné ochorenie postihuje mozog
  • Izraelskí vedci navrhujú nový liečebný prístup k chorobe

Vedcom sa najnovšie podaril prelomový objav v oblasti liečby Alzheimerovej choroby. Tej sa hovorí aj choroba starých. Zákerné neurodegeneratívne ochorenie postihuje ľudský mozog a prejavuje sa miznutím spomienok a zhoršením schopnosti rozmýšľať, čo nakoniec vyústi až do úplného znemožnenia vykonávať jednoduché úkony. 

Prevratný objav

Čoraz viac dôkazov poukazuje na metabolické poškodenie u pacientov s Alzheimerovou chorobou, ktorých počet celosvetovo podľa odhadov dosiahne do roku 2050 až 135 miliónov. Neurológovia tvrdia, že ochorenie sa začína rozvíjať už niekoľko desaťročí pred nástupom demencie a zhoršením kognitívnych funkcií, píše The Jerusalem Post.

Znížený metabolizmus je výsledkom dysfunkcie mitochondrií, ktoré produkujú väčšinu energie v bunkách. Podieľa sa aj na bunkovej smrti, zápale a imunitnej odpovedi. Aj keď je Alzheimerova choroba spojená s mitochondriálnou dysfunkciou, v súčasnosti neexistujú žiadne potencionálne lieky, ktoré by sa zameriavali práve na tento aspekt.

Vedci z Ben-Gurionovej univerzity v Negeve v Beershebe navrhujú nový liečebný prístup so zameraním sa na tzv. mitochondriálneho vrátnika – napäťovo závislý aniónový kanál-1 (VDAC1) –, ktorý riadi mitochondriálnu aktivitu a bunkový život a smrť. Svoj výskum aplikovali u myší a dosiahli významné zlepšenie vo viacerých parametroch.

Ich výskum bol len nedávno publikovaný v prestížnom časopise Translational Neurodegeneration. Výsledky ich štúdie naznačujú, že ich inovatívny prístup nielen chráni pred degeneráciou, ale tiež podporuje zdravý rast a normálne fungovanie neurónov. Ďalej terapia tiež zabránila poklesu kognitívnych schopností u myší, ako je napríklad učenie a pamäť.

Je vskutku zaujímavé, že ochranné účinky sa dosiahli bez významného zníženia určitých plakov, o ktorých sa bežne predpokladá, že sú hlavnými príčinami AD. To naznačuje, že súčasné myšlienky naznačujúce, že tieto prvky sú primárnou príčinou choroby, nemusia presne odrážať základnú príčinu Alzheimerovej choroby.

Alzheimerovou chorobou trpia aj mladí ľudia

Nedávno sme ťa informovali, že pred chorobou nie sú v bezpečí ani ľudia mimo seniorského veku, to naznačuje napríklad nedávny prípad z Číny, o ktorom informoval portál IFL Science na základe štúdie uverejnenej v Journal of Alzheimer’s Disease. 19-ročný mladý muž u seba počas posledných dvoch rokov spozoroval niekoľko zvláštnych príznakov.

Išlo najmä o problémy so sústredením sa v škole či zabúdanie rôznych udalostí, ktoré sa často odohrali len niekoľko dní predtým. Alzheimerova choroba však pôvodne nepripadala do úvahy, keďže išlo v podstate len o tínedžra. Mladík mal iba 19 rokov, pričom príznaky pociťoval od svojich 17.

snímka mozgu
zdroj: TASR/Emory University

Doktori však uňho diagnostikovali práve Alzheimerovu chorobu, ktorá sa bežne vyskytuje u ľudí s vekom vyšším ako 65 rokov. Ako informuje portál Mayo Clinic, podobné prípady sú vo svete známe a ochorenie sa vyskytne u pacientov mladších ako 65 rokov v približne 5 až 10 % prípadov.

Alzheimerova choroba začína nenápadne a pozvoľne, nepretržite sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Medzi prvé varovné signály tohto ochorenia patrí zhoršovanie pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí, mien, neschopnosť rozpoznávať známe miesta a neschopnosť orientovať sa v čase. Tieto prvé príznaky ochorenia pripisujú postihnutí alebo príbuzní starnutiu, stresu či depresii. 

Táto choroba je najčastejšou formou demencie. Na Slovensku ňou trpí 50 až 60-tisíc ľudí a o túto skupinu sa stará približne 100 až 150-tisíc rodinných príslušníkov a opatrovateľov. Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je Alzheimerova choroba jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva.

Zdroje: The Jerusalem Post, IFL Science, Mayo Clinic, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá