Vedci ešte nikdy nič podobné nevideli. „Chorobu starčekov“ našli u tínedžra

  • U mladého muža z Číny bola diagnostikovaná Alzheimerova choroba
  • Má len 19 rokov a vedci si prípad nevedia vysvetliť
alzheimer mladý človek
Ilustračná fotografia, Unsplash/Sayan Ghosh, National Cancer Institute
  • U mladého muža z Číny bola diagnostikovaná Alzheimerova choroba
  • Má len 19 rokov a vedci si prípad nevedia vysvetliť

Hovorí sa jej aj choroba starých. Reč je o Alzheimerovej chorobe, ktorá postihuje ľudský mozog a prejavuje sa miznutím spomienok a deterioráciou schopnosti rozmýšľať, čo nakoniec vyústi až do úplného znemožnenia vykonávať jednoduché úkony. Ak si však stále mladý a máš pocit, že podobný osud ťa môže postretnúť až v ďalekej budúcnosti, máme pre teba zlé správy.

Sotva dospelý

To, že pred chorobou nie sú v bezpečí ani ľudia mimo seniorského veku, naznačuje nedávny prípad z Číny, o ktorom informuje portál IFL Science na základe štúdie uverejnenej v Journal of Alzheimer’s Disease. Mladý muž u seba počas posledných dvoch rokov spozoroval niekoľko zvláštnych príznakov.

Išlo najmä o problémy so sústredením sa v škole či zabúdanie rôznych udalostí, ktoré sa často odohrali len niekoľko dní predtým. Alzheimerova choroba však pôvodne nepripadala do úvahy, keďže išlo v podstate len o tínedžra. Mladík mal iba 19 rokov, pričom príznaky pociťoval od svojich 17.

Doktori však uňho diagnostikovali práve Alzheimerovu chorobu, ktorá sa bežne vyskytuje u ľudí s vekom vyšším ako 65 rokov. Ako informuje portál Mayo Clinic, podobné prípady sú vo svete známe a ochorenie sa vyskytne u pacientov mladších ako 65 rokov v približne 5 až 10 % prípadov.

Dôvody za tzv. skorým nástupom ochorenia nie sú zatiaľ úplne preskúmané, no v niektorých prípadoch ide o mutácie génov APP, PSEN1 alebo PSEN2, ktoré môžu spôsobiť netradične skorý výskyt tejto choroby. Spravidla sú tieto mutácie dedičné.

Nevídané

Záhada mladého muža z Číny však nie je ani napriek tomu vyriešená. Rodina, z ktorej pochádzal, totiž nielen nemá históriu daných mutácií, ale ani Alzheimerovej choroby ako takej. Pri všetkých známych, menej ako 30-ročných pacientoch, doposiaľ bola dôvodom pre výskyt Alzheimerovej choroby práve genetická mutácia.

Komplexné a rozsiahle testy čínskych doktorov taktiež nepriniesli uspokojivé výsledky. Tie podľa portálu Psychiatrist odhalili atrofiu bilaterálneho hipokampu a hypometabolizmus v bilaterálnom temporálnom laloku, ktoré sú základnými markermi ochorenia, ako aj zvýšenú koncentráciu plazmy p-tau181 a znížený pomer beta-amyloidov (β).

snímka mozgu
zdroj: TASR/Emory University

Spomenuté odhalené abnormality však nevysvetľujú záhadný pôvod ochorenia. Predošlý najmladší pacient trpiaci Alzheimerom mal 21 rokov, no v jeho prípade išlo o potvrdenú genetickú mutáciu, ktorá je spájaná so vznikom ochorenia.

Autori sú fascinovaní

Štúdia nabáda venovať pozornosť skorému nástupu Alzheimerovej choroby. Skúmanie tajomstiev mladých ľudí s Alzheimerovou chorobou sa môže stať jednou z najnáročnejších vedeckých otázok budúcnosti,“ cituje autorov štúdie South China Morning Post.

Tento prípad upozorňuje na rozmanitú povahu demencie (Alzheimerova choroba je typom demencie, pozn. red), ktorá môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku,“ doplnil k štúdii šéfeditor Journal of Alzheimer’s Disease George Perry.

Ďalej dodáva, že práve tento nový objav by mohol ochorenie oddeliť od „komplexnosti starnutia“, čo by mohlo „otvoriť dvere novým konceptom“, ktoré by mohli priniesť „nové inovácie“.

Zdroje: IFL Science, Psychiatrist, Mayo Clinic, South China Morning Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá