Obrovský prelom v liečbe rakoviny pľúc: Zachrániť ťa môže jediná tabletka

  • Ročne zomrú na rakovinu pľúc takmer 2 milióny ľudí
  • Zázračnou medicínou je tabletka vyvinutá vo Veľkej Británii
rakovina
Ilustračná snímka, Unsplash/National Cancer Institute
  • Ročne zomrú na rakovinu pľúc takmer 2 milióny ľudí
  • Zázračnou medicínou je tabletka vyvinutá vo Veľkej Británii

21. storočie, respektíve už aj druhá polovica 20. storočia, bolo sprevádzané obrovskými pokrokmi v rôznych vedných disciplínach a medicína bola a stále je bez akýchkoľvek pochýb jednou z tých, kde špičkoví vedci a výskumníci zaznamenali najviditeľnejší progres.

Nanešťastie, stále zostávajú oblasti, v ktorých ani tí najlepší z najlepších neprišli na riešenie, respektíve účinný liek. Jedným z takýchto prípadov je rakovina, zákerná nádorová choroba, ktorá má stále mimoriadne vysokú úmrtnosť.

Ako sme ťa informovali v našom článku, za rok 2022 bola treťou najrozšírenejšou formou rakovina pľúc, avšak čo je ešte zarážajúcejšie, je fakt, že úmrtnosť pri tejto zákernej forme rakoviny je až 85 %.

Britský The Independent však upozorňuje na najnovšie pozitívne správy týkajúce sa práve rakoviny pľúc. 

51-percentné zníženie rizika smrti je obrovská vec

Na najväčšej konferencii sveta zaoberajúcej sa rakovinou, American Society of Clinical Oncology’s (Asco), konajúcej sa tento rok v Chicagu, prezentoval Roy Herbst, zástupca riaditeľa Yale Cancer Centre, ktoré hralo hlavnú úlohu pri vypracovaní najnovšej štúdie, mimoriadne sľubné výsledky štúdie, na ktorej pracoval jeho výskumný tím.

Tabletka s názvom Osimertinib, na trhu je známejšia pod pomenovaním Tagrisso, môže podľa ich záverov znížiť riziko úmrtia v dôsledku rakoviny pľúc až o niečo viac ako polovicu.

Ide pritom o tabletku objavenú v Spojenom kráľovstve vyvinutú farmaceutickým gigantom AstraZeneca, pričom je užívaná perorálne raz denne a v rámci Britských ostrovov už je dostupná na liečbu iných foriem pokročilého karcinómu pľúc.

News 24 uvádza, že Osimertinib už je povolený na užitie v dvanástich štátoch sveta a zatiaľ bol podaný 700-tisíc pacientom.

„Pred tridsiatimi rokmi sme pre týchto pacientov nemohli urobiť nič. Teraz máme tento silný liek. Päťdesiat percent je veľká vec pri akejkoľvek chorobe, ale bezpochyby mimoriadne číslo pri chorobe, akou je rakovina pľúc, ktorá je zvyčajne veľmi odolná voči liečbam,“ cituje Herbsta portál Wionews. 

Päťročný výskum

The Manila Times píše, že Osimertinib sa zameriava na konkrétny typ rakoviny pľúc u pacientov trpiacich takzvaným nemalobunkovým karcinómom, najbežnejším typom, ktorý zároveň vykazuje konkrétny typ mutácie. Tieto mutácie na tom, čo sa nazýva receptor epidermálneho rastového faktora, respektíve EGFR, postihujú 10 až 25 percent pacientov s rakovinou pľúc v USA a Európe a 30 až 40 percent v Ázii.

Klinická štúdia zahŕňala približne 680 účastníkov medzi 30 a 86 rokov v ranom štádiu ochorenia z 26 krajín sveta. Museli byť najprv operovaní, aby sa odstránil nádor a následne polovica pacientov užívala spomínanú liečbu denne a druhá placebo.

Po piatich rokoch bolo nažive 88 percent pacientov z tých, ktorí užívali liečbu, v porovnaní so 78 percentami pacientov, ktorí užívali placebo. 

The Guardian dopĺňa, že asi dve tretiny zo 682 pacientov v najnovšej štúdii boli ženy. Asi dve tretiny pacientov tiež v minulosti nefajčili, čo naznačuje, že tabletka funguje tak pre fajčiarov, ako aj pre nefajčiarov s diagnostikovanou rakovinou pľúc. Na druhej strane, je nutné dodať, že Osimertinib má vedľajšie účinky, ako napríklad silná únava, kožné vyrážky alebo hnačka.

Zdroje: The Guardian, The Independent, News 24 , Wionews, The Manila Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá