Ochutnáš tu pravý Vietnam. Prevádzky mladého podnikateľa zaplavujú influenceri, do reklamy nedal ani euro

  • Podniky Jackieho sa na Instagrame stali virálne
  • Je to nielen vďaka ich maximálnej fotogenickosti
AN Bistro & Cafe/Studio Flusser
  • Podniky Jackieho sa na Instagrame stali virálne
  • Je to nielen vďaka ich maximálnej fotogenickosti

ĂN Bistro & Cafe je projektom veľmi úspešnej vietnamskej rodiny, ktorá stojí za niekoľkými populárnymi podnikmi, ktoré v Prahe navštevuje aj množstvo Slovákov. Hlavnou ambíciou bolo priniesť do mesta gastronomicky pravý Vietnam a architektonicky surovú atmosféru tamojších ulíc, kde sa zároveň varí aj konzumuje.

Súčasťou tohto zadania bola aj práca s neónmi a červenou farbou typickou pre Áziu. V priestore, ktorý kompletne rekonštruovali, sa pôvodne (ironicky) nachádzalo klasické čínske občerstvenie s polotovarmi.

Pre architektov bolo zásadné uchopiť tému tak, aby bola relevantná v lokálnom kontexte a vyhla sa formálnym klišé aj lacným gestám. Na interpretácii ázijskej ulice a jej sympatickej špiny preto pracovali vo viacerých vrstvách.

Po prvé dispozícia: kuchyňa otvorená viac ako obvykle tvorí jeden celok so stolmi pre hostí. Prelínanie sa prevádzok podporuje jednotný povrch podlahy.

Po druhé materialita: priestoru dominuje jednoliaty blok v rafinovane červenom obklade.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ăn bistro & cafe | brunch, coffee, pho, prague (@an.bistro.cafe)

Okrem výrazných stoličiek pre hostí pozadie tvoria prirodzené odtiene šedej až bielej. Nájdeš tu oceľ gastrovýbavy či stolov pre hostí, oškrabané pôvodné steny, lepidlo, no aj náter na tvárniciach nových priečok a nechýba ani kaučuková podlaha.

Po tretie atmosféra: zavesené svietidlá tvoria príjemne útulné svetlo a priestor ľahko oživujú neónové prvky s ázijskými motívmi, ktoré priamo na konkrétne miesta navrhla Barbora Tögel. Neoddeliteľnou súčasťou juhovýchodnej Ázie je aj zeleň, ktorá sa okrem štandardných črepníkov nachádza aj v priebežnom káblovom žľabe nesúcom elektrorozvody a svietidlá.

ĂN Bistro & Cafe

Po štvrté používanie priemyselných prvkov: kaučuková podlaha, priesvitné PVC závesy typické pre sklady a priznané rozvody. 

Po piate konzervácia procesu stavby: nájdeš tu škvrny od farby alebo poznámky robotníkov na stenách so zachovaním všetkých nedokonalostí po očistení od pôvodného štuku.

Autentickú nedokonalosť zaistila spolupráca so stavebnou firmou, ktorá do procesu výstavby priniesla mnohé nečakané prvky a improvizáciu. Dôležitou súčasťou projektu bola spolupráca s grafikmi, ktorých prizvali do procesu. František Kast a Přemysl Zajíček sú zodpovední za grafickú identitu podniku vrátane realizácie neónov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ăn bistro & cafe | brunch, coffee, pho, prague (@an.bistro.cafe)

V Európe našli nový domov

Bistro aktuálne vedie mladý podnikateľ a dizajnér Jackie Tran Anh, ktorý otvoril spolu 4 podniky, z toho 3 počas toho najkritickejšieho obdobia pre gastro, a teda v období pandémie. V portfóliu má aj medzi influencermi veľmi obľúbenú kaviareň Cafefin, kam sa v určitom období bez rezervácie nedalo ani dostať.

Kaviareň pritom otváral, aby mal priestor – galériu, kde by mohol ľuďom ukázať a predávať fotografie, ktoré nafotil. Zároveň si povedal, že im popri tom bude ponúkať kávu. Dnes už priznáva, že nakoniec predal nespočet káv, no ani jednu fotografiu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CAFEFIN — Brunch Coffee Prague (@cafefin.coffee)

„Prvý týždeň bol hrozné sklamanie, vôbec nikto nechodil. Nevedeli sme, čo máme robiť, pretože sme nikdy predtým kaviareň neprevádzkovali. Ale zrazu sa to úplne zlomilo, spätne opäť neviem, prečo sa to stalo,“ objasnil pre Jackie pre Czechcrunch.

„V prvej fáze sme ale mali zlého manažéra, okolo roku 2019 tak mal Cafefin veľmi zlé obdobie. Takže aj keď bol podnik veľmi vyhľadávaný, jeho popularita išla v tejto dobe dole. Našťastie sa potom do tímu pridala moja manželka Thu, dala to celé dohromady a v súčasnosti sme na tom lepšie ako kedykoľvek predtým. Ona je totiž skvelá manažérka, ja som len ten, kto vie veci vymýšľať.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MAZELAB COFFEE ROASTERS (@mazelab.coffee)

Jackieho rodičia žili v Európe už tri roky, keď sa pre vtedy 8-ročného Jackieho vrátili do Vietnamu. „Úplne si pamätám, ako som sa strašne tešil do Európy. Poznal som ju z filmov, predstavoval som si, ako asi vyzerá sneh, a tešil som sa na európske meno, ktoré dostanem. Vietnam je fajn na prázdniny, ale žiť už by som tam nedokázal.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá