Očkovanie na COVID-19 je v ohrození. Hackeri sa nabúrali do Európskej liekovej agentúry

  • Svet stojí len krok od získania vakcíny na ochorenie COVID-19
  • No zdá sa, že sami ľudia jej príchod komplikujú
  • Hackeri nabúrali dáta Európskej liekovej agentúry
  • Svet stojí len krok od získania vakcíny na ochorenie COVID-19
  • No zdá sa, že sami ľudia jej príchod komplikujú
  • Hackeri nabúrali dáta Európskej liekovej agentúry

Cieľom šikovných hackerov bola Európska lieková agentúra, ktorá má na starosti reguláciu vakcín. Medzi nabúranými dátami sú aj dôležité dokumenty očakávanej vakcíny od spoločnosti Pfizer a BioNTech. Čo sa s nimi stane, nik netuší. Organizátori kybernetického útoku nie sú doposiaľ známi, EMA však nepredpokladá, že by mohol tento útok narušiť distribúciu vakcíny do krajín. Skutočné konsekvencie však ešte nik nepozná.

Útok potvrdili BioNTech aj EMA

Hackerom sa podarilo získať dokumenty týkajúce sa viacerých schválených vakcín COVID-19 po tom, ako zasiahli Európsku agentúru pre lieky kybernetickým útokom. Útočníci nezákonne získali prístup k regulačným dokumentom týkajúcim sa kandidáta na vakcínu proti koronavírusom, ktoré predložila biotechnologická firma BioNTech a partnerská farmaceutická spoločnosť Pfizer, uviedla v stredajšom vyhlásení BioNTech, informuje Cnet.

Osem dôvodov, podľa ktorých sa Slováci rozhodnú, či chcú očkovanie proti koronavírusu

Európska agentúra pre lieky, ktorá je zodpovedná za kontrolu účinnosti vakcíny, potvrdila útok vo svojom vlastnom vyhlásení, ale počas prebiehajúceho vyšetrovania odmietla poskytnúť ďalšie podrobnosti. Agentúra uviedla, že podľa nej hackeri nemajú silu ovplyvniť časovú líniu vydania vakcíny. Spoločnosť BioNTech vo svojom stanovisku upozornila, že nie je dôvod na paniku, nakoľko žiadne z osobných dát 43 000 dobrovoľníkov tretej fázy testovania očkovacej látky neboli napadnuté.

Získali dáta aj o postupe očkovania

Napriek upokojeniam z oboch napadnutých strán, hackeri zamierili svoj útok na získanie dát o postupe očkovania. Podarilo sa im to vďaka sofistikovanému triku, v ktorom vystupovali ako dodávatelia chladiarenských zariadení pre prepravu vakcín a zamerali sa na spoločnosti, ktoré budú vakcíny dodávať miliónom ľudí. EMA ďalej informuje, že útok sa stal presne deň pred predstavením ďalších výsledkov a dát Európskemu parlamentu, čím hackeri prišli o najnovšie a najdôležitejšie dáta, informuje BBC.

vakcina Pfizer
zdroj: TASR/AP/Yui Mok/Pool photo

To, aký dopad bude mať daný kybernetický útok a či môže v skutočnosti ovplyvniť dodávanie vakcín do sveta, sa snaží odhaliť aj Britské národné stredisko pre kybernetickú bezpečnosť. „Spolupracujeme s medzinárodnými partnermi, aby sme pochopili dopad tohto incidentu na regulačný orgán Európskej Únie pre kontrolu liečiv. V súčasnosti neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že bol mohol byť napadnutý aj britský kontrolný orgán,“ uviedla agentúra.

Británia je prvou krajinou, ktorá začala masové očkovanie verejnosti práve vakcínou od spoločnosti Pfizer a BioNTech. Očkovacia látka je teda dostupná aj pre verejnosť, nielen rizikové skupiny a do konca decembra by sa mala dostať až k štyrom miliónom britských obyvateľov.

 

Zdroje: Cnet, BioNTech, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech