Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku sa odkladá. Minister Krajčí prezradil nový termín

  • Zlá správa je, že tento rok to určite nebude
  • Bežná populácia sa k vakcíne dostane najskôr na jar
  • Krízový štáb dnes prerokuje aj nový semafor
AktualneSIU
  • Zlá správa je, že tento rok to určite nebude
  • Bežná populácia sa k vakcíne dostane najskôr na jar
  • Krízový štáb dnes prerokuje aj nový semafor

Tento rok sa s očkovaním proti koronavírusu nezačne. S prvými vakcínami môžeme rátať až v roku 2021 a väčšina populácie sa očkovania dočká až na jar. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí v relácii Braňo Závodský naživo na Rádiu Expres.

Pôvodne sa malo začať už v polovici decembra tohto roka, proces však viazne na európskej liekovej agentúre EMA, ktorá schváli vakcínu od Pfizeru a BioNTechu až 29. decembra. Krajčí však pripustil, že tento dátum sa môže ešte posúvať. Očkovacia látka od spoločnosti Moderna by mala byť schválená približne 12. januára a v dohľadnej dobe má dostať núdzovú registráciu aj látka od spoločnosti AstraZeneca, teda tzv. Oxfordská vakcína.

Skôr ako v polovici januára nemôžeme rátať s vakcínami,“ hovorí Krajčí. Dodáva, že ako prví dostanú vakcínu zamestnanci kritickej infraštruktúry, teda zdravotníci, policajti, hasiči a zamestnanci domovov sociálnych služieb. Tí budú zaočkovaní prvou várkou a po dvoch týždňoch preočkovaní, celkovo pôjde o 150 000 ľudí. Neskôr bude očkovanie dostupné pre seniorov a chronicky chorých ľudí.

Bežná populácia sa k očkovaniu dostane na konci marca alebo v apríli,“ dodal minister s tým, že sám sa zaočkovať určite dá. „Najskôr pôjdem na krvný protilátkový test. Kto prekoná koronavírus, 90 dní nemôže byť zaočkovaný,“ dodal minister s tým, že riziko spojené s očkovaním je zanedbateľné.

Pribudlo takmer 2 000 nových prípadov koronavírusu. V nemocniciach je rekordné množstvo pacientov

Krízový štáb dnes prerokuje aj nový semafor, ktorý predkladá minister Krajčí. Je podľa neho možné, že niektoré okresy budú musieť podstúpiť v najbližších dňoch úplný lockdown. Situácia sa podľa Krajčího totiž výrazne zhoršila, najmä v nemocniciach je veľa pacientov. Počet hospitalizovaných s koronavírusom je 1 796 a až 137 pacientov potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

Máme voľných ešte asi 50% kapacity reprofilizovaných lôžok. Treba však brať do úvahy aj zdravotnícky personál. Priblížne dve tisícky úväzkov máme v karanténe,“ hovorí Krajčí. Krízový štáb dnes bude rozhodovať aj o osude zimných lyžovačiek.

Zdroj: RádioExpres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK