Od dnes odpadáva vodičom na Slovensku jedna z ich doterajších povinností

  • Od 1. novembra 2019 autolekárnička platí aj po dobe platnosti
  • Znamená to, že lekárničky môžu byť vo vozidle v rámci povinnej výbavy aj po dátume spotreby
  • Doba platnosti na autolekárničkách sa už teda nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla
inv
minv.sk, Ministerstvo dopravy a výstavby SR
  • Od 1. novembra 2019 autolekárnička platí aj po dobe platnosti
  • Znamená to, že lekárničky môžu byť vo vozidle v rámci povinnej výbavy aj po dátume spotreby
  • Doba platnosti na autolekárničkách sa už teda nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla

Téma výmeny autolekárničiek po ich exspirácii vie rozohniť mnohých vodičov. Tí majú zo zákona povinnosť používať autolekárničky výlučne s korektnou dobou použiteľnosti. Akonáhle vodič prešvihne dobu jej exspirácie, pri následnej kontrole políciou mu môže byť udelená pokuta.  

Tento systém vyžadoval neustály nákup nových autolekárničiek a v neposlednom rade prinášal značné plytvanie materiálom. Predsa len, predmety v autolekárničke vplyvom času nestrácajú na kvalite ani po určenej exspirácii.

Dnešok však prináše pre vodičov dobré správy. Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek podpísal novelu vyhlášky o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. 

Zmena platí od 1. novembra 2019.

Gepostet von Ministerstvo dopravy a výstavby SR am Montag, 28. Oktober 2019

Touto novelou sa v rámci povinnej výbavy vozidiel mení doba exspirácie lekárničiek tak, aby mohli byť vo vozidlách aj po dátume spotreby. Doba platnosti na autolekárničkách sa už teda nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla, uviedlo v pondelok Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR.

„Touto zmenou sme chceli vyjsť v ústrety vodičom, ktorí boli nútení pravidelne obmieňať autolekárničky pre dobu trvania ich platnosti, hoci dnešné zloženie autolekárničky si takéto časté obmeny nevyžadovalo. Podľa nových pravidiel sa nebude prihliadať na samotnú dobu exspirácie, a to do momentu, pokiaľ z nej vodič niečo nepoužije,“ povedal Érsek.

Obsahu lekárničky sa zmena vyhlášky nedotkla a jej povinnou súčasťou zostala aj karta prvej pomoci. Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie byť znečistený alebo inak znehodnotený. 

Lekárnička by mala byť uložená tak, aby na ňu nedopadalo priame slnečné žiarenie. Úložný priestor lekárničky musí byť suchý a čistý a musí byť ľahko prístupný. V osobných vozidlách je ideálnym miestom kufor vozidla, kde nedochádza k žiadnej zmene.

Čo sa týka obsahu lekárničky, tu nedochádza k žiadnym zmenám. Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené podľa svojho názvu ako:

  • Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
  • Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
  • Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
  • Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov

Každá lekárnička musí obsahovať tiež kartu pvej pomoci.

zdroj: mindop.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK