Od marca si môžu zamestnanci vybrať formu príspevku na stravu, netreba sa však unáhliť

  • Váš zamestnávateľ vám musí umožniť výber formy, v akej vám bude vyplácať stravné, najneskôr do nového roka
  • Svoje rozhodnutie si preto dobre premyslite! Máte ešte dostatok času
Karta
  • Váš zamestnávateľ vám musí umožniť výber formy, v akej vám bude vyplácať stravné, najneskôr do nového roka
  • Svoje rozhodnutie si preto dobre premyslite! Máte ešte dostatok času

Od 1. marca nastali viaceré zmeny v príspevku na stravu, ktorý dostávate ako zamestnanec od svojho zamestnávateľa. Kým v minulosti rozhodoval o forme vyplácania príspevku na stravu váš zamestnávateľ, po novom bude toto rozhodnutie na vás. K už existujúcim formám, ktoré zamestnanci dôverne poznajú – stravné lístky, stravné karty a dovoz jedla do firmy, pribudne ďalšia možnosť – finančný príspevok vyplácaný v hotovosti alebo na účet.

Ešte je čas, svoje rozhodnutie si dobre premyslite

Zmena v príspevku na stravovanie je už v platnosti, skrýva však ešte niekoľko nejasností. A práve tieto nejasnosti môžu viesť k tomu, že nebudete mať všetky informácie na to, aby ste sa rozhodli pre formu stravného, ktorá bude pre vás najvýhodnejšia.

Zmeny v príspevku na stravovanie sprevádza niekoľko nejasností

Dnes ešte nie je zrejmé, ako by sa mal finančný príspevok na stravu vyplácať. Zákon hovorí len o minimálnej a maximálnej čiastke. V akej výške vám bude zamestnávateľ vyplácať príspevok na stravu? Bude to hodnota celého stravného lístka, resp. kreditu na karte tak, ako doposiaľ? Alebo dostanete len časť, ktorou vám váš zamestnávateľ zo zákona prispieva na stravu? To sú otázky, na ktoré zatiaľ neexistujú jednoznačné odpovede. Jasné nie je ani to, či vám bude musieť váš zamestnávateľ vyplatiť finančný príspevok prvý deň v mesiaci alebo vám ho môže zahrnúť do výplaty.

Stravné lístky či karty sú navyše naďalej lepšou voľbou pre tých, ktorým zamestnávateľ prispieva na stravu nad rámec povinného minima. Preto ak dostávate stravné lístky či kredit na karte vo výške viac ako 5,10 eura na deň, určite neprechádzajte na hotovosť. V prípade, že sa rozhodnete pre finančný príspevok, všetko, čo vám zamestnávateľ prispeje na stravu nad 2,81 eura na deň, vám zamestnávateľ zdaní a tiež z tejto čiastky strhne odvody. Stravné lístky a kredit na stravovacej karte sú o tieto zrážky oslobodené.

Ďalším problémom finančného príspevku na stravu môžu byť prípadné exekúcie. Aj napriek tomu, že poslanci Národnej rady Slovenskej republiky pri schvaľovaní zmien tvrdili, že príspevok je chránený pred exekúciou, nie je tomu celkom tak. Finančný príspevok je pred exekútorom chránený len v prípade, ak sa jedná o zrážku zo mzdy, teda ak vám exekútor siahne priamo na plat. Zamestnávateľ totiž ako jediný vie, akú sumu z vášho platu tvorí príspevok na stravu. V prípade, že exekúciu vykonáva priamo exekútor na vašom účte v banke, ochrana finančného príspevku na stravu už nemusí byť zaručená.

Na ujasnenie niektorých vecí si zrejme budeme musieť ešte počkať. Dovtedy je lepšie s rozhodnutím, či zostať pri stravných lístkoch/kartách alebo prejsť na finančný príspevok, ešte počkať. Kľudne aj do konca roka! Váš zamestnávateľ sa musí zariadiť podľa vášho výberu až od januára budúceho roka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK