Od štátu môžeš dostať až 150 eur mesačne. Požiadať o ne môžeš už v januári (NÁVOD)

  • Niektorí dlžníci budú môcť poberať príspevok do sumy 150 eur na zvýšené splátky hypotéky
  • Štát má takto pomôcť nízkopríjmovým dlžníkom
Dlhé diely a rodina, ktorá sa sťahuje
Unsplash/hivvebox, TASR/Dano Veselský
  • Niektorí dlžníci budú môcť poberať príspevok do sumy 150 eur na zvýšené splátky hypotéky
  • Štát má takto pomôcť nízkopríjmovým dlžníkom

Parlament definitívne odklepol príspevok, ktorý pomôže Slovákom so splácaním hypoték sumou do 150 eur mesačne. Zákon čaká už len na podpis hlavy štátu. Už v januári si preto budeš môcť požiadať o štátny príspevok.

O pravidelný príspevok maximálne do výšky 150 eur mesačne na splácanie hypotéky, budú mať možnosť požiadať len niektorí dlžníci. Upozornil na to portál podnikajte.sk na základe návrhu zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom financií Slovenskej republiky. 

Uvedená sociálna dávka sa týka nízkopríjmových domácností, ktorým z dôvodu zvýšenej splátky hypotéky pre rast úrokových sadzieb hrozí, že nezvládnu splácať úver na bývanie. Do platnosti má legislatíva vstúpiť od 1. januára 2024 a prvýkrát bude vyplatená vo februári pre januárových žiadateľov.

Opatrenie sa týka tých, ktorí mali za vlaňajšok priemerný príjem do 1,6-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov. Ide o hranicu 2 086,40 eur, pričom štát pokryje trištvrtinu navýšenia splátky. Príspevok budú vyplácať úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vždy v nasledujúci mesiac po zaplatení splátky.

„Príspevok budú vyplácať úrady práce, vždy nasledujúci mesiac po zaplatení splátky. Stačí, ak občan podá na príslušnom úrade práce žiadosť a ten v spolupráci s Finančnou správou SR a bankami rozhodne, či spĺňa na túto bonifikáciu nárok. Zatiaľ je pomoc nastavená do roku 2027 s možnosťou pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte a počas celého tohto obdobia by mala pokryť spolu približne 315-tisíc úverov,“ povedal minister.

Nárok na uvedenú sociálnu dávku má iba jeden z dlžníkov v jednej zmluve o úvere na bývanie v Slovenskej republike, pričom požiadať oň môže ktokoľvek z daných dlžníkov. Oprávnená osoba musí mať trvalý či prechodný pobyt na Slovensku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Podnikajte.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá