Odborníci v tom majú jasno: Núdzový stav musíme udržať. Nemáme zákon, ktorý by nám dovoľoval potrebné úkony

  • Podľa odborníkov je zmena testovacej stratégie na dosah: „Musíme ísť modernými spôsobmi testovania,“ vraví infektológ Pavol Jarčuška
  • Ak bude vláda nasledovať odporúčania odbornej komisie, núdzovému stavu sa ešte nejaký čas nevyhneme
Jarčuška, Bražinová
TASR/František Iván, TASR/Pavel Neubauer
  • Podľa odborníkov je zmena testovacej stratégie na dosah: „Musíme ísť modernými spôsobmi testovania,“ vraví infektológ Pavol Jarčuška
  • Ak bude vláda nasledovať odporúčania odbornej komisie, núdzovému stavu sa ešte nejaký čas nevyhneme

Dnešní hostia relácie Braňo Závodský naživo na Exprese, epidemiologička Alexandra Bražinová a infektológ Pavol Jarčuška, stoja za zmenou testovacej stratégie. Anitgénovým testom by mohlo odzvoniť, núdzový stav však ešte treba udržať.

„Musíme ísť modernými spôsobmi testovania, teda do úvahy prichádza nový LAMP test. Zavedie sa však aj testovanie odpadových vôd. Je otázka, či z toho budeme vedieť určiť variant vírusu, keďže v tejto vode je už fragmentovaný,“ približuje Jarčuška.

Nekonečný núdzový stav

Núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní. Rozhodla o tom vláda na svojom pondelkovom online rokovaní. Núdzový stav sa mal skončiť 28. apríla. Zákaz vychádzania sa zároveň posunie o hodinu, bude platiť po 21:00, vyplýva z vládneho uznesenia.

Udržanie núdzového stavu je nevyhnutné, tvrdí Alexandra Bražinová „Z epidemiologického hľadiska vidíme, že sa situácia zlepšuje. Veľmi ťažko sa však robia prognózy a situácia nie je stále úplne priaznivá. Preto potrebujeme ešte počkať, kým sa to ustáli.“

„Núdzový stav je nutný, pretože nemáme zákon, ktorý zabezpečuje to, čo daný núdzový stav. Inak by sme ho dnes asi už nepotrebovali. Taktiež, lekári sú unavení, musíme mať zdravotnú starostlivosť zabezpečenú i pre prípad, že sa situácia zhorší, a práve tú núdzový stav zabezpečuje,“ informuje infektológ Pavol Jarčuška.

Po lete sa situácia môže zhoršiť

Bražinová vraví, že je dosť pravdepodobné, že nás po lete čaká ďalšie zhoršenie situácie. „Vírus len tak neodíde, okrem toho sme to videli už niekoľkokrát, videli sme to po lete, ale aj pred Vianocami, kedy sa rozšíril britský variant v našej populácii. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale takéto zvraty môžu nastať. Rovnako sa veľa hovorí o novom indickom variante, o ktorom nevieme, ako nám zamieša karty. Situácia sa stále môže vyvinúť rôznymi smermi,“ upozorňuje docentka Bražinová.

Táto nová mutácia nemusí predstavovať nákazlivejší variant, ako je britský. „Indickú mutáciu poznáme už pár mesiacov, no nepoznáme jej premenné, a to, či je nákazlivejšia ako britská mutácia, rovnako, v akom zdravotnom stave ľudí zanecháva, aký je jej priebeh. Na druhej strane, akákoľvek mutácia ďalšia, ktorá príde, môže zmeniť spôsob šírenia sa vírusu v krajinách, kde je situácia už stabilná,“ vysvetľuje infektológ.

Súhlasíš s tým, aby sa zrušil núdzový stav?

„Európska únia spravila veľmi rozumný krok, máme program na sekvenovanie, a to aj pre krajiny, ktoré na to nemajú kapacity a financie. Zistilo sa, že na územiach, kde sekvenácia prebieha, sa šírenie zmierňuje,“ dopĺňa.

Na území Slovenskej republiky práve prevláda britský variant, ktorý sa šíri rýchlejšie, ako pôvodný kmeň SARS-CoV-2.

Rýchlejšie uvoľňovanie opatrení

Od dnešného dňa, 27. apríla, sa uvoľňujú opatrenia aj v rámci hromadných športových podujatí s podmienkou dodržania prísnych pravidiel, ako je detailná evidencia publika a dva negatívne testy – RT-PCR alebo LAMP test, nie starší ako 36 hodín, a antigénový test, nie starší ako 12 hodín.

„Pravidlá sme tiež navrhovali upraviť tak, aby sa na štadión dostali len fanúšikovia jedného tímu, pretože miešanie fanúšikov po zápase je rizikové. Navrhovali sme to ešte spraviť tak, že by sme po podujatí opätovne preverovali ľudí testom,“ objasňuje Jarčuška.

Pavol Čekan ponúkol riešenie pre hromadné podujatia. Je ním prvý slovenský certifikovaný LAMP test

„Dobre to vyzerá na papieri, ale logisticky si neviem predstaviť, že si za 80 eur príde niekto pozrieť klasický zápas,“ dopĺňa infektológ na margo vysokej sumy, ktorú budú musieť fanúšikovia zaplatiť za testovanie.

Za najrizikovejšie v rámci uvoľňovania opatrení považuje Bražinová interiéry reštaurácií. „Samozrejme, ak hovoríme o terasách, ktoré sa práve otvárajú, riziko sa znižuje, pretože sú na čerstvom vzduchu, no napriek tomu stúpa nebezpečenstvo pri zložení rúška z tváre pre umožnenie konzumácie nápojov.“

Tvorba aerosólu predstavuje podľa Jarčušku značné riziko. Pripomína však, že rovnako je to v školách, no deti už nemôžeme dlhšie nechávať doma.

Zdroj: Braňo Závodský Naživo na Exprese

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá