Odborníčka o dnešných vzťahoch: Zoznamovanie sa premenilo na hru. Každý čaká na „lotériu“

  • V dnešnej dobe digitálnej éry sa zoznamovanie dramaticky zmenilo
  • Vzťahová koučka a mentorka vysvetľuje, ako funguje dnešné zoznamovanie
Zoznamka na mobile a mladý pár, ktorý sedí na gauči.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik, Freepik/@yanalya
  • V dnešnej dobe digitálnej éry sa zoznamovanie dramaticky zmenilo
  • Vzťahová koučka a mentorka vysvetľuje, ako funguje dnešné zoznamovanie

V dnešnom rýchlom svete, kde technológia mení každý aspekt našich životov, nemôže zostať neovplyvnená ani oblasť vzťahov. V čase, keď aplikácie na zoznamovanie ponúkajú nekonečné možnosti a sociálne médiá vytvárajú ilúziu dokonalých životov, sa mnohí z nás ocitajú v labyrinte vzťahových očakávaní a neistôt. 

Ako to ovplyvňuje naše hľadanie partnera a vzťahovú spokojnosť? Na túto a ďalšie otázky sme sa opýtali certifikovanej vzťahovej koučky a mentorky Zuzany Lipovej.  

„Človek sa môže v tom ‚hraní sa‘ stratiť a zabudnúť, že cieľom bolo nájsť si partnera. Hra sa preňho stáva tou drogou a cieľ vyhrať, je len kým nevyhráme, potom ideme na nový level a ťažší,“ uviedla vzťahová koučka.

Ako sa podľa vás zmenil proces zoznamovania v modernej dobe?

Môžeme sa len domnievať, v čom všetkom to mohlo byť kedysi odlišné, no z môjho pohľadu prístup k zoznamovaniu sa zjednodušil, no na druhej strane rozhodovanie a výber z dostupných možností sa sťažili.

Aké faktory najviac ovplyvňujú súčasný spôsob, akým sa ľudia zoznamujú?

Cestovanie, internet, ale aj očakávania spoločnosti, či vyššia životná úroveň. Verím, že to všetko ovplyvnilo aj zoznamovanie. 

Ako ovplyvnili online zoznamovacie aplikácie a sociálne médiá spôsob, akým ľudia hľadajú partnera?

Tým, že sa rozšírili možnosti a zjednodušil prístup k takmer komukoľvek, máme pocit, že vždy za rohom čaká niekto lepší. Stačí, že nám čosi nesadne, hoc maličkosť a povieme si ďalší. A síce sa veľa ľudí sťažuje, že nie je dosť dobrých mužov/žien, no väčšinou nie je problém, že by človek aj roky nestretol niekoho zaujímavého, ale skôr ten, že zaujímavý človek ho „ghostne“, chce iba nezáväzný vzťah, vráti sa k bývalej a podobne. 

Na zoznamkách sa stáva, že ľudia začnú viacero konverzácii a potom sa rozhodnú odísť bez slova, lebo si povedia, že táto osoba používa divný dialekt, táto dáva infantilné emotikony, táto nie je podľa ich predstáv, a tak si radšej idú písať s ďalšími, pretože chcú skúšať ďalej. Tento jav sa nazýva ghosting.

Žena drží v ruke mobil.
zdroj: Freepik/@katemangostar

Nezáväzné vzťahy sú často len medzizastávkou a jeden z partnerov často dúfa, že stretne niekoho lepšieho. Nie je ani netypické, že niekoho odlákajú zo vzťahu, ktorý ako tak funguje, pretože si myslí, že možno niekde existuje niekto lepší. Takýto človek potom odíde, zamotá niekomu inému hlavu a neskôr zistí, že aj ďalší vzťah si vyžaduje úsilie. Nakoniec sa tak vráti späť k svojmu/svojej ex. To všetko má samozrejme aj kopec iných faktorov, ale aj jeden spoločný, a to práve pocit, že máme vždy na výber nájsť niečo iné, možno lepšie. 

Myslíte si, že technológia uľahčuje alebo komplikuje hľadanie dlhodobých vzťahov?

Asi ešte úplne nevieme, ako správne narábať s technológiami a rýchlym dopamínom – hormónom odmeny, ktorý nám dáva dobrý pocit pri každom lajku, komentári či správe. Ak sa ich aspoň snažíme využívať múdro a tak, aby nám pomáhali a nie škodili, tak uľahčujú hľadanie dlhodobých vzťahov. Ale nesie to so sebou nástrahy, na ktoré sme neboli pripravení a asi nemáme dostatočnú zručnosť, ako na ne. Zatiaľ. 

Pri online zoznamkách sa často hovorí o tzv. gamifikácii. Akým spôsobom to podľa vás ovplyvňuje fungovanie zoznamovacích aplikácií?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá