Odborník na vakcínu: Koronavírus je jedinečne prispôsobený na to, aby infikoval ľudí

  • Špičkoví vedci na očkovanie prišli s novou teóriou, že koronavírus bol vyrobený človekom
  • Podľa nich bol totiž vírus upravený a prispôsobený tak, aby dokázal infikovať čo najväčší počet ľudí
Špičkový odborník: Koronavírus je jedinečne prispôsobený tak, aby infikoval ľudí
unsplash.com/Li Lin,Vincent Ghilione,
  • Špičkoví vedci na očkovanie prišli s novou teóriou, že koronavírus bol vyrobený človekom
  • Podľa nich bol totiž vírus upravený a prispôsobený tak, aby dokázal infikovať čo najväčší počet ľudí

Dohady a hypotézy ohľadom pôvodu nového koronavírusu, ktorý spôsobil celosvetovú pandémiu prebiehajú už niekoľko mesiacov. Najnovšie sa do tejto diskusie zapojil aj austrálsky tím vedený profesorom Nikolaiom Petrovskym, ktorý pôsobí ako profesor medicíny na Flinders University.

Jeho tím prišiel s teóriou, že koronavírus bol pravdepodobne geneticky upravený tak, aby sa prirodzene vyvíjal v živočíšnych subjektoch a bol účinný pri infikovaní ľudí. Informoval o tom portál TheWeek.

Táto teória tak vyvracia tú, podľa ktorej vírus pochádza z trhu s divokými zvieratami v čínskom Wu-chane a preskočil na človeka úplne prirodzene. Túto možnosť dokonca profesor Petrovsky označil, ako bláznivú prírodnú udalosť. 

Špičkoví vedci: Koronavírus mohol byť vytvorený aj umelo
zdroj: Ilustračný obrázok/ unsplash.com

Koronavírus je dokonale prispôsobený na to, aby infikoval ľudí 

„Ešte nikdy predtým som nevidel zoonotický vírus, ktorý by sa správal takto,“ uviedol Petrovsky pre Daily Mail. Podľa jeho slov nové vírusy, ktoré prejdú zo zvieraťa na človeka silnejú postupne až kým sa úplne neadaptujú na ľudského hostiteľa. 

Z nevysvetliteľných dôvodov však nový koronavírus je dokonale prispôsobený na to, aby infikoval ľudí bez toho aby sa vyvíjal. Poukázal aj taktiež na „náhodu“, že práve tieto typy vírusov sa študujú v laboratóriách v čínskom Wu-hane, v ktorom celá pandémia ochorenia COVID-19 vypukla. 

Teóriu Petrovskeho podporil aj Richard Ebright, ktorý je považovaný za jedného z najlepších svetových expertov v oblasti biologickej bezpečnosti. Ten si myslí, že pravdepodobnosť prirodzeného výskytu vírusu s takýmito nezvyčajnými vlastnosťami je síce možná, ale nepravdepodobná. 

Tomu, že vírus bol vytvorený umelo veria aj Slováci

Tejto hypotéze podľa najnovšieho prieskumu verí dokonca až 45 % Slovákov. Zaujímavým výsledkom bolo aj to, že 25 % z nás by sa nedalo zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. 

Umelý pôvod vírusu sa rozhodol začať aktívne prešetrovať aj prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump. Podľa neho sa netopier, z ktorého vírus pochádza, nenachádzal vo Wu-chane a ani sa nepredával na trhu s divými zvieratami. V blízkosti tejto oblastí sa však nachádza virologické laboratórium, z ktorého mohol vírus uniknúť. 

Riaditeľka ústavu vo Wu-chane poprela únik koronavírusu z laboratória

Tvrdenia o tom, že nový druh koronavírusu unikol z laboratórií v čínskom meste Wu-chan, sú „čisté výmysly“. Uviedla to generálna riaditeľka Wuchanského virologického ústavu v rozhovore, ktorý cez víkend odvysielala štátna televízia. Informovala o tom agentúra AFP.

Wang Jen-i v interview povedala, že v jej ústave izolovali viaceré koronavírusy z netopierov, žiaden z nich však nezodpovedá pôvodcovi ochorenia COVID-19.

„Teraz máme tri kmene aktívnych vírusov… ale ich najvyššia podobnosť so SARS-CoV-2 dosahuje len 79,8 percenta,“ uviedla Wang v rozhovore z 13. mája, ktorý odvysielali až túto sobotu večer.

Vedci sa domnievajú, že choroba COVID-19, ktorá sa po prvý raz objavila v stredočínskom Wu-chane a dosiaľ si po celom svete vyžiadala vyše 340.000 životov, má pôvod v netopieroch a na človeka sa mohla preniesť cez iného cicavca, píše AFP.

Jeden z výskumných tímov wuchanského ústavu skúma netopierie koronavírusy od roku 2004, zameriaval sa však na zistenie pôvodu ochorenia SARS, ktoré sa šírilo pred takmer dvoma desaťročiami. „Nevenoval pozornosť takýmto vírusom, ktoré sú menej podobné vírusu SARS,“ povedala Wang v zmienke o víruse SARS-CoV-2.

Ústav už oznámil, že vzorky vtedy neznámeho vírusu dostal 30. decembra, jeho genómovú sekvenciu určil 2. januára a 11. januára predložil informácie o tomto patogéne Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

Wang v rozhovore povedala, že pred prevzatím vzoriek v decembri vedci z ústavu nikdy nenarazili na tento vírus, dovtedy ho ani neskúmali a neskladovali.

„V skutočnosti sme, ako všetci ostatní, ani nevedeli, že tento vírus existuje. Ako mohol uniknúť z nášho laboratória, keď sme ho nemali?“ dodala imunulogička, ktorá ústav vedie od roku 2018.

Konšpiračné dohady, že wuchanské zabezpečené laboratórium je zapletené do rozšírenia nového koronavírusu, sa objavovali na internete celé mesiace pred tým, ako na ne obrátili pozornosť prezident USA Donald Trump a jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo tvrdeniami o dôkazoch, že patogén pochádza z tohto ústavu, približuje AFP.

Čínski vedci uviedli, že vírus SARS-CoV-2 sa po prvý raz objavil na trhu vo Wu-chane, kde predávajú živé zvieratá, predstavitelia v Pekingu však medzičasom takýto jeho pôvod spochybňujú, dopĺňa agentúra.

Zdroje: TheWeek, Daily Mail

Najnovšie video