Odchod SaS by najskôr znamenal predčasné voľby. Strany koalície si posúvajú vinu

  • SaS aj OĽANO reagujú na hlasovanie vo veci vydania Fica OČTK
  • Matovič chybu vo svojej strane nevidí, viní vraj SaS
  • Odstup SaS by mohol znamenať koniec
fico heger matovic
TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák
  • SaS aj OĽANO reagujú na hlasovanie vo veci vydania Fica OČTK
  • Matovič chybu vo svojej strane nevidí, viní vraj SaS
  • Odstup SaS by mohol znamenať koniec

Budúcnosť vládnej koalície je v rukách premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ten by nemal ostať ticho. Vyhlásila to strana SaS v reakcii na stredajšie (4. 5.) hlasovanie o žiadosti prokuratúry o súhlas s vydaním poslanca Roberta Fica (Smer-SD) do väzby.

SaS-ka na vine nie je

„Napriek tomu, že Igor Matovič (OĽANO) sa snaží hovoriť o SaS ako o tej, ktorá rozbíja vládu, je to práve hlasovanie dvoch poslankýň OĽANO a celého klubu Sme rodina, ktorí popreli jej zmysel a hodnoty,“ uviedla strana SaS v stanovisku.

Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu neodsúhlasilo žiadosť prokuratúry o vydanie Fica do väzby. Za bolo 74 poslancov, proti 49, zdržalo sa 19 a nehlasovalo 8 poslancov. Za vydanie Fica do väzby boli všetci poslanci SaS a Za ľudí, ako aj väčšina poslancov OĽANO.

nrsr, fico
zdroj: TASR/Jaroslav Novák SIU

Zdržali sa poslanci Sme rodina. Zdržala sa i Katarína Hatráková a Romana Tabák, následne obe vylúčili z klubu OĽANO.

Proti vydaniu Fica hlasovali členovia klubu Smer-SD i nezaradení poslanci pôsobiaci v neparlamentnom Hlase-SD. Nezaradení poslanci z ĽSNS nehlasovali.

Je to chyba jednotlivca

Voči tomuto posúvaniu viny sa už stihol ohradiť Igor Matovič vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook. Ten tvrdí, že nevydanie Fica do väzby nie je chybou jeho strany ako celku, ale chybou jednotlivcov.

Včera sme však zakopli a mňa to veľmi mrzí. Dve z 50 našich poslancov sa rozhodli chrániť nenáležité výhody poslancov, ktoré im po našom zrušení imunity ešte ostali. Bohužiaľ. Prosím o odpustenie a pochopenie, že zlyhali jednotlivci, nie hnutie, ktoré jediné v boji s korupciou dosiaľ nikdy neuhlo, píše v statuse.

Taktiež, z nejasného dôvodu, pripomína nečakaný úspech strany OĽANO v predošlých parlamentných voľbách. Voľby sme vyhrali s 25 %, komentátorom, pánom z pódia a agentúram spadla sánka. Ľudia prekukli faloš a strojenosť samozvaných víťazov a premiérov. Vyhrala úprimnosť a odvaha. ĎAKUJEME!“

Odstup by bol riskantný

Kritika strany SaS by však mohla byť pre koalíciu ako takú nebezpečná. V prípade odstúpenia tejto strany by totižto mohli nastať predčasné voľby. Aspoň to tvrdí Peter Pčolinský zo straníckeho klubu Sme Rodina. „V prípade odchodu SaS z koalície by nastali predčasné voľby, pretože menšinová vláda nemá zmysel.“

Rovnako ako Matovič hovorí, že SaS hrozí odchodom z koalície, ak na vládu príde avizovaná pomoc rodinám a protiinflačné opatrenia. Klub Sme rodina sa podľa Pčolinského pri hlasovaní o vydaní Roberta Fica (Smer-SD) do väzby zdržal aj preto, lebo v prípade vystupuje líder hnutia Boris Kollár ako poškodený.

Pčolinský nevidí zmysel takej koalície, ktorá by sa nevedela dohodnúť na pomoci ľuďom v situácii, keď rastú ceny energií i potravín. Dôvodom na rozpad koalície nemôže byť podľa neho hlasovanie o Ficovi.

Ani bez SaS, ani Sme rodina by podľa neho koalícia nevedela fungovať, pretože počty nepustia. Tvrdí, že SaS to myslí vážne s prípadným odchodom z koalície, ak by prešli avizované opatrenia. SaS podľa neho v tomto prípade nemôže uplatniť právo veta.

Pčolinský odmietol, že ich postoj bol taktikou vzhľadom na to, že obvinený je aj poslanec Sme rodina Martin Borguľa. Tvrdí, že na Borguľu nemôže prísť návrh na väzobné stíhanie, keďže všetky výsluchy sa už urobili, a preto by už nemal koho ovplyvniť.

Poslankyne Katarína Hatráková a Romana Tabák, ktoré za svoj postoj pri hlasovaní o Ficovi vylúčili z klubu OĽANO, nedostali ponuku na vstup do klubu Sme rodina. „V tejto chvíli je to úplne bezpredmetné,“ reagoval Pčolinský, no dodal, že do budúcna nikto nič nevylučuje.

Nie sme tí, ktorí chceme z vlády odísť, tvrdí Sulík

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa ohradzuje voči slovám Igora Matoviča (OĽaNO) o tom, že má v úmysle odísť z koalície. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Igor Matovič vedome a zákerne klame, len aby odviedol pozornosť od svojej najväčšej politickej prehry. Porazili ho nielen jeho vlastné poslankyne, ale aj jeho obľúbený koaličný partner. Nerozumieme, prečo útočí práve na SaS, ktorá jednotne hlasovala za vydanie Roberta F. spravodlivosti, zatiaľ čo Sme rodina sa kompletne zdržala a tým zabránila, aby Igor Matovič dosiahol svoje politické víťazstvo,” uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Strana SaS sa zároveň pýta, či Matovič vyháňa z koalície tých správnych. „My nie sme tí, ktorí chceme z vlády odísť, a ani tí, ktorí by z nej odísť mali,” uzavrel Sulík. Minister financií Matovič dnes v rádiu Expres v relácii Braňo Závodský Naživo povedal, že budúci týždeň v stredu sa SaS postaví na tlačovku a povie, že ak bude koalícia ignorovať veto o pomoci rodinám a návrh prejde cez vládu a následne sa predloží do parlamentu, SaS odchádza z koalície. „Toto máme avizované od ľudí, ktorým vadí, že ich do toho Sulík tlačí,“ povedal Matovič s tým, že celý balík pomoci je v súlade s programovým vyhlásením vlády a netreba ho dávať na koaličnú radu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá