Konečne máme na dosah odhalenie pôvodu koronavírusu. Pacient nula bol niekto úplne iný, stopy vedú naspäť na trh

  • Človek, ktorého sme považovali za pacienta 0, ním nie je.
  • Príznaky koronavírusu mal neskôr, než nahlásil
  • WHO chce spustiť v najbližšom čase ďalšiu štúdiu, ktorá by skúmala pôvod ochorenia
koronavirus, PCR test
TASR/AP/Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
  • Človek, ktorého sme považovali za pacienta 0, ním nie je.
  • Príznaky koronavírusu mal neskôr, než nahlásil
  • WHO chce spustiť v najbližšom čase ďalšiu štúdiu, ktorá by skúmala pôvod ochorenia

Zdalo sa, že prvým človekom, ktorý sa kedy nakazil koronavírusom, bol účtovník z Číny, z Wu-chanu. Práve jemu sa pripísal status „pacienta nula“, a to aj napriek tomu, že nemal žiadne prepojenie s neslávnym trhom.

To mnohých viedlo k teóriám, že vírus v skutočnosti vznikol v laboratóriu, odkiaľ ho vypustili. Ukázalo sa, že šlo o nesprávne domnienky, informuje Bloomberg.

Najprv bol chorý inak, potom sa prejavila korona

Jeho príznaky sa v skutočnosti prejavili o osem dní neskôr, než prvotne nahlásil. Je to teda tak, ako sme si mysleli na začiatku, vírus začal vyčíňať práve na trhu.

Prvým človekom, ktorý sa koronavírusom nakazil, bola žena, ktorá na wu-chanskom trhu predávala morské plody. Odborníci si teda myslia, že nákaza sa skutočne rozšírila z trhu, kde sa predávajú aj živé zvieratá.

Omyl spôsobili komplikácie u zubára, píše The Jerusalem Post. Špecialistu navštívil už 8. decembra. Horúčka a ďalšie symptómy spájané s koronavírusom sa uňho však začali prejavovať až neskôr, 16. decembra, a teda v čase, keď viacerí pracovníci trhu už príznaky infekcie vykazovali.

Práve spomínaná predavačka sa začala cítiť zle už 11. decembra. Muž považovaný za pacienta nula ním teda nie je a nakazil sa už od niekoho ďalšieho.

Hádanka, na ktorú nemáme stále jasnú odpoveď

To, odkiaľ sa vírus SARS-CoV-2 vzal, stále nie je úplne jasné a zostáva záhadou. A to aj napriek tomu, že sa túto hádanku snažili vyriešiť už mnohí. Čína a Svetová zdravotnícka organizácia spolu zhotovili štúdiu, ktorá sa presne túto otázku pýtala.

Ich výsledky nie sú stopercentné, no takmer s úplnou istotou vylúčili, že Covid-19 pochádza z laboratória. Najpravdepodobnejšou verziou je, že vírus ľudí infikoval prirodzene, pravdepodobne prostredníctvom obchodu s voľne žijúcimi zvieratami.

Medzinárodný tím odborníkov pod vedením Svetovej zdravotníckej organizácie vtedy strávili štyri týždne v čínskom meste Wu-chan.

Spolu s miestnymi vedcami v spoločnej správe uviedli, že vírus sa pravdepodobne na ľudí preniesol z netopierov, avšak prostredníctvom iného zvieraťa. Na bližšie informácie by bol potrebný ďalší výskum.

Svetová zdravotnícka organizácia minulý mesiac navrhla nový zoznam odborníkov, ktorí by hlbšie preskúmali pôvod koronavírusu.

Zdroje: The Jerusalem Post, Bloomberg, Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie