Odlož mobil a radšej si prečítaj dobrú knihu

  • Nástup moderných technológií ovplyvnil životy nás všetkých
  • Aj keď sa počítače, či mobilné telefóny stali našimi neodmysliteľnými pomocníkmi, za obrazovkou, či displejom trávime stále viac a viac času
IKAR (Shutterstock)
  • Nástup moderných technológií ovplyvnil životy nás všetkých
  • Aj keď sa počítače, či mobilné telefóny stali našimi neodmysliteľnými pomocníkmi, za obrazovkou, či displejom trávime stále viac a viac času

Mobilný telefón máme pri sebe väčšinu dňa (áno, je s nami často aj na záchode). Práve vďaka tomu máme takmer neobmedzený prístup k všetkým informáciám, ktoré nás aktuálne zaujímajú. A je úplne jedno či chceme vedieť, ako znel text „odrhovačky” z 90. rokov, alebo si nevieme spomenúť na to, ako sa volal ten známy Fitzgeraldov román. 

Vieme však s informáciami, ktoré takto získame aj pracovať? Spomenieme si na to o rok alebo tú istú otázku opäť len zadáme do Googlu? Veľké vedecké tímy popredných svetových univerzít už niekoľko rokov skúmajú, ako samotné vyhľadávanie cez Google negatívne pôsobí na našu pamäť. Aj keď sa vďaka nemu dokážeme okamžite dopracovať k odpovediam na takmer všetky otázky, spoliehame sa naň až tak, že ani neskúšame aktivovať našu pamäť a všetko si rovno „vygooglime”.  

A pritom by na zmenu stačilo tak málo. Napríklad aspoň raz denne uprednostniť pred telefónom čítanie knihy

Čítanie spôsobuje závislosť

Keď nájdete dobrú knihu, je to ako droga. Stále sa k nej musíte vracať a pomaly posúvať príbeh k vytúženému finále. Na rozdiel od iných návykov a závislosti,  čítanie zdraviu neškodí. Naopak, mu prospieva. Čítaním si cvičíme pamäť, zlepšujeme koncentráciu a učíme sa nové veci. Aby nás ale knihy dokázali niečo naučiť, nemusíme čítať len náučnú literatúru. Náš mozog dokáže výborne stimulovať aj ľahká beletria. Dobrá detektívka nás učí sledovať aj najmenšie detaily a rozvíja našu logiku. Zaujímavý cestopis nám zas dokáže priblížiť život v krajinách, v ktorých sme nikdy neboli a možno sa do nich ani nikdy nedostaneme.

zdroj: Unsplash

Prostredníctvom každej knihy spoznávame myslenie autora, objavujeme nové súvislosti a rozširujeme si slovnú zásobu. Vďaka čítaniu sa tak učíme lepšie používať náš jazyk, presnejšie formulovať naše myšlienky a v konečnom dôsledku aj lepšie komunikovať. A to nielen v práci, ale aj v rodine alebo medzi kamarátmi.

Prečo je kniha lepšia ako mobil?

  1. Kniha sa vám nikdy nevybije.
  2. Z knihy vás nebolia oči. 
  3. Knihu môžete pokojne požičať kamarátovi aj na mesiac.
  4. Ak vám zlodej pozrie do tašky, vždy si radšej zoberie mobil, ako knihu.
  5. Kniha nikdy neprestane byť in. 

Kniha je najkrajším darčekom

Ak ste si po prečítaní tohto článku uvedomili, že ste už dlho neprečítali žiadnu knihu, zmeňte to. Ak neviete, kde začať, pomôže vám chatbot. Pokecať si s ním môžete na FB stránke Knižného kompasu alebo rovno zadajte do prehliadača m.me/MojKniznyKompas a začnite rovno chatovať.   

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá