Bojujú za čistejšie ulice. Ľudí po celom svete vyzývajú na zber cigaretových ohorkov

  • Iniciatívu #FillTheBottle odštartovali študenti z Francúzska
  • Ohorky zbierajú do fliaš
  • Za 20 minút vraj naplnia celú litrovú fľašu ohorkami
Ilustračný obrázok (PxHere), (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (PxHere), (unsplash.com!
  • Iniciatívu #FillTheBottle odštartovali študenti z Francúzska
  • Ohorky zbierajú do fliaš
  • Za 20 minút vraj naplnia celú litrovú fľašu ohorkami

Cigaretové ohorky patria medzi najbežnejšiu formu odpadu, ktorý vzniká v uliciach. Ako informovalo BBC, jedna z najväčších ekologických verejných kampaní súčasnosti vznikla vo Francúzsku a vyzýva ľudí, aby zbierali cigaretové filtre z verejných priestranstiev do fliaš.

Iniciatíva nesie názov #FillTheBottle alebo Naplň fľašu. Stojí za ňou skupina tínedžerov, ktorá chce zvýšiť povedomie o tomto enviromentálnom probléme u fajčiarov aj nefajčiarov.

Príliš veľa fajčiarov sa totiž vôbec nezamyslí nad tým, ako veľmi škodia prírode tým, že odhodia špak iba tak na zem. V prírode sa filtre rozkladajú od 18 mesiacov až do 10 rokov.

Skladajú sa totiž z materiálu, aký voláme acetátové vlákno, ktoré patrí medzi najlepšie a najvyužívanejšie druhy umelých vlákien. Na jeho výrobu sa používa drevo alebo bavlnený odpad. Mnoho ľudí verí, že vlákno je rozložiteľné, avšak táto umelá látka sa rozkladá iba veľmi ťažko. Rovnakým problémom sú aj toxíny, ktoré sa z filtrov uvoľňujú do prostredia a znečisťujú pôdu a aj vody.

Podľa jedného z aktivistov zaberie naplnenie jednolitrovej fľaše filtrami veľmi málo času. Jasonovi Princeovi to napríklad zabralo iba 20 minút a zbieral na ploche 50 metrov štvorcových.

„Vo Francúzsku je to veľký problém, ale takisto aj vo zvyšku sveta. Som extrémne hrdá, že kampaň má taký veľký efekt,“ vyjadrila sa pre BBC 18-ročná aktivistka Amel Talha. Iba na Instagrame má táto kampaň už takmer 4-tisíc príspevkov.

Do 24 hodín sa na sociálnych sieťach objavilo množstvo fotiek a príspevkov od ľudí, ktorí sa zapojili do Ameliinej výzvy a začali zbierať cigaretové ohorky po celom svete.

Jednou zo spoločností, ktoré sa snažia tento svetový problém vyriešiť, je napríklad firma Green Butts. Tá uviedla na trh technológiu, vďaka ktorej dokážu vyrobiť rozložiteľné a prírodné cigaretové filtre. Pochádzajú z ľanu, bavlny a vlákna abaka. Na ich výrobu nepoužívajú žiadne chemikálie. Podľa firmy sa ich cigaretové filtre v komposte rozložia do troch dní.

Zdroj: BBC, Very Well Mind, Green Butts

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech