Odstránenie malého orgánu zdvojnásobí riziko rakoviny. Ide o bežnú prax, odborníci pred ňou teraz varujú

  • Orgán za hrudnou kosťou lekári považovali za „nepodstatný"
  • Ukazuje sa, že je oveľa dôležitejší, ako sme si doteraz mysleli
Žena má ruky na hrudi
Freepik
  • Orgán za hrudnou kosťou lekári považovali za „nepodstatný"
  • Ukazuje sa, že je oveľa dôležitejší, ako sme si doteraz mysleli

Výskumy neustále prinášajú nové poznatky o týmuse alebo „detskej žľaze“. Tradične sa tento malý orgán za hrudnou kosťou odstraňoval počas kardiochirurgických zákrokov. Lekári ho podobne ako slepé črevo považovali za nepodstatný orgán.

Moderné štúdie však tieto tvrdenia vyvracajú. Onkológ David Scadden z Harvardskej univerzity pre Science Alert uviedol, že „týmus je absolútne nevyhnutný pre zdravie. Ak je odstránený, riziko úmrtia, ako aj riziko rakoviny sú minimálne dvojnásobné.“

Imunitný orgán

Orgán v tvare pyramídy má podľa všetkého nenahraditeľnú úlohu vo vývoji T-lymfocytov. Ako vysvetľuje Cleveland Clinic, T-lymfocyty po svojom dozretí opúšťajú týmus a vstupujú do krvného obehu. Odtiaľ putujú do lymfatických uzlín, kde bojujú proti rôznym chorobám a infekciám.

Týmus je súčasťou nielen imunitného systému, ale aj toho endokrinného. Endokrinný systém reguluje tvorbu a uvoľňovanie hormónov, ktoré riadia rôzne telesné funkcie. Týmus produkuje a vylučuje hormóny ako tymopoetín, tymozín a tymulín. Tie priamo ovplyvňujú vývoj a aktivitu T-lymfocytov a nepriamo podporujú zdravú funkciu imunitného systému.

Detská žľaza je najaktívnejšia počas detstva, no jej aktivita s vekom postupne klesá. V dôsledku involúcie sa dlho predpokladalo, že tento malý orgán nemá u dospelých ľudí významnú úlohu. Obdobné názory boli však vyvrátené vďaka moderným výskumom, ktoré ukázali, že týmus zostáva funkčný aj v dospelosti.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature Immunology týmus dokáže produkovať nové T-lymfocyty aj v dospelom veku. Strata tohto orgánu, napríklad po chirurgickom odstránení, môže negatívne ovplyvniť imunitný systém. Dochádza totiž k zníženiu diverzity T-lymfocytov, čo oslabuje imunitnú odpoveď organizmu.

Riziká spojené s odstránením týmusu

Výskumníci v Bostone analyzovali údaje o pacientoch, aby porovnali vplyv tymektómie na zdravie. Do štúdie zahrnuli viac ako 6000 pacientov, ktorí podstúpili kardiotorakálny chirurgický zákrok bez odstránenia týmusu, a 1146 pacientov, ktorým bol orgán odstránený.

Výsledky ukázali, že pacienti po tymektómii mali takmer dvojnásobne vyššie riziko úmrtia v priebehu 5 rokov od operácie. Tento rozdiel pretrvával aj po zohľadnení premenných, ako sú pohlavie, vek, rasa či pooperačné infekcie.

Okrem vyššieho rizika úmrtia sa u pacientov po tymektómii zaznamenalo aj významne zvýšené riziko vzniku rakoviny. Pravdepodobnosť rozvoja malígnych nádorov bola v tejto skupine dvojnásobne vyššia v porovnaní s kontrolnými pacientmi, ktorým týmus ponechali.

Rakovina u pacientov bez tohto orgánu navyše vykazovala agresívnejšiu formu a častejšie recidívy po liečbe. Zistenia teda dokazujú, že týmus plní dôležité funkcie aj v dospelosti a jeho odstránenie môže viesť k výraznému oslabeniu imunitného systému. „Dôsledky odstránenia týmusu by sa mali starostlivo zvážiť pri plánovaní tymektómie,“ uzavrel Scadden.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Science Alert, Cleveland Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá