Omikron prinesie komplikácie, aké sme nezažili. PCR testovanie môže byť problém, vystríha známy lekár

  • Omikron nastaví zrkadlo našim limitom, hovorí lekár Milan Kulkovský
  • Avizuje komplikácie, ktoré budú spojené s PCR testovaním
testovanie koronavírus
TASR/Bernd Thissen/dpa via AP
  • Omikron nastaví zrkadlo našim limitom, hovorí lekár Milan Kulkovský
  • Avizuje komplikácie, ktoré budú spojené s PCR testovaním

Lekár Milan Kulkovský v súvislosti so šírením omikronu upozornil na potenciálne komplikácie súvisiace s PCR testovaním. Hovorí, že omikron nastaví zrkadlo našim limitom. 

Už teraz je problém s termínmi na PCR test. Ďalším limitujúcim faktorom je čas do obdržania výsledku testu. Bežnou praxou nasledujúcich dní, kedy narazíme na strop kapacít našich laboratórii, bude to, že niektorí občania obdržia pozitívny výsledok za 5-7 dní od začiatku ťažkostí (čakanie na termín testu + čakanie na výsledok, nehovorím o samoplatcoch, kedy si možno termín aj rýchlosť obdržania výsledku zaplatiť),“ uviedol na sociálnej sieti Facebook

Upozornil na to, že pozitívny antigénový test ako potvrdenie, že si COVID-19 prekonal, už nestačí. „Len pripomínam, že na získanie statusu ‚prekonaný’ je potrebný PCR test,“ napísal.

Omikron útočí

Biochemik Pavol Čekan vzhľadom na počet pozitívnych prípadov ešte minulý týždeň skonštatoval, že sa začala 4. vlna pandémie. Doplnil, že spôsobená je novým novým variantom koronavírusu – omikronom.

Úrad verejného zdravotníctva minulý piatok sekvenáciou potvrdil výskyt ďalších 155 prípadov variantu omikron, aktuálne teda máme potvrdených 282 prípadov tohto variantu.

Hlavný hygienik Ján Mikas vtedy povedal, že výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek potvrdzujú stúpajúci trend variantu omikron. „Očakávame, že ešte výraznejšie zastúpenie variantu potvrdia budúce priebežné výsledky sekvenácie,“ dodal.

Zdroj: Facebook/ Milan Kulkovský

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá