Omikron uväznil desiatky tisíc turistov na čínskom Havaji. Pribudlo 418 pozitívnych

  • Pribudlo aj 6 úmrtí
  • 80-tisíc turistov uviazlo na takzvanom čínskom Havaji, dôvodom je koronavírus
pandémia, covid, testovanie
TASR/Ján Krošlák
  • Pribudlo aj 6 úmrtí
  • 80-tisíc turistov uviazlo na takzvanom čínskom Havaji, dôvodom je koronavírus

NCZI informuje o tom, že v sobotu 6. augusta pribudlo 418 pozitívne testovaných. Vykonaných bolo 1 003 PCR testov a 616 antigénových testov. 

Počet úmrtí sa zvýšil o 6, situácia v nemocniciach je stabilná. Ubudol 1 hospitalizovaný.

Uväznení na dovolenke

Približne 80-tisíc turistov uviazlo v obľúbenom letovisku Sanya na čínskom tropickom ostrove Hainan po tom, čo tamojšie úrady oznámili blokovacie opatrenia na zastavenie prepuknutia choroby Covid-19. Informuje o tom CNN.

Pozastavená bola verejná doprava a od soboty 6. augusta je tiež obmedzený pohyb ľudí po ostrove. Uviaznutí turisti musia ostať v izolácii minimálne 7 dní a pred odchodom domov musia absolvovať 5 testov na koronavírus.

Už v piatok uviedol zástupca starostu Che Šigang, že v meste sa nachádza približne 80-tisíc turistov. Všetkým, ktorí sa v meste v súčasnosti nachádzajú, no aj osobám, ktoré boli v meste od 23. júla, nebolo v sobotu po 18-tej hodine miestneho času dovolené opustiť provinciu Hainan. 

Tieto obmedzenia prichádzajú počas vrcholu turistickej sezóny, kedy sa v obľúbenom letovisku nachádza množstvo turistov. Provincia je známa aj ako čínsky Havaj, turisti ju vyhľadávajú pre piesočnaté pláže, tropické lesy a luxusné hotely.

Podľa údajov spoločnosti Variflight na sledovanie letov bolo v sobotu zrušených viac ako 80 % letov opúšťajúcich Sanyu. Všetky vlaky odchádzajúce zo Sanyi boli zrušené, uviedla v sobotu štátna televízia CCTV.

Zlacnená dovolenka

Nepríjemnosti potvrdili aj tamojšie úrady, ktoré sa však zaviazali, že urobia všetko pre vyriešenie problémov. Posnažiť sa majú zefektívniť zrušené cestovné rezervácie a uviaznutým turistom majú ponúknuť polovičné zľavy na hotelové pobyty. 

Mesto je v súčasnosti rozdelené do zón s vysokým a stredným rizikom. Kontrolné opatrenia sa podľa domácich líšia na základe úrovne rizika. 

Mesto, ktoré leží na južnom cípe ostrova Hainan, zaznamenalo od 1. augusta do sobotňajšej polnoci 827 prípadov, vrátane sobotňajších 240 potvrdených prípadov a 173 asymptomatických infekcií. Čína počíta symptomatické a asymptomatické prípady oddelene.

Tamojšie úrady uviedli, že v ohnisku nákazy objavili vysoko prenosný subvariant omikron BA.5.1.3, o ktorom sa domnievajú, že sa na ostrov rozšíril prostredníctvom kontaktu so zámorskými obchodníkmi s morskými plodmi v rybárskom prístave Yazhou v meste Sanya.

Najnovšie opatrenia prichádzajú v čase, kedy čínska ekonomika zápasí s prísnou politikou „nulového ochorenia covid“. Jej cieľom je potlačiť šírenie infekcie prostredníctvom blokovania, masového testovania a prísnych hraničných kontrol.

V Česku sa situácia zlepšuje

Epidémia koronavírusu v Česku sa prvýkrát od začiatku júna spomalila. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva. V krajine sa znížil aj počet hospitalizovaných s ochorením.

Za posledný týždeň české laboratóriá potvrdili viac ako 15-tisíc nakazených. Bolo to o tisíc menej ako v predchádzajúcom týždni. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Vo štvrtok českí hygienici evidovali viac ako 2-tisíc infikovaných, čo však bolo o 400 menej ako v rovnaký deň minulého týždňa. Klesol aj počet ľudí, ktorí sú s ochorením COVID-19 v nemocnici, a to o 130.

V starostlivosti zdravotníkov ich je zhruba 1 200, v ťažkom stave je 35 z nich. Stúpol však počet ľudí, ktorí nákaze podľahli. V júli ich bolo viac ako za jún a máj dohromady. Za uplynulých sedem dní v Česku na COVID-19 zomrelo 82 ľudí, čiže o tri osoby viac ako v predošlom týždni.

Aktuálne na 100-tisíc obyvateľov v Česku pripadá 141 nakazených. Najviac infikovaných je stále v Prahe, a to 186 na 100-tisíc obyvateľov. Najlepšia situácia je v Libereckom kraji, kde je 100 nakazených na 100-tisíc obyvateľov.

Zdroje: CNN, NCZI, TN, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá