Omraan: Startupy riešia problémy urbanizácie

  • Ženevská nezisková organizácia The New Cities Foundation spustila medzinárodnú súťaž pre technologické startupy z oblasti urbanizmu. Víťazi by mali ponúknuť riešenie pre výzvy urbanizmu v oblasti Stredného Východu a Severnej Afriky.
image_1398103257.jpeg
  • Ženevská nezisková organizácia The New Cities Foundation spustila medzinárodnú súťaž pre technologické startupy z oblasti urbanizmu. Víťazi by mali ponúknuť riešenie pre výzvy urbanizmu v oblasti Stredného Východu a Severnej Afriky.

 

Súťaž má názov Omraan, čo v preklade znamená budova. Posledné roky, dokonca desaťročia, sú pre mnohé mestá z krajín Stredného Východu a Severnej Afriky výzvou. Musia začať riešiť boom prisťahovalcov, preľudnené mestá, a z toho vyplývajúcu mestskú chudobu. Vezmime si napríklad takú Káhiru v Egypte. Popluácia vzrástla za posledných 60 rokov až šesťnásobne, čo spôsobuje problémy nielen v základných službach mesta, ale napríklad aj v oblasti infraštruktúry. Podobne je na tom Amán, jordánske hlavné mesto, ktorý čelí dopravnému preťaženiu ako aj chýbajúcemu integrovanému systému verejnej dopravy. Takýto vývoj bude len ďalej pokračovať, preto je potrebné začať sa problémom venovať a ponúknuť inovatívne riešenia.

 

Spoluorganizátormi okrem New Cities Foundation sú investičná spoločnosť Oasis500, Greater Amman Municipiality (GAM) – spoločnosť zabezpečujúca služby mestu, a Rozvojový fond kráľa Abduláha II.. GAM poskytla zároveň aj zoznam oblastí, v ktorých sú inovácie vítané. Ide o oblasť dopravy, smartaplikácií pre mestá, energie a životného prostredia, resp. pevného odpadu. 

 

Víťaz získa seed investíciu v sume 30 000 USD a možnosť rozvíjať svoj startup 100 dní v ammánskom akcelerátore. V rámci akcelerátora bude mať prístup k mentoringu, ktorý poskytne viac ako 300 mentorov – lokálnych aj medzinárodných (napríklad zo Silicon Valley). Po sto dňoch môže víťazný startup inkubovať svoj projekt ďalších 6-9 mesiacov, či už v Ammáne alebo inom partnerskom meste.

 

 

Základné kritériá hodnotenia projektu budú:

produkt – akú pridnú hodnotu prináša produkt, a ako rieši daný problém,

technológia – musí ísť o niektorú zo spomenutých technológia ako mobile, cloud, e-commerce, a podobne,

biznis model – musí byť jasné, ako bude projekt generovať zisk,

trhová a konkurenčná výhoda – uchádzač musí jasne dokázať, že vie ponúknuť produkt veľkému trhu, ako aj to, že má konkurenčnú výhodu, resp. vie si ju vybudovať,

tím – musí ísť o nadšený tím profesionálov,

návratnosť financovania – tím musí jasne predstaviť konštantný rast cash flow.

 

 

Možno vám napadla otázka, prečo píšem o nejakej súťaži pre mestá v Severnej Afrike a Strednom Východe na slovenskom startupovom portáli. Jednak je dobré vedieť, že sa niečo také deje a môže to byť inšpiráciu aj pre nás, tu v Európe. Okrem toho za projektom stojí v prvom rade európska organizácia, ktorá má skúsenosti s podobnými súťažami (napríklad AppMyCity). A posledným dôvodom je to, že možno sa nájde aj slovenský startup, ktorý by mal o súťaž záujem. Na stránke sa mi síce nepodarilo nájsť deadline odovzdania prihášok, no prihlasovací formulár je stále prístupný.Podľa Facebook stránky Training500 – tréningového oddelenia Oasis500 – je deadline na podávanie prihlášok 15. máj 2014.

 

Ak máte nápad, smelo do toho!

 

zdroj: newcitiesfoundation.org, omraan.me

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech