g1
TASR/Jaroslav Novák, František Iván, AP Photo/Matt Rourke
G2
TASR/Jaroslav Novák, František Iván, AP Photo/Matt Rourke

Online certifikáty od Google majú nahradiť vysokoškolské tituly. Získaš ich za pár mesiacov aj zo Slovenska

  • Gigant Google sa snaží robiť všetko preto, aby sa jeho online kurzy stali plnohodnotným ekvivalentom k vysokoškolským titulom
  • Predstavil celkom nové kurzy, ktorých absolventi majú isté miesto v nadnárodných spoločnostiach so zvučnými menami
  • Gigant Google sa snaží robiť všetko preto, aby sa jeho online kurzy stali plnohodnotným ekvivalentom k vysokoškolským titulom
  • Predstavil celkom nové kurzy, ktorých absolventi majú isté miesto v nadnárodných spoločnostiach so zvučnými menami

Slovensko sa radí medzi krajiny, kde je jasne citeľná akási honba za titulmi. Je jedno odkiaľ ten „kúsok papiera“ máš a čo vieš. Hlavné je, že sa môžeš pochváliť troma písmenkami pred či za menom.

O tom, že vysoké školstvo na Slovensku má svoje chyby, verejne hovorí aj čoraz viac odborníkov. Žalostnú situáciu a systém plný nedokonalostí, podčiarkuje aj správanie našich najvyšších ústavných činiteľov, ktorí sa k plagiátorstvu prác priznali, no titulov sa aj tak nevzdali.

Vysokoškoláci na Slovensku nebudú môcť doštudovať to, čo začali. Hromadne sa búria v petícii

Avšak možno práve rok 2021 sa môže stať rokom, kedy naša „titulománia“ aspoň trochu opadne. Pomôcť tomu môžu aj najnovšie profesionálne online kurzy z dielne Google.

Podľa údajov spoločnosti, až 82 % absolventov certifikátu uvádza pozitívny dopad na ich kariérne výsledky. Ide napríklad o zisk nového zamestnania, vylepšenie ich znalostí, povýšenie či zvýšenie platu do šiestich mesiacov.

Máš certifikát od Google?

Certifikované kurzy vedú odborníci z vybraných sfér a profesionáli priamo z Googlu, ktorí pracujú v oblasti, v ktorej sa chceš v rámci kurzu zlepšiť. Na zápis pritom nepotrebuješ žiadne predošlé skúsenosti či titul z univerzity.

Všetko nové sa učíš vlastným tempom z pohodlia domova. Spoločnosť pritom garantuje, že kurzy je možné absolvovať za menej ako šesť mesiacov. Jedinou podmienkou je, aby si sa učeniu venoval aspoň 10 hodín, a to v priebehu jedného týždňa. Keď získaš zvolenú certifikáciu, môžeš sa s ňou pochváliť v rámci platformy, ktorá združuje viac ako 130 zamestnávateľov.

O tom, že absolventi nových Google kurzov majú svoje miesto v prestížnych spoločnostiach, svedčí hneď niekoľko skutočností. Celosvetovo pôsobiace firmy vo veľkom uzatvárajú so spoločnosťou Google a organizáciou Guild Education oficiálne partnerstvo.

Jeho cieľom je umožniť zamestnávateľom prijať do pracovného pomeru ľudí, ktorí sa preukážu „len“ certifikátom od Google, čo potvrdil aj Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločnosti.

Toto sú najlepšie a najhoršie platené pozície na Slovensku za rok 2020

Má ísť pritom o jeden z efektívnych spôsobov, ako zvýšiť kvalifikáciu pracovných síl a najať talentovaných zamestnancov, ktorí môžu posunúť podniky na vyššiu úroveň.

Programy, ktoré sú zamerané na zvyšovania kvalifikácie, zahŕňajú tri hlavné kurzy, a to projektový manažment, UX design a analýzu dát. V tejto súvislosti stojí za zmienku aj skutočnosť, že na Slovensku sú mimo riadiacich pozícií najvyššie mzdy práve v informačných technológiách.

zdroj: platy.sk

Podľa viceprezidenta pre globálne záležitosti spoločnosti Google, Kentu Walkera, sú tieto kurzy ekvivalentom k bakalárskemu štúdiu, a to vo vybranej oblasti.

Najnovšie pritom dohodu o spolupráci s Google podpísala aj firma Infosys – technologický gigant v oblasti IT. Ten má v pláne prijať až 500 nových zamestnancov, ktorí absolvovali certifikáciu v rámci programu Google Career Certification. K tomuto záväzku sa pridávajú aj spoločnosti ako Verizon, Accenture, Walmart či Deloitte.

V ponuke sú momentálne tieto profesionálne kurzy:

Ak patríš v oblasti IT len medzi začiatočníkov či stredne pokročilých, určite by si mal pouvažovať nad získaním certifikátu, ktorý je zameraný na Základy digitálneho marketingu.

Čo ťa v kurze čaká?

Získaš základy digitálneho marketingu, a to pomocou bezplatného kurzu s akreditáciou organizácie Interactive Advertising Bureau. K dispozícii je 26 modulov vytvorených školiteľmi z Googlu, ktoré sú plné praktických cvičení a reálnych prípadov z praxe. Ide o medzinárodne uznávanú certifikáciu, ktorú už získalo viac ako 300 000 ľudí.

Niektorí dokážu túto certifikáciu získať za pár hodín, iným trvá absolvovanie kurzu niekoľko mesiacov. Podľa údajov Google však človeku kurz zaberie v priemere 8 hodín.

„Získaním certifikátu ukážete, že máte výborné digitálne zručnosti a motiváciu učiť sa nové veci: dve základné požiadavky v dnešnom obchodnom svete. Keď preukážete, že tieto vlastnosti máte, ľahšie nájdete svoju vysnívanú prácu,“ objasňuje Google.

Ako to funguje? Stačí, ak dokončíš vybraných 26 modulov. Nové vedomosti získaš z krátkych videí, následne sa otestuješ vďaka online kvízu. Potom ťa čaká absolvovanie záverečnej skúšky, ktorá má 40 otázok. Ak budeš úspešný, Google ti pošle oficiálny certifikát vo formáte PDF, ktorý si môžeš vytlačiť a pridať do svojho životopisu.

Zdroje: Google, Coursera

Najnovšie